Vengrija atsidūrė ant naujos gamtinės katastrofos slenksčio

 

Vengrijos valdžia skuba užbėgti už akių dar vienai katastrofai, o ekspertai įspėja apie naujus pavojus, kuriuos kelia nutekėjęs toksinis dumblas.

Tikimybė labai didelė

Vengrijos premjeras Viktoras Orbánas savaitgalį apsilankęs katastrofos regione nuogąstavo, kad likusi toksinių atliekų rezervuaro sienos dalis yra labai silpna ir gali sugriūti.

"Siena labai prastos būklės. Mūsų skaičiavimais, likusi jos dalis greitai gali visai sugriūti. Tikimybė, kad taip įvyks, yra labai didelė. Tai kelia pavojų žmonių gyvybei", – sakė premjeras.

Šeštadienį valdžia nusprendė evakuoti Kolontaro gyvenvietę, kuri labiausiai nukentėjo nuo toksinio dumblo išsiliejimo.

Praėjusį pirmadienį iš aliuminio gamyklos atliekų saugyklos ištekėjo apie 1 mln. kub. m raudono dumblo. Nuodingo purvo srautas nusirito per aplinkinius kaimus Vengrijos vakaruose ir griovė pastatus, tiltus, šlavė automobilius. Žuvo septyni žmonės, 123 buvo sužeisti. Vieno žmogaus likimas iki šiol nežinomas.

Raudonas dumblas užteršė vietos upes, tarp jų – vieną Dunojaus intakų. Pavojingos atliekos buvo pasiekusios antrą ilgiausią Europos upę, bet gelbėtojai pildami į vandenį rūgštis ir molį atkūrė normalų rūgštingumą.

Skubiai stato pylimą

Iškilus naujo atliekų išsiliejimo grėsmei, gelbėtojai prie pažeisto rezervuaro stato apsauginį pylimą ir tikisi antradienį jį užbaigti.

"Ten dirba 4 tūkst. žmonių ir 300 mašinų – taigi visomis išgalėmis stengiamės išvengti kitos tragedijos", – sakė premjero atstovas Péteris Szijjártó.

Toksinės atliekos pasklido 40 kv. km plote, ir gelbėtojai deda visas pastangas, kad jos neišplistų toliau.

Pirmadienį į Vengriją atvyko ES aplinkosaugos ekspertų grupė, kuri padės suvaldyti nelaimę ir likviduoti jos padarinius.

Pasklis nuodingos dulkės?

Bet netgi išvengusi naujo toksinių atliekų išsiliejimo, Vengrija neišvengs naujų pavojų, kuriuos gali sukelti permainingi orai.

Pirmomis dienomis po nelaimės pliaupęs lietus neleido išdžiūti nuodingam skysčiui. Atėjus šiltesniems ir saulėtiems orams, toksinės atliekos gali virsti dulkėmis, kurios pateks į atmosferą.

Nelaimės zonoje dirbantiems gelbėtojams liepta nešioti apsaugines kaukes.

Pavojus daug didesnis?

Tarptautinė aplinkos apsaugos organizacija "Greenpeace" pranešė, kad išsiliejusios atliekos yra daug pavojingesnės, negu skelbė Vengrijos valdžia.

Dviejų nepriklausomų laboratorijų atlikti tyrimai rodo, kad raudonu dumblu užterštame vandenyje arseniko kiekis 25 kartus viršija leistiną normą, jame taip pat daug gyvsidabrio ir chromo.

Vengrijos valdžia skelbia, kad gelbėtojai sėkmingai valo upių vandenį, žuvys nustojo gaišti.

Praėjusią savaitę toksinis dumblas beveik išnaikino visą gyvybę Marcalio upėje. Marcalis yra Rabos intakas, o pastaroji įteka į Dunojų – antrą ilgiausią Europos upę.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių