- Valentinas Beržiūnas
- Teksto dydis:
- Spausdinti
– Turite galvoje kažką panašaus į Tarptautinę kosminę stotį (TKS)?
– Iš esmės taip; kiek jau metų TKS skrenda aplinkui Žemę? Penkiolika! Jeigu galime tiek laiko prabūti TKS, galime nuskrieti ir iki Marso. Juk tam reikėtų vos poros metų.
Negana to, tiek mes, tiek amerikiečiai į Marsą jau skrido: buvo leidžiami įvairūs aparatai ir mes jau žinome, kaip ten nuskristi. Ir ne tik nuskristi, bet ir kaip nusileisti bei sėkmingai grįžti į Žemę. Amerikiečių zondai buvo nusileidę, o tada vėl pakilo iš Marso ir grįžo į Žemę. Rusijos kosminiai aparatai padarė tą patį.
Kitaip sakant, technologijos jau yra. Ir nieko naujo išrasti nereikia – atskrendame, nusileidžiame, padirbame ir išskrendame.
Išskyrus apsaugą nuo radiacijos – tai yra problema. Matote, kai mes skriejame aplinkui Žemę, jos magnetinis laukas saugo mus nuo radiacijos. Bet kai tik mes nuskriesime toliau nuo Žemės ir skrisime Marso link, tapsime neapsaugoti. Todėl reikia išspręsti šią problemą, t.y., kaip apsaugoti ekipažus nuo radiacijos.
Vis dėlto esu tikras, kad ši problema išsprendžiama.
– Bet juk žmonės nuskrido į Mėnulį. Kaip tada viskas pavyko? T.y. kaip pavyko išvengti radiacijos?
– Tada buvo labai didelė rizika. Jeigu Saulėje tuo metu būtų įvykusi didelė audra ir žvaigždė būtų išmetusi didelį kiekį radioaktyvių dalelių į kosmosą, į Mėnulį skridę astronautai galėjo smarkiai nukentėti.
Žmonės pasirengę skrydžiui į Marsą. O grįžę į Žemę jie visiškai normaliai toliau gyvens.
– O kelionės trukmė? Dvejus metus reikėtų lindėti kosminiame aparate. Ar įmanoma tiek laiko iškęsti?
– Pati ilgiausia misija TKS truko pusantrų metų, taip pat buvo daug ekspedicijų, kurios truko metus. Gydytojai ir kiti ekspertai dabar jau neblogai žino, kas vyksta su žmogumi, jo organizmu, psichika, praleidus ilgą laiką kosmose. Ir jie sako, kad žmonės pasirengę skrydžiui į Marsą. O grįžę į Žemę jie visiškai normaliai toliau gyvens.
Anksčiau mes iš tiesų nežinojome, ar gali žmogus ištverti dvejų metų kelionę, ar ne. Dabar žinome, kad gali ir nieko blogo nenutiks.
Įdomūs faktai apie A.Lazutkiną
• Gimė Maskvoje 1957 m. Mokykloje labai domėjosi astronomija ir sportu. Beje, jo sportiniai laimėjimai buvo tokie įspūdingi, kad teko iš bendrojo lavinimo mokyklos pereiti į sportinės pakraipos mokyklą internatą. A.Lazutkinui buvo suteiktas Sovietų Sąjungos sporto meistro vardas už laimėjimus sportinėje gimnastikoje.
• 1981 m. būsimasis kosmonautas baigė Maskvos aviacijos institutą ir gavo inžinieriaus mechaniko diplomą. Puikiai besimokęs studentas liko instituto katedroje ir dirbo joje iki 1984 m. Vėliau dirbo inžinieriumi susivienijimo "Energija" konstravimo biure – rengė įgulas skrydžiams į kosmosą, gilino anglų kalbos žinias.
• 1992 m. kovą A.Lazutkinas buvo įtrauktas į kosmonautų rengimo programą, o dar po dvejų metų tapo kosmonautu bandytoju bei pradėjo tiesiogiai rengtis skrydžiui į kosmosą. Į savo pirmąją kelionę jis leidosi 1997 m. vasario 10 d. Įgulos sudėtyje buvo laivo vadas Vasilijus Ciblijevas ir vokiečių kosmonautas tyrėjas Reinholdas Evaldas.
• Per šią kosminę ekspediciją, kuri A.Lazutkinui truko 184 dienas ir 22 valandas, orbitinėje stotyje įvyko keletas rimtų incidentų, galėjusių baigtis katastrofa: kilo gaisras, sutriko kondicionavimo sistema, o krovininis orlaivis "Progress M34" net susidūrė su orbitiniu kompleksu ir buvo pažeistas jo hermetiškumas.
• Skrydis iš visos TKS įgulos, o ypač iš inžinieriaus A.Lazutkino, pareikalavo tvirtybės. Nepaisant sunkumų, kosmonautai įveikė visas problemas ir 1997 m. rugpjūčio 15 d. sėkmingai grįžo į Žemę. Už šį ekstremalų, pavojingą skrydį į kosmosą A.Lazutkinui buvo suteiktas Rusijos didvyrio vardas. Jis apdovanotas NASA medaliais "Už skrydį į kosmosą" (Space Flight Medal) ir "Už nuopelnus visuomenei" (Public Service Medal).
• Daugiau į kosmosą A.Lazutkinas neskrido – pirmoji sunki ekspedicija pakenkė jo sveikatai. Pastaruoju metu jis dirba skyriaus viršininku J.Gagarino kosmonautų rengimo centre Žvaigždžių miestelyje.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Žiniasklaida: sutriko socialinių tinklų veikla1
Trečiadienio vakarą sutriko socialinių tinklų „Facebook“ ir „Instagram“ veikla, praneša naujienų portalas „Delfi“. ...
-
Artėjant Kalėdoms „Meta“ stiprina kovą su internetinio apsipirkimo sukčiavimu
JAV technologijų bendrovė „Meta“ pirmadienį paskelbė apie pasaulinę kampaniją prieš sukčiavimą internete, skirtą apsaugoti socialinių tinklų naudotojus nuo internetinių sukčių prieš didžiąsias metų šventes. ...
-
Paviešinta, ko lietuviai ieškojo „Google“ 2024 metais: kas labiausiai kurstė smalsumą?1
Antradienį, „Google“ pateikė sąrašus tendencijų, ko šiemet internete ieškojo Lietuvos gyventojai. Dėmesio centre 2024-aisiais atsidūrė „Eurovizijos“ ir vasaros olimpinių žaidynių herojai, Europos futbolo ...
-
Europos raketa „Vega-C“ po atidėjimų iškėlė palydovą į orbitą
Naujoji Europos raketa nešėja „Vega-C“ ketvirtadienį buvo paleista iš Prancūzijos Gvianos ir pirmą kartą po nesėkmingo 2022 metų skrydžio iškėlė į orbitą palydovą. ...
-
Paleisti du Europos palydovai, turintys imituoti Saulės užtemimus
Į orbitą ketvirtadienį buvo paleisti du Europos palydovai, vykdysiantys pirmąją dirbtinių Saulės užtemimų misiją preciziška rikiuote kosminėje erdvėje. ...
-
Didelė sėkmė: užfiksuotas įspūdingas asteroidas
Jakutijoje prieš kelias dienas dangų nušvietė skriejantis asteroidas. Europos kosmoso agentūra pranešė, kad dangaus kūnas buvo maždaug 70 centimetrų skersmens. Tiksli jo nukritimo vieta neskelbiama, tačiau dažniausiai tokio dydži...
-
Latvija steigs nacionalinį DI centrą
Latvijos vyriausybė pritarė nacionalinio dirbtinio intelekto (DI) centro kūrimo įstatymo projektui. ...
-
Prezidentas apdovanojo geriausių 2023 metų mokslinių disertacijų autorius2
Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį apdovanojo geriausių 2023 metų mokslinių disertacijų autorius. ...
-
Neįprastas eksperimentas bažnyčioje: sukurtas dirbtinio intelekto Jėzus10
Vienos katalikų koplyčios klausykloje porai mėnesių buvo įtaisytas dirbtinio intelekto Jėzus. ...
-
NASA stažavęsi lietuviai: atskleidė, ką išmoko, ir kodėl labiausiai sužavėjo ne technologijos1
Į NASA 16 savaičių truksiančiai pavasario stažuotei jau netrukus išvyks 10 studentų iš Lietuvos – šią žinią paskelbė konkursą organizavusi Lietuvos mokslo taryba (LMT). Kiek anksčiau paskelbtas ir kvietimas stažuotėms N...