2024 metų Nobelio taikos premijos kandidatų teikimas baigiasi trečiadienį, o tarp jau žinomų pretendentų – taikos aktyvistai, susiję su karais Gazos Ruože ir Ukrainoje.
Irano teisių gynėja Narges Mohammadi (Narges Mohamadi) kartu su kitomis kalinėmis jų Teherano kalėjimo kameroje „atšventė“ pelniusi Nobelio taikos premiją, naujienų agentūrai AFP šeštadienį pareiškė jos šeima.
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) penktadienį pareiškė, kad sprendimas šių metų Nobelio taikos premiją paskirti įkalintai Irano aktyvistei Narges Mohammadi (Narges Mohamadi) yra „pagerbimas visų moterų, kurios kovoja už savo teises, rizikuodamos savo laisve, sveikata ir net gyvybe“.
Jungtinės Tautos (JT) penktadienį paragino Iraną išlaisvinti šių metų Nobelio taikos premijos laureatę Narges Mohammadi (Narges Mohamadi) ir visus Teherano įkalintus žmogaus teisių gynėjus.
Šių metų Nobelio taikos premija atiteko Narges Mohammadi (Narges Mohamadi) už jos „kovą prieš moterų priespaudą Irane ir kovą už žmogaus teises ir laisvę visiems“, penktadienį paskelbė Norvegijos Nobelio komitetas.
Norvegijos Nobelio institutas trečiadienį pranešė, kad šių metų Nobelio taikos premijai gauti iš viso pateiktos 305 kandidatūros, tačiau apie šiame sąraše esančius asmenis išsamesnės informacijos nepateikė.
Trys karo Ukrainoje centre atsidūrusių trijų valstybių atstovai šeštadienį atsiėmė jiems skirtą Nobelio taikos premiją ir paragino tęsti kovą prieš Rusijos lyderio Vladimiro Putino „beprotišką ir nusikalstamą“ invaziją.
Baltarusijos valdžia kalinamam baltarusių žmogaus teisių aktyvistui Alesiui Bialiackiui, vienam iš šių metų Nobelio taikos premijos laureatų, neleido perduoti kalbos, kurią jis parašė premijos įteikimo ceremonijai, ketvirtadienį pranešė jo žmona.
Ukrainos „Pilietinių laisvių centro“ vadovė, ketvirtadienį atvykusi į Oslą atsiimti Nobelio taikos premijos kartu su kitais žmogaus teisių gynėjais iš Baltarusijos ir Rusijos, pareiškė, kad Ukrainoje nebus ilgalaikės taikos, kol nebus užtikrintas teisingumas ir žmogaus teisės.
„Memorial“, gerbiamiausia Rusijos teisių gynimo grupė, penktadienį tapo Nobelio taikos premijos laureate, praėjus mažiau nei metams po to, kai ją buvo įsakyta uždaryti, Maskvai vykdant represijas prieš kritikus.