Šiukšlyno žmonės jau regi mirtį

„Vogti, sėsti į kalėjimą arba pasikarti – kas mums daugiau belieka“, – taip žinią, kad uždaromas Kariotiškių sąvartynas, sutiko šiukšlyno žmonės.

Netrukus keli šimtai Kariotiškių įnamių liks be pragyvenimo šaltinio – penktadienį oficialiai atidaromas naujasis Kazokiškių sąvartynas. Jo darbuotojai jau įspėjo šiukšlėse besikapstančius žmones, kad nebandytų keltis į modernųjį sąvartyną – jiems čia kelias uždarytas. Kazokiškių sąvartyną nuolat saugo saugos tarnyba, jame įrengtos vaizdo kameros, judesio davikliai.

Tačiau Kariotiškių gyventojai nenori pripažinti, kad sąvartyno, kuriame daugelis praleido daugiau nei po dešimt metų, nenori palikti ne tik dėl pasikeitusių aplinkybių.

„Čia gyvenu, čia ir mirsiu“, – į kalbas nesileido praeivis, grįždamas į namais vadinamą iš senos patalynės ir kelių plytų sukonstruotą palapinę.

Kitas, save vadinantis pulkininku, tvirtino, kad čia gyvena jo žmona, kuriai dėl nušalimo buvo amputuotos kojos, todėl jie tikrai niekur nesikraustys. Ką jis darys, praradęs pragyvenimo šaltinį? „Eisiu ir pasikarsiu“, – abejingai atsakė vyras, kviesdamas dar kartą apsilankyti iki Naujųjų metų, nes po to jau gali būti per vėlu.

Kol kas jam čia gera: visi jį pažįsta, čia gyvena jo šeima, jis žino, kada ir kur geriausia išeiti ieškoti šiukšlių, ir net žiemos šalčiai jam nebaisūs. „Pasikuriame krosnį arba užsiklojame keliomis antklodėmis, ir gerai“, – tvirtino jis. Po penkiolikos metų, praleistų sąvartyne, jam, ko gero, jau niekas nebaisu.

Europietiška tvarka

Šiukšlės į Kariotiškių sąvartyną bus vežamos iki tol, kol bus suformuotas taisyklingas atliekų kaupas, kaip reikalauja gamtosaugos dokumentai.

Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro direktorius Gintaras Čukauskas teigė, kad šie darbai turėtų baigtis maždaug per mėnesį, nelygu kiek šiukšlių bus atvežama. Tačiau vietos gyventojai įsitikinę, kad bent iki pavasario šiukšlės vis dar bus vežamos, todėl jie dar nori gyventi kaip įpratę.

Be minėtos apsaugos sistemos nuo nepageidaujamų lankytojų, Kazokiškėse pagal Europos Sąjungos reikalavimus bus įrengta dujų surinkimo sistema, iš kurios vėliau bus gaminama elektros energija, paklotas nelaidus sąvartyno dugnas, aplink jį bus nuolat stebima požeminio bei paviršinio vandens ir oro kokybė.
Kariotiškių sąvartynas jau netinkamas naudoti ir jo uždarymas būtinas norint sumažinti aplinkos taršą.

Naujas sąvartynas jau veikia

Dėl naujojo sąvartyno statybų Kazokiškėse įnirtingai priešinosi miestelio ir jo apylinkių gyventojai. Jie piktinosi, kad yra pažeidžiamos žmonių teisės, kad negalima rengti sąvartyno netoli istorinio Kernavės miestelio.

Galiausiai, išmokėjus kompensacijas Kazokiškių gyventojams, sąvartynas buvo pastatytas. Jis užima 27,1 hektaro, planuojama, kad jame bus galima patalpinti 7 mln. tonų atliekų.

Atliekos į jį jau pradėtos vežti nuo spalio pabaigos, tačiau kol kas čia patenka šiukšlės tik iš Elektrėnų savivaldybės.

Uždirbti sekasi neblogai

Tuo tarpu Kariotiškėse gyvenimas dar verda. Visą dieną čia važiuoja šiukšliavežės, kurias iškart apipuola daugybė vietos gyventojų.

Nors devintą valandą vakaro oficialus sąvartyno darbo laikas baigiasi, senbuviai žino – tada galima rasti daugybę vėlai atvežtų gėrybių, kurių visą dieną šiukšles rausę likimo draugai jau nebeieško.

Žmonės čia renka aliuminį, varį, kuriuos superka specialiai atvažiuojančios mašinos, stiklinę tarą, priduodamą į vos už kelių žingsnių esantį priėmimo punktą. Kartais pasiseka rasti ir vertingesnių daiktų.

Pasak jau penkiolika metų Kariotiškių sąvartyne gyvenančio vyro, save vadinančio pulkininku, uždirbti čia sekasi visai neblogai.

„Dukrai, kuri gyvena globos namuose, kiekvieną savaitę po 50 litų nusiųsdavome“, – didžiuodamasis kalbėjo jis. O tie, kam netenka rūpintis vaikais, uždarbio dydžiu pernelyg nesirūpina. „Ko mums reikia – išgerti ir cigarečių“, – neslėpė kitas sąvartyno gyventojas Michailas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių