Būdama 10 metų mirė socialiniuose tinkluose išgarsėjusi mergaitė, viešai rodžiusi savo sėkmės istoriją ir pozityvumu įkvėpusi daugelį žmonių. Liūdną žinią pranešė mergaitės tėvai.
Lietuvos medikai, minint pasaulinę lėtinių uždegiminių žarnyno ligų dieną, įspėja žmones, kad tokių ligų daugėja ir sako, kad joms gydyti reikia bendrų – ir gydytojų, ir pacientų, ir institucijų, ir visuomenės – pastangų.
Dažni žarnyno negalavimai – viduriavimas, pilvo skausmas ar vidurių užkietėjimas – būdingi dirgliosios žarnos sindromo požymiai. Jie vargina kas dvyliktą, kai kuriose šalyse – net kas ketvirtą suaugusįjį. Kas gresia, jei šiuos simptomus ignoruosime?
Žarnynas, dar kitaip vadinamas antrosiomis smegenimis, yra sudėtingas organas, kuriame gaminasi net 80 proc. imuninės sistemos ląstelių. Viena iš ūmiausių žarnyno ligų – apendicito uždegimas. Pajutę tokius simptomus, kaip pilvo skausmas ar pykinimas, žmonės dažnai juos supainioja su paprasčiausiais virškinimo sutrikimais ir laukia, kol skausmas praeis, tačiau tai – didelė klaida.
Nors daugeliui vis dar nedrąsu garsiai kalbėti apie lėtines žarnyno ligas, kasmet gegužę minima simboliška šių susirgimų diena primena, kad dažnu atveju tai neišvengiama, tačiau kontroliuojama. LSMUL Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovas, Europos gastroenterologų draugijos mokslo komiteto narys prof. Juozas Kupčinskas sako, kad tiek Krono ligos, tiek ir opinio kolito atvejų neišvengiamai daugėja, tačiau šiandieniai mokslo pasiekimai pacientams leidžia gyventi pilnavertį gyvenimą bei ligą suvaldyti.
Ligonių kasos džiaugiasi, kad į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių įtraukus nemokamus skiepus nuo rotavirusinės infekcijos sumažėjo į ligoninę dėl šios žarnyno infekcijos guldomų pacientų. Deja, pernai Klaipėdoje sergamumas nuo šios ligos tik padidėjo.
Kasmet apie 4 tūkst. žmonių Lietuvoje suformuojama stoma. Po žarnyno operacijos jie pabunda su prie šono priklijuotu maišeliu. Prieš operaciją kartais tvirtinantys, kad geriau negyventi iš viso, nei gyventi su stoma, vėliau, supratę, kad gyvenimas dėl to iš esmės nepasikeitė, jie nebenori prisiminti savo žodžių.
Lietuvos gyventojai vis dažniau naudojasi galimybe nereceptinių vaistų įsigyti parduotuvėse. Nuo metų pradžios tokią galimybę pirkėjams suteikęs lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ per pirmuosius penkis šių metų mėnesius iš viso pardavė beveik 20 tūkst. pakuočių nereceptinių vaistų ir preparatų – daugiausiai skirtų žarnyno veiklai gerinti.
Enterinė nervų sistema (ENS) dažnai vadinama antrosiomis žmogaus smegenimis. Ir tikrai ne be reikalo. Štai 5 įdomūs faktai apie šią mažai ištyrinėtą žmogaus kūno dalį.