Tėvai apie sveiką mitybą mokyklose: blogai, kai puolama į kraštutinumus

Tėvai patys kalti

Naujo maisto vaikams idėjos autoriai tikina, kad viskas gerai, o besiskundžiantieji kalti, kad neskaito Sveikatos apsaugos ministerijos instrukcijų.

"Bangos keliamos, tačiau tarp besipiktinančiųjų neteko sutikti nė vieno, kuris yra skaitęs naująjį Vaikų maitinimo tvarkos aprašą, – "Vilniaus dieną" įtikinėjo Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos stiprinimo skyriaus patarėjas dr. Almantas Kranauskas. – Ką reiškia – vaikai nevalgo? Klausėme virėjų, klausėme ugdymo įstaigų – nieko panašaus. Valgyklų darbuotojos sako jokio pokyčio nepastebėjusios, kad daugiau ar mažiau valgytų."

Anot A.Kranausko, nėra šių metų valgiaraščiuose jokių radikalių permainų – tėra kosmetiniai patikslinimai, kurių kiekvienais metais būna. Jau 8 metus ta tvarka egzistuoja ir kiekvienais metais ji po truputį tobulinama – pagal tėvų, mitybos specialistų, savivaldybių pastabas, atsižvelgiant į mokslo naujienas. Bet tie patikslinimai yra labai nedideli ir švelnūs.

"Kur kas didesnė problema, kad tėvų suvokimas apie mitybą – tragiškas. Tai yra karta, kuri gimė jau nepriklausomybės metais ir išaugo maitindamiesi dešrelėmis, traškučiais. Jie nesuvokia, kad maistas gali būti visai kitoks. Man tiesiog labai gaila tų vaikų, kurie turi tokius tėvus", – sakė ministerijos atstovas.

Kur kas didesnė problema, kad tėvų suvokimas apie mitybą – tragiškas. Tai yra karta, kuri gimė jau nepriklausomybės metais ir išaugo maitindamiesi dešrelėmis, traškučiais.

Jo teigimu, lietuviai nelabai mėgsta naujoves, tačiau negalima visą gyvenimą maitintis vien cepelinais ir kugeliais. Suprantama, kitokie patiekalai vaikams gali būti neįprasti, jeigu namie juos maitina vien pieniškomis dešrelėmis ir keptomis bulvėmis, tačiau vaikai greitai prie naujovių pripranta.

"Kad neprasidėtų chaosas, bendradarbiaujant su Lietuvos vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacija artimiausiu metu bus parengti pavyzdiniai valgiaraščiai, kuriuos visos įstaigos galės naudoti nemokamai", – sakė ministerijos atstovas.

Be to, planuojama "perauklėti" ir tuos vaikus, kurie per pertraukas bėga į artimiausią parduotuvę ar kioską ir už tėvų maistui duotus pinigus perka nesveikų produktų. Auklėjimo priemonė bus "elektroninė piniginė", tėvai perves į specialią sąskaitą maistpinigius ir vaikas tuos pinigus galės naudoti tik maitinimuisi mokykloje.

Šiuo metu tokią naujovę jau taiko apie 150 šalies mokyklų. Ji gali būti susieta su mokinio pažymėjimu, vilniečio kortele, apyranke, pakabuku arba kt. daiktu, turinčiu lustą. Tėvai gali matyti, ką vaikas valgė, kiek tai kainavo. Apskaita skaidri, patogi ir nemokamam maitinimui, mažina vaikų socialinę atskirtį.

Galima pagaminti skaniai

Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos viceprezidentė, Vilniaus "Žemynos" gimnazijos direktorė Rūta Krasauskienė "Vilniaus dienai" teigė, jog jos vadovaujama gimnazija nuo šių mokslo metų pradžios turi naują maisto tiekėją, laimėjusį viešąjį pirkimą, ir juo labai patenkinti. Už 2,5 euro valgykloje galima suvalgyti sočius, skanius pietus, gaminamus pagal visus dabar galiojančius reikalavimus.

"Manau, daugiausia priklauso nuo to, kas tą maistą gamina. Galima jį pagaminti sveiką ir skanų. Mūsų tiekėjas sako: reikia sudėti tuos ingredientus, kurie yra technologiškai aprašyti – nurodytos kokybės, nurodyto riebumo, nurodytos koncentracijos, ir gausite normalų rezultatą. Aš ir pati pastebiu, kad druskos patiekaluose yra mažiau, nes mėgstu valgyti sūriai. Bet tai tiesiog įpročio reikalas – valgai ir pripranti, – sakė gimnazijos vadovė. – Kai pirkome maitinimo paslaugą, dar prieš pasirašant sutartį, sakiau: viskas priklausys tik nuo jūsų – jeigu skaniai maitinsite, klientūrą turėsite. Jei ne – gimnazijoje mokosi dideli vaikai, jie maistą moka užsisakyti ir internetu, ir į parduotuvę gali nueiti. Vis dėlto dabar pastebime, kad nėra daug tų vaikštančių."

Respublikinės ikimokyklinių įstaigų darbuotojų asociacijos "Sveikatos želmenėliai" prezidentė Danutė Jakučiūnienė "Vilniaus dieną" taip pat tikino, kad vaikų tėvai triukšmą dėl darželiuose "nevalgomo" maisto sukėlė visiškai nepagrįstai.

"Mamos nukrypsta radikaliai į vieną pusę, kad neskanu, negerai, kai kurie darželiai imasi radikalių permainų per vieną dieną – išima druską, cukrų, kas taip pat nėra gerai, nes reikia viską palaipsniui daryti, Visur proto reikia, pasižiūrint, paderinant, ką vaikai valgo, ko nevalgo. Daug kas priklauso ir nuo darbuotojų požiūrio, jų geranoriškumo ir protingo elgesio. Esu tikra – galime vaikus pripratinti maitintis sveikai, ir yra darželių, kurie ir sėkmingai keičia vaikų maitinimą į sveikesnį, ir prisiderina prie vaikų, ką jie mėgsta ir ko nemėgsta", – pažymėjo D.Jakučiūnienė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Tas Kranauskas jau uzkniso juodai

Tas Kranauskas jau uzkniso juodai portretas
Kaip tas Kranauskas viska geriau zino. Jei mamos sako, kad ju vaikai nevalgo darzelio/ mokyklos maisto, tai Kranauskas geriau zino, kad valgo.... iki siu metu nesu is savo vaiko isgirdus, kad jai darzely neskanu, o dabar kasryt verkia, kad as nevalgysiu koses, nes ji neskani.... tai gal susirupinkit tuo susiktu nauju meniu, kurio turbut nei suo neestu, kisat musu vaikams ir pinigua imat...
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių