„Naujojo Baltijos šokio“ festivalyje – Lietuvos ir dar 13 valstybių šokis (programa)

  • Teksto dydis:

Gegužės 9-15 d. Vilnius vėl pasiners į šokio sūkurį. 18-asis tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis“ žiūrovams pristatys pasaulines ir labai lauktas šiuolaikinio šokio žvaigždes, užsienyje gyvenančių ir kuriančių lietuvių choreografų bei šokėjų darbus, Auksinių scenos kryžių laureatų ir Lietuvos trupėse gimusius spektaklius.

Trys užsienio grandai

„Energija, kuri keičia“ – tokiu šūkiu pasitinka gegužę vyksiantis „Naujojo Baltijos šokio“ festivalis. Ir ne veltui. Pirmą kartą į Lietuvą atvyksta kultinio Belgijos choreografo Wimo Vandekeybuso trupė „Ultima Vez“, jau ketvirtį amžiaus stebinanti pasaulį savo spektakliais, pristatanti juos žinomiausiose scenose ir festivaliuose.

„Tai vienas didžiųjų šių laikų ir pastarųjų poros dešimtmečių choreografijos vardų, kuriuos pristatyti Lietuvoje nuo pat pradžių buvo užsibrėžęs „Naujasis Baltijos šokis“. Labai džiaugiuosi, kad pas mus pagaliau atvyksta garsiojo W. Vandekeybuso šokėjai ir kad 2013-2014 m. sandūra žymi akivaizdų Lietuvos šiuolaikinio šokio kokybės šuolį. Festivalis ne veltui šito laukė keliolika metų“, - sakė festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ vadovas Audronis Imbrasas.

Ne mažiau svarbios ir kitos dvi užsienio trupės, festivalyje pristatysiančios visiškai naujus spektaklius. Danijos šokio teatras, žymiausia šios šalies ir viena lyderiaujančių Šiaurės Europoje šiuolaikinio šokio trupių, Lietuvos publikai leis pasijusti pasaulinio šokio premjerų pulso epicentre. Į Vilnių naujasis šios trupės choreografo brito Timo Rushtono spektaklis „Juodasis deimantas“ atvežamas iškart po premjerų gegužės 9–11 d. senojoje Kopenhagos karališkojoje operoje.

Festivalyje bus parodytas ir prieš keletą savaičių Prancūzijoje pristatytas naujausias daugybę šalių apkeliavusios prancūzų hiphopo šokio trupės „Compagnie Malka“ spektaklis. Lietuva taps pirmąja užsienio šalimi, kurios žiūrovai išvys naująjį prancūzų darbą.

Lietuvių darbų paletė

18-asis „Naujasis Baltijos šokis“, A. Imbraso teigimu, pristato ir savotišką savo daugelio metų įdirbį bei veiklos rezultatą – kaip niekada gausų ir kokybišką Lietuvos šokio trupių bei choreografų būrį. Festivalyje savo darbus pristatys visai neseniai įteiktų prestižiškiausių nacionalinių teatro apdovanojimų – „Auksinių scenos kryžių“ – laureatai Agnė Ramanauskaitė, Mantas Stabačinskas, Paulius Tamolė, Airida Gudaitė ir Laurynas Žakevičius. Taip pat choreografai Martynas Rimeikis, Loreta Juodkaitė, Marius Pinigis, Aušra Krasauskaitė, Vytis Jankauskas bei įsimintinus užsienio choreografų darbus sukūrę Kauno šokio teatras „Aura“ ir Menų spaustuvė.

Juos lydės ir keturiose užsienio šalyse sukurti jaunų lietuvių choreografų – Vilmos Pitrinaitės (Belgija), Andriaus Muloko (Olandija), Andriaus Katino (Suomija) ir Ugnės Dievaitytės (Ispanija) – darbai.

Festivalio publika išvys ir visiškai naujas Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos Baleto skyriaus mokinių sukurtas miniatiūras.

„Ši tautiečių choreografijos gausa ir stilių įvairovė visiškai paneigia mitą, kad Lietuvoje nėra šiuolaikinio šokio. Jo kokybę neseniai paliudijo Auksinių scenos kryžių gausa, atitekusi šiuolaikinio šokio kūrėjams, o sparčiai besiplečiančią geografiją rodo festivalyje pristatomi svetur kuriančių tautiečių netikėti, originalūs, ironiški darbai“, - tvirtino festivalio vadovas.

Izraelis, kaimynai ir ukrainiečiai

Vienaip ar kitaip festivalyje dalyvauja 13 užsienio valstybių. Jau antrus metus iš eilės pristatomas vienos įdomiausių bei energingiausių šiuolaikinio šokio šalių – Izraelio – šokis. Choreografė Dafi Altabeb į Vilnių atveža du spektaklius – „Niekada mažiau“ ir „Ne-priklausomas“.

Šokio gerbėjai išvys ir geografinių kaimynių Latvijos bei Estijos įdomiausius pastarojo meto spektaklius. Dmitrijus Gaitjukevičius pristatys spektaklį „Viduje“, o Renate Valme – PUNG. Pirmą kartą šiame festivalyje dalyvaus Ukrainos šokėjai – trupė „TanzLaboratorium“.

„Kaip ir visada, dairomės kuo įvairesnio šiuolaikinio šokio stilių ir žanrų. Greta pasaulinių žvaigždžių, pristatomi ir debiutantai ar jauni choreografai. Pristatomos trupės ar spektakliai yra vieni įdomiausių pastaruoju metu savose šalyse. Kokybė, profesionalumas ir kitoniškumas nuo Lietuvoje ir mūsų regione įprastų šokio standartų – savybės, kuriomis vadovaujamės ieškodami užsienio svečių“, - kaip atsirenkami festivalio dalyviai iš užsienio, sakė A. Imbrasas.

Naujas festivalio veidas ir akcijos

Aštuonioliktąjį gimtadienį „Naujasis Baltijos šokis“ pasitiks atsinaujinęs. Prekių ženklų biuras „Black Swan Brands“ sukūrė naują festivalio ženklo koncepciją ir vizualinį identitetą – „Energija, kuri keičia“. Festivalis – tai energija, kuri ateina į miestą, skleidžiasi virpesiais, sukelia vibraciją, transformuoja žiūrovų pojūčius, mintis. 

Be įprastų erdvių – Menų spaustuvės, Lietuvos nacionalinio dramos teatro, tarptautinio šiuolaikinio šokio festivalio spektaklis pirmą kartą fiziškai vyks ir viešosios valdžios įstaigoje – Vilniaus miesto savivaldybėje, kuri, kartu su Kultūros ministerija, yra šio renginio globėjai.
Festivalio spektaklių programą papildys trys lydinčiosios akcijos. Tai Tarptautinei šokio dienai (balandžio 29 d.) skirtas trumpametražių šokio filmų konkursas, kurio eigą bus galima sekti „Facebooke“. Ketvirtus metus iš eilės rengiamas projektas „Šokis žodžiu – ne[w]kritika“, skirtas naujiems šokio kritikams atrasti ir ugdyti. Ir festivalio klubas – kas vakarą po paskutinio spektaklio Menų spaustuvės kavinėje vyks atvira jaunųjų kritikų diskusija su tos dienos kūrėjais.

Festivalio „Naujasis Baltijos šokis ’14“ programa:

Gegužės 9 d., penktadienis

18.00 Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Didžioji salė

• „Ultima Vez“ (Belgija)

What the Body Does Not Remember (80’)

Choreografas Wim Vandekeybus

Bilietai: 30, 40, 50, 60, 75 Lt
20.00 Menų spaustuvė, Juodoji salė

• Menų spaustuvė (Lietuva)

Contemporary? (50’)

Choreografai Agnė Ramanauskaitė, Mantas Stabačinskas, Paulius Tamolė

Bilietai 20 Lt

21.00 Menų spaustuvė, Kišeninė salė

• Naujojo šokio centras „Zodiak“ (Suomija)

WORK (50’)

Choreografas Andrius Katinas (Lietuva, Suomija)

Bilietai 30 Lt

Gegužės 10 d., šeštadienis

15.00 Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Šokio teatras

• Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla (Lietuva)
Klasikinio ir šiuolaikinio šokio mokinių kūriniai (45’)

• Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (Lietuva)

Kelionė (10’)

Choreografas Martynas Rimeikis

Bilietai 10 Lt

17.00 Menų spaustuvė, II studija

• Andrius Mulokas (Lietuva, Olandija)

Criseless (40’)

Bilietai 20 Lt

18.00 Menų spaustuvė, Juodoji salė

• Ugnė Dievaitytė, Poliana Lima (Lietuva, Brazilija, Ispanija)

Kūnai (50’)

Choreografės Ugnė Dievaitytė, Poliana Lima

• Loretos Juodkaitės šokio teatras

Atmintis (55’)

Choreografė Loreta Juodkaitė

Bilietai 30 Lt

21.00 Menų spaustuvė, Kišeninė salė

• Vilma Pitrinaitė, „We compagnie“ (Lietuva, Belgija, Prancūzija)

Miss pasaulis 2014 Lietuva (50’). Eskizas

Bilietai 20 Lt

Gegužės 11 d., sekmadienis

17.00 Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Didžioji salė

• „Compagnie Malka“ (Prancūzija)

La preuve par l’autre (65’)

Choreografai Anne Nguyen, Farid Berki, Bouba Landrille Tchouda

Bilietai: 20, 30, 40, 50, 60 Lt

19.00 Menų spaustuvė, Juodoji salė

• Kauno šokio teatras „Aura“ (Lietuva)

Ieškojimų kabinetas (40’)

Choreografė Deborah Light (Jungtinė Karalystė)

• Marius Pinigis, Mantas Stabačinskas (Lietuva)

ID: nr-688e (30’). Eskizas

Bilietai 30 Lt

21.00 Menų spaustuvė, II studija

• „TanzLaboratorium“ (Ukraina)

Galimybės žiaurumas (50’)

Choreografai Larysa Venediktova, Olga Komisar, Oleksandr Lebediev

Bilietai 20 Lt

Gegužės 12 d., pirmadienis

19.00 Menų spaustuvė, Juodoji salė

• Urbanistinio šokio teatras „Low Air“ (Lietuva)

Kelionė namo (60’)

Choreografai Airida Gudaitė, Laurynas Žakevičius

Bilietai 30 Lt



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių