Pakvipo afera: vilniečiai mokės milijonus

Atsakingų nėra ir nebus

Ilgametis sostinės savivaldybės tarybos narys Žilvinas Šilgalis, dalyvavęs visuose posėdžiuose dėl Stokholmo arbitražo bylos finansavimo, stebisi dėl dešimt kartų išaugusių VŠT ir savivaldybės reikalavimų, pateiktų priešieškinyje "Veoliai". Mat visiems aiški ir Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos patvirtinta vartotojų permokų suma už "Vilniaus energijos" tiektą šilumą yra 31 mln. eurų. Kita per 350 mln. eurų siekiančio priešieškinio dalis grindžiama konfidencialia informacija, kurią parengė advokatų kontora ir neįvardyti ekspertai. Net tarybos nariai, balsuodami už bylinėjimosi finansavimą per rizikos kapitalo fondą, į tą konfidencialią informaciją nė viena akimi negavo žvilgtelėti.

V. Skaraičio / Fotobanko nuotr.

"Kai nėra kaip tų milžiniškų skaičių įrodyti, belieka viską užslaptinti po konfidencialumo žyme, – mano Ž.Šilgalis. – Kai skaičiuoti pradeda politikai, spekuliacijos tampa neišvengiamos. Konkrečius skaičius turėsime, kai arbitražo teismas atliks savo vertinimus, kas kam ir kiek iš tikrųjų skolingas, bet tai bus dar negreitai. O kol kas advokatams ir tam neaiškiam fondui suteiktos visos galimybės kuo daugiau užsidirbti."

Kai nėra kaip tų milžiniškų skaičių įrodyti, belieka viską užslaptinti po konfidencialumo žyme.

Išties, bylinėjimosi Stokholmo arbitraže kaina augo kaip ant mielių. 2017 m. balandį savivaldybės taryba savo sprendimu numatė skirti tam 375 tūkst. eurų. Tiek pat lėšų numatė skirti ir VŠT. Bet jau 2017 m. lapkritį VŠT ir savivaldybė sutartyje su advokatų kontora "TGS Baltic" numatė, kad visos bylos išlaidos, įskaitant ir atlygį užsienio konsultantams, gali sudaryti iki 2,75 mln. eurų. Savivaldybė įsipareigojo teikti tarybai pasiūlymą dėl papildomo finansavimo arbitražo procesui, o jį gavus pakeisti sutartyje numatytą bendrą paslaugų kainą iš 750 tūkst. į 2 mln. eurų. Advokatams buvo nustatytas fiksuotas įkainis už valandą – 100 eurų, neįskaitant PVM.

Du milijonai greitai ištirpo, mat advokatai išplėtė bylos reikalavimus iki daugiau nei 350 mln. eurų. Prireikė didžiulių teisininkų pajėgų išanalizuoti ir įvertinti tūkstančius dokumentų, ir pernai gruodį VŠT kartu su "TGS Baltic" atstovais kreipėsi į savivaldybę, prašydami skirti dar 6,4 mln. eurų bylinėjimosi išlaidoms padengti arba skolintis iš rizikos kapitalo fondo užsienyje.

"Akivaizdu, kad tarybai priimant sprendimą dėl finansavimo sausio pabaigoje tas fondas jau laukė už durų, nes taip greitai atrankos procedūrų neatliksi, juo labiau neparengsi ir abipusiškai naudingos sutarties, – įsitikinęs Ž.Šilgalis. – Manau, kad šiuo atveju miesto tarybos nariais tiesiog buvo pasinaudota. VŠT turi vadovybę, turi valdybą, kuri ir kolegialiai, ir kiekvienas valdybos narys yra atsakingi už savo sprendimus. Atsakomybė dėl arbitražo finansavimo labai didelė, nes gresia milžiniška žala, jeigu bus priimti neteisingi sprendimai. Apsidrausdama VŠT valdyba pasiprašė tarybos įgaliojimų, faktiškai prisidengė taryba, nes jeigu tik kas bus blogai, jie sakys, kad tai buvo politinis sprendimas."

Žada pasiaiškinti

Tai netiesiogiai patvirtino ir Savivaldybės administracijos direktorius P.Poderskis, kuris taip pat pasirašė šiuo metu prokurorų bei Antikorupcijos komisijos narpliojamą sutartį. Jis teigė, kad finansavimo sutarties rengimu ir pasirašymu rūpinosi VŠT valdyba, kuri ir turėtų visuomenei aiškinti susitarimo niuansus.

"Tame skunde, kurį gavo ir Generalinė prokuratūra, ir miesto tarybos Antikorupcijos komisija, labai daug teisinės bravūros. Mes nusprendėme komentarus visuomenei pateikti atskirai, įtariu, savaitės pradžioje surengsime trumpąją spaudos konferenciją arba išplatinsime spaudos pranešimą", – žadėjo P.Poderskis.

Jis teigė nežinantis, kas parengė sutarties su "Profile Investment" tekstą, bet neneigė, kad ji buvo pateikta ir pasirašyta tik anglų kalba. Nejaugi teisininkams mokamų milijonų neužtenka elementarioms vertimo paslaugoms?

"Man atrodo, šiais laikais visi anglų kalbą supranta", – pareiškė P.Poderskis.

Dėl kilusio skandalo jis kaltino savivaldybės tarybos opoziciją, kurios atstovų esama ir Antikorupcijos komisijoje: "Nesakyčiau, kad prokuratūros susidomėjimas kilo iš kažkokio kito šaltinio. Prokuratūra, tikiu, išsiaiškins visus tos sutarties niuansus, kodėl ji būtent tokia buvo pasirašyta, bet Antikorupcijos komisija bandys eskaluoti kiekvieną "kabliuką", išnaudoti tai opozicijos politinei reklamai. O punktų toje sutartyje yra daug, veikti yra ką. Laikas parodys, kas teisus, kas neteisus."



NAUJAUSI KOMENTARAI

earht king

earht king portretas
oi kokia graži mūsų šalielė, šalia kelio karčema ten gyveno šin korka, ir vakaru kompanijos monstru korupcijos kitaip tariant , vagimo kelias yra platus mūsų padangiu, ir rezultatas aiškus mokės kas runkelis, mokėtojas, juk tas blogis tesis oi dar ilgai kentės mūsų liaudis, o tvrkos nelauk juk yra susitarimas už uždaru duru, juk prisimenu seimuna pona buvusi klumbi, kuris kaip šaukė ant pono zoko neleiskite prancuzu kompanijai dankijos prie šilumos energetikos vairo, bet juk neklausė, ponas meras zokas ir kas nutiko, ar pamiršo liaudis, fokusus ir aibes pinigu, grobstima, korupcijos meno kūryba, po 30 metu prarastu mūsų milijardu, o kaip klestėti mes galėjome nėra žodžio ,komu ni leni tas bajeris bėga pro mūsų šali,

tai jau sistema

tai jau sistema portretas
kol nera atsakomybės ir turto konfiskavimo iš valdininkųuž jų padarytas klaidas , machinacijas, tai už viską moka mokesčių mokėtojai. ES duotas nurodymas, kad už valdininkų darbo klaidas, apmoka patys kaltininkai, o ne mokesčių mokėtojai.

Ir vėl

Ir vėl portretas
kilpa ant Tautos kaklo siaurėja
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių