Laikas tirpsta – trikdžių nemažėja

Du milijonus litų kainuosiantį Gerto Hofo šviesos ir ugnies spektaklį Naujųjų metų išvakarėse sostinėje lydės ne kompozitoriaus Šarūno Nako, kaip skelbta, bet Vytauto V.Jurgučio sukurta muzika. Abejonių kelia ir spektaklio trukmė.

Paskelbė be sutikimo?

Kompozitorių rokiruotės priežastis paprasta – Š.Nakas neįtiko pačiam G.Hofui.

"Nesutapo pono G.Hofo ir Š.Nako stilius. Kompozitoriaus bandymai G.Hofui nepatiko, todėl jis atsisakė tolesnio bendradarbiavimo ir pageidavo kito kūrėjo", – pasikeitimų motyvus dienraščiui aiškino viešosios įstaigos "Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009" (VEKS) atstovas spaudai Albertas Barauskas.

Komentuodamas padėtį pats Š.Nakas buvo itin nekalbus. "Jūs patys viską žinote", – tepasakė kompozitorius.

Kiek anksčiau žiniasklaidai jis buvo užsiminęs, kad muzikos G.Hofo spektakliui iš viso nerašo. Spalio pradžioje pristatydama atidarymo iškilmių programą VEKS esą be jo sutikimo paskelbė, kad jis kursiąs lazerių šou skirtą muziką.

Sutartinių vėrinys nepatiko

Nors Š.Nako laikysena byloja ką kitą, G.Hofo šviesos spektaklį organizuojančios viešosios įstaigos "Effectus Eventus" atstovas Linas Ryškus tikino, kad keliai su kompozitoriumi išsiskyrė be pykčių.

"Š.Nakas, būdamas labai rimtas kūrėjas, negalėjo įgyvendinti to, ko buvo prašoma. Jo pasiūlyta muzika buvo netaikoma, pernelyg liūdna. Kūrinys gražus, bet meditatyvinio pobūdžio. Vadinkime jį sutartinių vėriniu. Tai labai gilus kūrinys, kurį mielai klausyčiau, bet tik ne per Naujųjų metų šventę", – pasakojo L.Ryškus.

G.Hofo spektakliui esą reikia gyvos, dinamiškos muzikos, papildytos kulminaciniais elementais.

"Š.Nakui tas nepavyko. Sutartyje numatyta, kad neįtikus G.Hofui, kuris muziką savo šou renkasi pats, bus ieškomas kitas kompozitorius. Su Š.Naku pasikalbėjome labai draugiškai ir išsiskyrėme", – aiškino L.Ryškus.

Versijos dėl paieškų skiriasi

Mažai trūko, kad G.Hofo šviesos spektaklis būtų pakibęs ant plauko.

"Buvome patekę į nepavydėtiną padėtį. Tik dėl geros G.Hofo širdies buvo duota papildomai laiko. Tačiau mums buvo aiškiai pasakyta: jei nesugebėsime sukurti savo muzikos, G.Hofas pagalbos kreipsis į pasaulinio garso kompozitorius. Tuomet spektaklio sąmata dar išaugtų, bet net ne tai būtų didžiausia blogybė. Blogiau, kad tada skambėtų su Lietuva visai nesusijusi muzika, o mums rūpi, kad joje būtų jaučiamas lietuviškas potėpis", – kalbėjo už G.Hofo spektaklio muzikinę dalį atsakingas L.Ryškus.

Š.Nakui neįtikus paskubomis imta ieškoti kito kompozitoriaus. VEKS ir L.Ryškaus pasakojimai šiuo klausimu visiškai skiriasi.

"G.Hofui buvo nusiųsti kelių kitų kompozitorių darbai. Iš jų šis atsirinko V.V.Jurgutį", – sakė Albertas Barauskas.

O L.Ryškus prasitarė, kad blaškytis tarp kompozitorių nebuvo laiko.

"Buvo vienas bandymas. Žinojau, kad V.V.Jurgutis buvo daręs panašių dalykų, todėl pasiklioviau rekomendacijomis", – prisipažino L.Ryškus.

Honoraras neskelbiamas

Tikėtis, kad G.Hofo spektakliui kurti muziką kompozitoriams būtų skelbiamas konkursas, iš esmės naivu. Viešųjų pirkimų konkursas nebuvo skelbtas net 2 mln. litų mokesčių mokėtojams atsieisiančiam G.Hofo pasirodymui.

"G.Hofas yra G.Hofas, jis toks vienas, kaip yra tik vienas Eimuntas Nekrošius", – pasirinkimą kiek anksčiau "Vilniaus dienai" yra grindusi VEKS direktorė Elona Bajorinienė.

Kokį honorarą už spektakliui sukurtą muziką gaus kompozitorius V.V.Jurgutis, neskelbiama. Kokiomis aplinkybėmis šis darbas patikėtas jam, kompozitorius sakė nesigilinęs.

"Man paskambino ir paprašė sukurti. Mėnuo tokiam darbui nėra labai daug, bet spėjau. Išklausiau galybę muzikos. Galutinis variantas bus mano originalios muzikos ir senų kūrinių kompiliacija. Tai gana įvairi muzika. Ji labai plastiškai pereis iš vienos nuotaikos į kitą. Kartu tai atspindės Vilniaus daugiakultūriškumą", – pasakojo V.V.Jurgutis.

Į orą – 2 mln. litų

G.Hofo ir V.V.Jurgučio muzikiniai skoniai sutapo. Nors darbas vyko sklandžiai, kompozitorius prisipažino, kad sukompiliuoti muziką 20 minučių šviesų spektakliui buvo sudėtinga.

"Kaip tokiam renginiui, tai yra labai daug. Dažniausiai tokie dalykai būna trumpesni", – atkreipė dėmesį V.V.Jurgutis.

L.Ryškus irgi neslėpė manąs, kad spektaklis kiek per ilgas. "Drezdene panašus reginys truko vos šešias minutes", – palygino L.Ryškus.

Kultūros ir meno atstovai jau seniai kalba, kad per mažiau nei pusvalandį 2 mln. litų išleisti į orą yra absurdiška. Atsižvelgiant į ekonomines realijas, tai puota maro metu.


Įtarimai dėl neskaidrios veiklos

VEKS užmojai atrodo pernelyg platūs ir Tautos prisikėlimo partijos kandidatui į Kultūros ministrus Remigijui Vilkaičiui.

Jo nuomonę LTV laidoje "Savaitė" persakė Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas.

"Gali būti labai daug įdomių ir radikalių permainų, nes kai kurie klausimai, kurie ten (VEKS – red. past.) keliami, labai įtartinai atrodo", – sakė A.Valinskas.

"Fejerverkai ir su šviesa susiję dalykai yra patogiausias būdas "įsisavinti" pinigus – paukšt ir trijų milijonų nebėra. Toje įstaigoje viskas tokiu principu vyksta, sutartys su autoriais nepasirašinėjamos arba tai daroma po laiko", – dienraščiui aiškino interneto puslapyje ekspertai.eu VEKS veiklą analizuojantis Kęstas Prakapas.

Praėjusią savaitę su įtarimais dėl VEKS galimai neteisėtos veiklos piliečių vardu ekspertai.eu kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą.


Šiame straipsnyje: hofasnaujiejikultūros sostinė

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių