Ramina dėl medžių sodinimo įtūžusius vilniečius: nereikėtų kelti tokio skandalo

Praėjusią savaitę gausiai iškritus sniegui Vilniuje sodinamus medžius pamatę gyventojai plūdo ant miesto valdžios besistebėdami, kad tokiu oru tebevykdomi sodinimo darbai. Tačiau į pastarąją kritiką sureagavęs miškininkas vilniečius ramina – dėl kiekvieno medžio nereikėtų kelti tokio skandalo.

„Šiuo metu medžių sodinimas yra nutrauktas, nes orų prognozė yra prasta – šalta. Bet kai iškrito pirmasis sniegas ir nebuvo jokio įšalo, sodinti medžius buvo galima. Remiuosi savo žiniomis ir kolegų. Taip pat mes konsultavomės su arboristais, sodininkais, medelynų darbuotojais, vadovais. Noriu pripažinti, kad nuomonės kartais išsiskiria – būna dvi. Idealus vadovėlinis atvejis, kuriame sakoma, kad medžiai sodinami rudenį, kai šaknelės dar auga, bet praktikoje tai pasiekti nėra taip įmanoma, nes ar lapkričio 15 dieną tu sodinsi medį, ar gruodžio 5-ąją, jau nebėra skirtumo – medis jau miega, jis jau laukia žiemos“, – portalo žurnalistams pasakojo viešosios įstaigos „Vilniaus miesto parkai“ miškininkas Raimundas Ereminas.

Jis užsiminė, kad medžiai buvo sodinami ir jau minėtą lapkričio 15 dieną. Tuomet atliekami darbai gyventojams nuostabos nesukėlė, nes nebuvo iškritęs sniegas. Tačiau šiam iškritus, svarstė miškininkas, vilniečiai veikiausiai pagalvojo, kad jau – viduržiemis. O iš tiesų, pasak R. Eremino, dirvožemyje – šilta, gera ir saugu. 

„Kol žemėje nėra viršutinio įšalo, medžiui dirvožemyje yra šilta ir gera. Sodinami medžiai taip pat yra mulčiuojami – pasodinus medį beriamas organinių medžiagų sluoksnis. Mes sodinome medžius iki to momento, kol matėme, kad dar galima. Šiandien aš jau gavau signalą, kad sodinimą reikia nutraukti, kol sąlygos vėl bus palankios, arba sodinimą tęsime tik pavasarį, kai išeis įšalas, nes nežinome, kokia bus žiema“, – gruodžio 6-ąją kalbėjo pašnekovas.

„Norėčiau nuraminti žmones – mes žinome, ką darome. Žinome, iki kokio momento galima tai daryti, ir sodiname tada, kai galima, o kai matome, kad negalima, operatyviai nutraukiame darbus“, – dar kartą pabrėžė R. Ereminas.

Mes kaip specialistai norėtume, kad gyventojai labiau pasitikėtų mumis.

Pasak miškininko, šiemet Vilniuje sodinamų medžių – labai daug. Tokių darbų, sakė jis, neįmanoma paskubinti – reikia tinkamai paruošti dirvą. Medžių negalima sumesti į duobes tarsi akmenų. „Aplink kiekvieną medį reikia pastovėti, suformuoti laistymo įdubą. Pastebiu, kad žmonės medžius sodina kokybiškai ir atsakingai. Jaunų medelių Vilniuje labai pagausėjo. Mes kaip specialistai norėtume, kad gyventojai labiau pasitikėtų mumis“, – vilniečius ramino jis.

R. Eremino teigimu, kaip ir bet kurį kitą kartą, taip ir šį, esą sunku prognozuoti, kiek naujai pasodintų medžių prigis. „Jų prigyja daug, bet reikia suprasti, kad medžiai yra augalai – gyvi organizmai, kai kurie gali ir neišgyventi. Šią riziką suprantame, prisiimame ir tai yra neišvengiama, kad kažkas gali nudžiūti. Bet kuris žmogus, dirbęs su augalais, žino, kad kažkas gali nudžiūti, todėl dėl kiekvieno medžio nereikėtų kelti tokio skandalo“, – tikino miškininkas.

Primename, kad nuostabos kupina diskusija tarp Naujininkų bendruomenės narių praėjusį antradienį užvirė socialiniame tinkle „Facebook“. Čia nuotrauka, kurioje matyti vykdomi medžių sodinimo darbai, pasidalijusi moteris, negailėdama sarkazmo prieskonio rašė: „Gruodį sodinti medžius? Tai gal reikėtų palaukti vasario ir dar didesnių šalnų? Gėda. Ar valdžia dar turi sveiko proto?“ – plūdo ji.

Gruodį sodinti medžius? Tai gal reikėtų palaukti vasario ir dar didesnių šalnų? Gėda.

Pastaruoju sprendimu – sodinti medžius paspaudus šaltukui, piktinosi ir kiti Naujininkų gyventojai. Sakydami, kad taip elgtis nesąmoninga. „Betvarkė! Kas tokiu laiku sodina? Sodinti reikia rudenį, o ne kada, kai šalnos ir žemė įšalusi, arba anksti pavasarį. Esu baigusi su želdyniais susijusius mokslus ir tikrai nesame sodinę tokiu metu“, – plūdo Aurika. „Tikra nesąmonė – kiša tuos krūmus bet kada, bet kur. Ar prigis, ar ne – jiems nerūpi, svarbiausia pinigus išplauti“, – jai antrino Birutė.

Pastarasis klausimas sulaukė ir Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime nario Lino Jonausko dėmesio. Socialiniame tinkle „Facebook“ jis taip pat negailėjo aštrių kritikos strėlių. „Šimašiaus žaliojo smegenų plovimo nesustabdo net šalčiai? Štai tokie vaizdai keliauja iš Naujininkų bendruomenės. Šiandien – krūmai ir medžiai, ryt, dar labiau pašalus, galime ir bulves su braškėmis sodinti. Kažkam ima juokas iš tokių mero nesąmonių, tuo tarpu kiti turėtų pradėti rimtus tyrimus dėl vilniečių pinigų švaistymo. Gerai, kad nori ar to nenori, ši Šimašiaus kadencija mero poste – paskutinė. P.S. Žaliasis smegenų plovimas (angl. Greenwashing) – apsimestinis susirūpinimas aplinkosauga ir niekiniai veiksmai, kuriais norima visuomenei įtikti ir pasirodyti „žaliu““, – rašė jis.

Tądien, kai socialiniame tinkle ėmė plisti gyventojų pyktį sukėlusi nuotrauka, portalo žurnalistai kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę. „Naujų medžių sodinimas prasidėjo spalio mėnesį, kuomet medelynai iškasa medžius, pasibaigus medžių vegetacijai. Darbai atliekami įvertinant oro sąlygas. Kadangi šiuo metu žemė dar nėra įšalusi, todėl sodinama ir šiomis dienomis. Želdinimas galimas prasidedant minusinei oro temperatūrai, kai temperatūra svyruoja tarp pliusinės ir minusinės. Sodinti galima iki dešimties laipsnių šalčio, kol dar nėra susiformavęs žemės įšalas. Verta pažymėti, kad žiemą augalai papildomai saugomi nuo barstymui naudojamų druskų – barstytuvai derinami taip, kad druska nepatektų ant želdinių“, – R. Ereminui antrino Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių