- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Folklandų salų gyventojai sekmadienį ir pirmadienį balsuoja referendume, kuriuo pasiųs žinią pasauliui, kad nori likti valdomi britų, bet Argentina jau atmetė šį balsavimą kaip neteisėtą.
Kelios šalys atsiuntė oficialius tarptautinius stebėtojus stebėti balsavimo, kuris prasidėjo 13 val. Grinvičo (15 val. Lietuvos) laiku. Rezultatų laukiama antradienio naktį.
Vėjų perpučiamo salyno, esančio pietinėje Atlanto vandenyno dalyje, gyventojai prieš referendumą iškėlė Jungtinės Karalystės ir Folklandų vėliavas. Pačių gyventojų inicijuotame referendume 1 672-iejų rinkėjų klausiama, ar jie nori likti savavalde Britanijos užjūrio teritorija.
Argentina ir Didžioji Britanija 1982 metais dėl šio salyno kariavo trumpą, bet kruviną karą, o pastaraisiais metais diplomatinė įtampa vėl didėjo, nes netoli Folklandų buvo aptikta naftos.
Didžiajai Britanijai šios nederlingos salos priklauso nuo 1833-iųjų, bet Buenos Airės šį salyną, kurį vadina Malvinų salomis, laiko okupuota Argentinos teritorija.
„Apsigautume, jei manytume, kad Argentina pasikeis per vieną naktį, bet viliamės, kad tai bus aiški žinia ir jiems, ir kitiems“, - AFP sakė įstatymų leidžiamosios asamblėjos narė Jan Cheek (Džan Čik), šeštos kartos Folklandų gyventoja.
Folklandiečiai tikisi, kad rezultatas, kuris idealus būtų didelio rinkėjų aktyvumo atveju, reikš antausį vis kovingiau kalbančiai Argentinos prezidentei Cristinai Kirchner (Kristinai Kiršner).
Jie taip pat tikisi, kad referendumo rezultatas pasiųs nedviprasmišką signalą kitoms pasaulio sostinėms ir bus tam tikras ginklas siekiant pripažinimo tarptautinėje arenoje.
Jungtinės Valstijos, pavyzdžiui, uoliai stengėsi laikytis neutralumo Folklandų klausimu, nors ir palaiko glaudžius ryšius su Didžiąja Britanija.
Folklandų salų sostinėje Stanlio gyventojai balsavimo išvakarėse kabino britų ir Folklandų vėliavas, be to, sklype priešais Stanlį, kur karališkasis laivynas tradiciškai rengia laivų pagerbimo ceremonijas, iš mažiausiai 30-ies visureigių „Land Rover“ buvo sudėliotas žodis „TAIP“, parodė televizija.
„Visai didžiuojuosi, kad esame Britanijos užjūrio teritorija“, - britų ITV sakė avių augintoja Ailsa Heathman (Ailsa Hitman).
Vietos laikraštis „Penguin News“, pavadintas pagal čia gyvenančius pingvinus, ragino gyventojus prisidėti prie referendumo proga organizuojamų „paprastų žmonių“ priemonių.
„Kai pamatot žurnalistus, atverkit langą, nusišypsokit, pamojuokit, ar iškelkit į viršų nykščius, - rašė jis. - Skatinama išsidažyti veidą, ypač - vaikams. Prašom pasiimti vėliavas“.
Už 400 km esanti Argentina šį referendumą pavadino nelegaliu ir teigia, kad salyno gyventojai yra „implantuoti“, todėl neturi teisės į apsisprendimą.
Argentinos užsienio reikalų ministerija penktadienį pareiškė, kad šis balsavimas yra „britų bandymas manipuliuoti“ salyno statusu.
„(Šis) bandymas nepakeis Folklandų esmės ir neužbaigs ginčo dėl suverenumo“, - pažymėjo ministerija.
Visuomenės apklausos, atliktos britų žiniasklaidos organizacijoms, parodė, kad ir Britanijoje, ir Argentinoje pozicijos darosi griežtesnės.
„Sky News“ užsakymu atliktos „YouGov“ apklausos rezultatai, kurie buvo paskelbti šeštadienį, rodo, jog 24 proc. apklaustų argentiniečių sakė, kad Folklandai yra svarbiausias užsienio politikos klausimas. Taip sakė tik 1 proc. britų.
Tačiau ITV užsakymu atlikta „ComRes“ apklausa šeštadienį parodė, jog 77 proc. britų mano, kad Folklandų ateitį turi nuspręsti patys salyno gyventojai, o 60 proc. sakė, kad Londonas neturėtų atmesti karinių veiksmų tikimybės, jei Folklandams iškiltų kokia nors grėsmė.
1982 metų balandžio 2 dieną Argentinos tuometinė valdančioji chunta įsiveržė į Folklandus ir išprovokavo 74 dienų karą su Didžiąja Britanija, per kurį žuvo 649 Argentinos ir 255 Britanijos kariai.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Muskas dar kartą įsikišo į Europos politiką
JAV technologijų milijardierius Elonas Muskas ketvirtadienį dar kartą išreiškė paramą kraštutinių dešiniųjų partijai „Alternatyva Vokietijai“ (AfD), per tiesioginę transliaciją platformoje „X“ i&sca...
-
Trumpas sako, kad ruošiasi susitikimui su Putinu
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ketvirtadienį pranešė, kad ruošiasi susitikti su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu dėl karo Ukrainoje. ...
-
Sausio 10-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 10-oji, penktadienis, 2 savaitė. ...
-
Zelenskis atvyko į Romą derybų su Meloni7
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį po susitikimo su kitomis sąjungininkėmis Vokietijoje atvyko į Romą derybų su Italijos ministre pirmininke Giorgia Meloni, pranešė jo atstovas. ...
-
Šiaurės Prancūzijoje dėl sniego ir ledo žuvo 2 žmonės, 20 sužeista
Šiaurės Prancūzijoje dėl sniego ir ledo žuvo du žmonės, o dar 20 buvo sužeisti, ketvirtadienį pranešė vietos pareigūnai. ...
-
JAV gynybos sekretorius: Ukrainos rėmėjai neturi svyruoti2
Ukrainos rėmėjai neturi svyruoti, ketvirtadienį užbaigdamas Kyjivo tarptautinių rėmėjų susitikimą Vokietijoje pareiškė JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas (Loidas Ostinas). ...
-
Baltarusijoje nuteistas kalėti ES misijos darbuotojas
Baltarusijos teismas skyrė Europos Sąjungos atstovybės šalyje darbuotojui Mikalajui Chilui ketverių metų laisvės atėmimo bausmę. ...
-
Pentagono vadovas: JAV jau perdavė Ukrainai 2 mln. sviedinių ir 20 tūkst. raketų
Per beveik trejus metus, praėjusius nuo Rusijos plataus masto invazijos pradžios, Jungtinės Valstijos perdavė Ukrainai daugiau kaip 2 mln. artilerijos sviedinių, taip pat apie 20 tūkst. įvairių modifikacijų raketų. ...
-
JAV „prezidentų klubas“ susirinko pagerbti Carterį
Tai pati uždariausia pasaulio bendruomenė, kurios nariai susitinka tik retomis valstybinėmis progomis, tačiau vadinamasis JAV „prezidentų klubas“ ketvirtadienį susibūrė, kad į paskutinę kelionę išlydėtų anapilin iškeliavu...
-
EK pirmininkė: naujasis prezidentas Libanui reiškia vilties akimirką
Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) ketvirtadienį pasveikino kariuomenės vado Josepho Aouno (Žozefo Auno) išrinkimą naujuoju Libano prezidentu, pavadinusi tai vilties akimirka karo nuniokotai šaliai....