Lietuvių kalbos institutas (LKI) neigiamai vertina „laisviečio“ Artūro Žukausko siūlymą leisti moterims pasirinkti vyro pavardę, kai ji turi tiek vyriškosios, tiek moteriškosios giminės gramatines reikšmes.
Jei, kaip siūloma Seime svarstomomis įstatymo pataisomis, moterims būtų leista pagal vyro ar tėvo pavardę ir savąją rašyti su galūne -a, būtų padarytas neigiamas poveikis šalies kalbiniam ir kultūriniam tapatumui, apie bręstančias grėsmes įspėjo Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK).
Mūsų valdantieji padarė vieną gerą darbą, kurio dešimtmečiais Seimas bijojo it celofaninis žinduolis skiepavietės. Pagaliau triumfuoja blaivus protas – asmens dokumentuose bus galima rašyti "w", "q", "x". Baigėsi tas dekoratyviniu patriotizmu paramstytas lingvistinis genocidas, sykiu ir biurokratinės patyčios iš užsieniečių. Kaip negali būti tautinės algebros, taip negali būti ir iškraipytos žmogaus pavardės.
Teisingumo ministerija teikia rekomendacijas Civilinės metrikacijos įstaigoms vaiko pavardę užrašyti nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis, kai teismas vienam tos pačios šeimos nariui, Lietuvos Respublikos piliečiui, jau yra leidęs įrašyti pavardę su Q, W, X raidėmis.
Lietuvos Vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) įpareigojo įrašyti Lietuvos piliečio pavardę pase tiek sulietuvinta forma, tiek originalia, kurioje yra raidė „q“.
Seimui reikia pagaliau apsispręsti dėl nelietuviškų asmenvardžių rašymo, sako Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė.
„Reikia pagaliau apsispręsti dėl vardų ir pavardžių rašymo pase originalo kalba. Ketvirtadienį ši piliečių iniciatyva bus pristatyta Seimui. Tikiuosi, kad parlamentarai taip pat įvertins piliečių siūlomą įstatymo projektą ir jis praeis visas būtinas svarstymo procedūras Seimo komitetuose ir posėdžių salėje“, – antradienį susitikusi su asmenvardžių rašymo projektą pateikusiais visuomenininkais sakė Seimo pirmininkė.
Piliečių iniciatyv
Grupė visuomenininkų rinks parašus, kad Seimui būtų teikiamas įstatymo projektas dėl nelietuvių kilmės asmenvardžių rašymo dokumentuose.
Vyriausioji rinkimų komisija trečiadienį įregistravo piliečių iniciatyvinę grupę „Talka: Už Lietuvos valstybinę kalbą“, kuri siūlo nelietuviškas pavardes leisti rašyti tik papildomame paso puslapyje.
Pataisos bus pateiktos svarstyti Seimui, jei visuomenininkai per du mėnesius surinks ne mažiau kaip 50 tūkst. iniciatyvą remiančių piliečių parašų. Parašų lapus iniciatoriai gaus penktadienį, tad grąžinti juos užpildy
„Politikai jau atrodo apgailėtinai“, – rėžė Seimo narys, Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis po to, kai antradienį Seimas rudens sesijai atidėjo klausimą dėl asmenvardžių rašymo nelietuviškais rašmenimis. Šis klausimas pirmiausia liečia lenkų tautybės Lietuvos gyventojus, kurių yra apie 200 tūkst.
Likimo ironija – kai tik Seimas imasi užsisenėjusios problemos dėl pavardžių rašymo nelietuviškais rašmenimis, į Lietuvą atvyksta Lenkijos vadovai.
Kadenciją baigusio Lenkijos prezidento Bronislawo Komorowskio vizitas į Kauno Vytauto Didžiojo univer