JAV pareigūnai atsisakė suteikti malonę myriop nuteistam kaliniui

Džordžijos lygtinio paleidimo taryba antradienį atsisakė suteikti malonę myriop nuteistam kaliniui Troy Davisui, atverdama kelią greitai įvyksiančiai jo egzekucijai, nors jo byla tapo svariu argumentu mirties bausmės priešininkams.

T.Davisui aukščiausioji bausmė buvo skirta po to, kai teismas pripažino, jog jis 1989 metais nušovė vieną policininką, ne tarnybos metu mėginusį sustabdyti muštynes vienoje automobilių parkavimo aikštelėje Džordžijos mieste Savanoje. Tačiau nebuvo rasta jokių fizinių įkalčių, siejančių T.Davisą su šiuo nusikaltimu, o keli liudininkai vėliau atsiėmė savo parodymus.

Nors mirties bausmės priešininkai dėl šios prieštaringai vertinamos bylos reiškė protestus tarptautiniu lygiu, nuspręsta T.Daviso egzekuciją surengti trečiadienį 23 val. Grinvičo (ketvirtadienį 2 val. Lietuvos) laiku, kai Džordžijos lygtinio paleidimo taryba atmetė jo malonės prašymą.

„Taryba malonės nesuteikė“, - sakoma Džordžijos valstijos malonės ir lygtinio paleidimo tarybos pranešime.

„Nesuvokiama, kad Džordžijos valstijos malonės ir lygtinio paleidimo taryba nesutiko pasigailėti Troy Daviso, - pareiškė žmogaus teisių organizacija “Amnesty International„, rėmusi pastangas išteisinti šį kalinį. - Leidimas siųsti į mirtį žmogų, tvyrant didžiuliam abejonių dėl jo kaltės debesiui, yra piktinantis įžeidimas teisingumui.“

42 metų T.Davisas ne kartą teigė esantis nekaltas, o jo šalininkai sako, jog faktai tai patvirtina. Nebuvo rasta ginklo, iš kurio buvo nušautas policininkas, taip pat nerasta jokių T.Daviso kaltę įrodančių DNR pėdsakų arba pirštų atspaudų, o kiti liudininkai teigė, kad pareigūną nužudė kitas vyras, kuris liudijo prieš T.Davisą.

„Byla prieš Davisą jau seniai išnarpliota. Septyni iš devynių valstijos liudininkų atsiėmė savo originalius parodymus arba juos pakeitė - kai kurie užsimindami apie policijos spaudimą, - rašo “Amnesty International„. - Dešimt žmonių teigė, kad tikrasis žudikas yra vienas iš likusių liudininkų. Nėra jokio nužudymo ginklo, kuris sietų Davisą su šiuo nusikaltimu. Bet kokie fiziniai įrodymai, neva įrodantys Daviso kaltę, buvo paneigti.“

Tačiau nužudyto policininko Marko MacPhailo motina Anneliese MacPhail sakė esanti tikra, jog T.Davisas yra kaltas dėl jos sūnaus mirties ir kad teismas tai patvirtino. Ji reikalauja, kad egzekucija būtų įvykdyta.

„Niekada nerasiu paguodos, - nužudytojo motina sakė televizijai CNN. - Tačiau galbūt iš dalies atgausiu ramybę, kai jam bus įvykdyta egzekucija.“

Planuojama, kad T.Davisui mirtina injekcija bus sušvirkšta Džeksono kalėjime, esančiame į pietus nuo Atlantos. Jo malonės prašymą atmetė penkių narių komisija, priimanti sprendimus paprasta balsų dauguma. Komisijos sprendimo nepriklausomi šaltiniai kol kas nepatvirtino.

Tarp raginančių pasigailėti T.Daviso - buvęs JAV prezidentas Jimmy Carteris, popiežius Benediktas XVI ir Holivudo aktorė Susan Sarandon. Už malonę T.Davisui taip pat pasisakė Nacionalinė spalvotųjų gerovės kėlimo asociacija (NAACP), „Amnesty International“ ir daugelis kitų organizacijų.

Pirmadienį vykstant uždaram malonės tarybos posėdžiui, prie jos biuro protestavo 150-200 žmonių, kurie laikė plakatus su užrašais „Teisingumo - paleiskite Troy Davisą“ ir „Mes esame Troy Davisas“.

Ši byla sulaukė tarptautinio atgarsio, o kritikai teigia, jog ji demonstruoja ydingą teisingumo sistemą JAV pietinėse valstijose, kai juodaodis buvo neteisingai ir skubotai paskelbtas kaltu dėl baltaodžio pareigūno nužudymo.

JAV Aukščiausiasis Teismas įsikišo į šią bylą 2009 metais ir nurodė Savanos federaliniam teisėjui sušaukti posėdį, kuriame būtų apsvarstyti nauji įrodymai.

Tačiau pernai rugpjūtį JAV apygardos teismas Džordžijoje nutarė, jog T.Davisas nesugebėjo įrodyti savo nekaltumo ir neleido jo bylos nagrinėti iš naujo. Vėliau pateiktą apeliaciją aukščiausias JAV teismas atmetė.

T.Daviso šalininkai nurodė, jog beveik milijonas žmonių pasaulyje pasirašė peticijas, raginančias suteikti malonę šiam asmeniui. Praeitą savaitę Džordžijos pareigūnams buvo įteiktos peticijos, kurias pasirašė apie 650 tūkst. žmonių.

Vien per pastarąsias tris paras pasaulyje buvo surengta apie 300 akcijų, kuriose buvo raginama pasigailėti T.Daviso. Tokie renginiai vyko Niujorke, Vašingtone, Santjage, Paryžiuje, Osle ir kituose miestuose, o per juos surinkta beveik 200 tūkst. parašų.


Šiame straipsnyje: Mirties bausmėDžordžija

NAUJAUSI KOMENTARAI

faktas

faktas portretas
visokioms amnesty international reikia i Palestiną ir Izraelį važiuoti, o ne mus dėl neaiškių cžv kalėjimų, ar jankiams dėl nigerio recidivisto protą knisti.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių