- BNS, BBC, CNN, "The New York Times" inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prancūzijai uždraudus neigti armėnų genocidą, šalies santykiai su Turkija – svarbia NATO nare ir ekonomikos partnere – pasiekė naujas žemumas.
Bauda ir kalėjimas
Prancūzijos Senatas pirmadienį priėmė įstatymą, numatantį baudžiamąją atsakomybę už armėnų genocido neigimą. Dokumentas, priimtas 127 balsais prieš 86, numato iki vienų metų kalėjimo bausmę ir 45 tūkst. eurų (155 tūkst. litų) baudą neigiantiems, kad Osmanų imperijos turkų pajėgų 1915 m. vykdytos armėnų žudynės prilygsta genocidui.
Dabar Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy, kurio dešinioji Sąjunga už liaudies judėjimą (UMP) pasiūlė šio įstatymo projektą, turi pasirašyti šį teisės aktą, kad jis įsigaliotų, tačiau daugelis tai laiko tik formalumu.
Prancūzija pripažino armėnų genocidą dar 2001 m., bet naujausias įstatymas žengė dar toliau ir sukėlė naują Paryžiaus ir Ankaros santykių krizę.
Vieni pyksta, kiti triumfuoja
Turkijos ambasadorius Prancūzijoje antradienį pranešė, kad dviejų šalių diplomatiniai santykiai gali visiškai nutrūkti ir kad jis gali būti atšauktas iš Paryžiaus visam laikui.
Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoğanas reagavo ne ką švelniau: „Pasiūlymas, priimtas Prancūzijoje, prilygsta diskriminacijai, rasizmui ir pažeidžia minties laisvę. Mums jis yra niekinis ir negaliojantis. Mes dar nepraradome vilties, kad jis gali būti pataisytas.“
Armėnija ir didelė pasaulinė armėnų bendruomenė, kuri seniai kovotojo, kad tarptautiniu mastu būtų pripažintas jų protėvių genocidas, triumfavo.
„Ši diena bus įrašyta auksu ne vien armėnų ir prancūzų tautų draugystės istorijoje, bet ir žmogaus teisių gynimo visame pasaulyje istorijos analuose“, – sakoma Armėnijos užsienio reikalų ministro Edwardo Nalbandiano pranešime.
Žingsnis prieš rinkimus?
Bendros nuomonės dėl naujo įstatymo nėra ir pačioje Prancūzijos vyriausybėje. Kai kurie ministrai baiminasi, kad dėl jo gali nukentėti diplomatiniai ir prekybos ryšiai su svarbia NATO nare ir ekonomikos partnere. Netgi N.Sarkozy užsienio reikalų ministras Alainas Juppé pripažino, jog šis teisės aktas priimamas ne laiku.
Kai kurie apžvalgininkai įtaria, kad tai yra politinis žingsnis prieš Prancūzijos prezidento rinkimus, kurie vyks balandį ir kuriuose N.Sarkozy sieks būti perrinktas antrai kadencijai.
„Aišku, kad N.Sarkozy pateikė šį įstatymą dėl priežasčių, susijusių su rinkimais. Prancūzijoje yra nemenka armėnų bendruomenė, kuri dabar už jį balsuos“, – teigė Prancūzijos televizijos „France 3“ politikos apžvalgininkas Christianas Malard'as.
Įtampa pasiekė apogėjų
Maždaug 500 tūkst. Prancūzijos piliečių yra armėnų kilmės, o turkų kilmę deklaruoja maždaug 400 tūkst. piliečių.
Pirmadienį, kai prasidėjo įstatymų leidėjo debatai, prie Senato pastato susirinkusius kelis šimtus turkų ir armėnų laikė atskyrusi riaušių policija.
Buvo imtasi retai naudojamų saugumo priemonių: žandarai budėjo Senato pastate, tikrindami visų įeinančių žmonių dokumentus. Žurnalistų salėje buvo susirinkę dešimtys reporterių, daugiausia turkų.
Dviem dienomis anksčiau maždaug 15 tūkst. turkų iš Prancūzijos, Belgijos, Nyderlandų ir Liuksemburgo surengė taikią demonstraciją Paryžiaus gatvėse.
Baksnoja į prancūzų istoriją
Kai kurie turkai sako, kad jų šalis turi reaguoti panašiai. Turkijos premjeras yra apkaltinęs Prancūziją genocidu per 132 metus trukusį kolonijinį valdymą Alžyre.
„Nuo 1945 m. prancūzai Alžyre išžudė maždaug 15 proc. gyventojų. Štai kur yra genocidas. Alžyriečiai buvo masiškai deginami krosnyse, negailestingai kankinami, – pernai Stambule vykusioje konferencijoje dėstė R.T.Erdoğanas. – Jeigu Prancūzijos prezidentas N.Sarkozy nežino apie šitą genocidą, tegu pasiklausia savo tėvo Paulo Sarkozy, kuris tarnavo Prancūzijos legione Alžyre penktajame dešimtmetyje.“
Alžyro partizanai praėjusiame amžiuje kovojo nuožmų ir kruviną karą su prancūzais kolonizatoriais. Paryžius pasmerkė R.T.Erdoğano teiginius ir patikino, kad neužmiršta savo istorijos tragedijų.
Santykiai prastės
Šią savaitę R.T.Erdoğanas pagrasino imtis atsakomųjų priemonių prieš Prancūziją, bet jų nekonkretizavo. Ankara ir Paryžius yra NATO partneriai, dviejų šalių tarpusavio prekybos apimtis siekia beveik 15 mlrd. dolerių.
Konfliktas įsižiebė tuo metu, kai pačiai Prancūzijai reikia Turkijos palaikymo svarbiais tarptautinės politikos klausimais: dėl kruvinų įvykių Sirijoje, Irano branduolinės programos ir kitų.
„Naujas įstatymas sukels daugiau triukšmo ir sunkumų Turkijos santykiuose su Prancūzija ir kitomis ES šalimis. Komplikuosis Turkijos pastangos prisijungti prie ES“, – pripažino buvęs JAV ambasadorius Turkijoje Rossas Wilsonas.
Istoriniai ginčai Armėnijos bendruomenės ir dauguma šios šalies mokslininkų teigia, kad 1915–1916 m., kai Kaukazo fronte sėkmė šypsojosi rusams, turkai nusprendė atlikti etninius valymus Vakarų Armėnijoje. Per kitus aštuonerius metus, anot Armėnijos šaltinių, buvo išžudyta 1,5 mln. armėnų, ištuštėjo dešimtys miestų, šimtai, gal net tūkstančiai kaimų. Nemažai armėnų taip pat buvo deportuota. Turkija ginčija šiuos skaičius, tvirtindama, kad žuvo tik apie 500 tūkst. žmonių, taip pat neigia, jog buvo vykdomas genocidas. Pasak Ankaros, šimtai tūkstančių armėnų krikščionių ir turkų musulmonų žuvo per tarpusavio susirėmimus, badą ir visuotinį chaosą, kurį sukėlė Pirmasis pasaulinis karas, o ne dėl konkretaus plano išžudyti armėnus. Turkija taip pat kaltina armėnus palaikius įsiveržusias Rusijos pajėgas. „Tai visuomet buvo jautrus klausimas, – sakė Londono ekonomikos mokyklos tarptautinių santykių daktarė Katerina Dalacoura. – Turkija visuomet atsisakė pripažinti, kad tai buvo suplanuotas procesas. Ji tvirtina, kad genocidu galima vadinti tik suplanuotą žmonių naikinimą.“ Turkijoje viešas armėnų genocido pripažinimas laikomas nusikaltimu. Pernai kovą rašytojui Orhanui Pamukui teismas skyrė 6 tūkst. lirų (pagal tuometį kursą 9,3 tūkst. litų) baudą už viešą pareiškimą, jog Turkija nužudė 30 tūkst. kurdų ir milijoną armėnų. 1915–1916 m. armėnų žudynes genocidu pripažino ir pasmerkė maždaug dvi dešimtys valstybių, iš jų – Vokietija, Rusija ir Lietuva. Jungtinių Valstijų Kongresas beveik kasmet bando priimti rezoliuciją, kuri formaliai pripažintų armėnų genocidą, bet šias pastangas kaskart blokuoja Baltieji rūmai. |
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas paragino kariuomenę pažaboti korupciją
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas perspėjo kariškius kovoti su korupcija ir „nesveikomis tendencijomis“, antradienį pranešė valstybinė žiniasklaida. Pastaraisiais mėnesiais Pekinas sustiprino susidorojimą su įtariamu kyš...
-
Respublikonų kandidatas į JAV viceprezidentus Ohajuje atidavė savo balsą
Respublikonų kandidatas į JAV viceprezidentus J. D. Vance‘as antradienį atidavė savo balsą rinkimų apylinkėje Sinsinatyje (Ohajo valstija). ...
-
Pasaulio lyderiai kitą savaitę rinksis į svarbias JT derybas dėl klimato kaitos
Pasaulio lyderiai –kitą savaitę rinksis į Jungtinių Tautų (JT) klimato kaitos derybas, vyksiančias praėjus kelioms dienoms po JAV prezidento rinkimų, kurie gali sukrėsti pasaulio pastangas apriboti pavojingą klimato atšilimą. ...
-
Estija siekia uždrausti balsuoti šalyje gyvenantiems Rusijos ir Baltarusijos piliečiams
Estų koalicinė vyriausybė pirmadienį pareiškė, kad tikisi iš dalies pakeisti konstituciją ir uždrausti Rusijos ir Baltarusijos piliečiams, gyvenantiems Estijoje, kitais metais balsuoti savivaldybių rinkimuose, kad būtų užkirstas kelia...
-
Pietų Korėja nubaudė „Meta“ 14 mln. eurų bauda
Pietų Korėja nubaudė socialinį tinklą „Facebook“ patronuojančiąją bendrovę „Meta“ 21,6 mlrd. vonų (14 mln. eurų) bauda už tai, kad ji neteisėtai rinko beveik milijono naudotojų jautrią informaciją komerciniams tikslams, ...
-
„Michelin“ priversta uždaryti dvi gamyklas Prancūzijoje1
Viena pirmaujančių pasaulyje padangų gamintojų, Prancūzijos „Compagnie Generale des Etablissements Michelin“ paskelbė planus iki 2026-ųjų pradžios uždaryti dvi gamyklas Prancūzijoje. ...
-
JAV rinkimų įtaka: laukti akcijų kainų šuolio, ar kritimo?
Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) akcijų indeksas – istorinėse aukštumose, tačiau neaišku, kokį postūmį akcijoms duos JAV prezidento rinkimai. Rinkoje yra nerimo ir dėl technologijų sektoriaus, skelbiama, kad bendrovių vadovai pa...
-
Indijos kaimelis, iš kurio kilusi K. Harris motinos šeima, meldžiasi už jos pergalę
Į mažą Pietų Indijos kaimelį, kurio šventykloje aidi ritmiškos giesmės sanskrito ir tamilų kalbomis, o hinduistų dvasininkas atlieka apeigas priešais dievybės atvaizdą, gausiai susirinkę žurnalistai varžosi dėl vietos ir geri...
-
Svarbiausi skaičiai JAV prezidento rinkimuose
Svyruojančios valstijos, rinkikų kolegijos balsai ir milijonai potencialių rinkėjų: toliau pateikiame svarbiausius skaičius šiuose JAV prezidento rinkimuose. ...
-
Nuo Ukrainos iki Artimųjų Rytų: kas pasauliui pastatyta ant kortos įtemptuose JAV rinkimuose?3
Kadangi JAV prezidento rinkimai ir tarptautiniu mastu turi didelį svorį, gali netgi atrodyti nesąžininga, kad balsuoti gali tik JAV piliečiai. ...