- Viktorija Petraitytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nebūtina mokėti užsienio kalbų, kad galėtum sėkmingai perteikti savo idėjas ir vizijas. Tam gali užtekti ir paprasčiausio popieriaus lapo, pieštuko ir šiek tiek įgūdžių. Tuo yra įsitikinusi KTU Statybos ir architektūros fakulteto doktorantė Ingrida Povilaitienė, gyvenime pasirinkusi ir iliustratorės kelią.
Vaikiškoms knygutėms ir mobiliųjų telefonų žaidimams skirtingus pasaulius ir ten gyvenančius personažus kurianti I.Povilaitienė tiki, kad net ir skaitmenizuotame pasaulyje pagrindinių piešimo principų žinojimas suteikia pranašumą.
Su I.Povilaitiene kalbėjome apie jos profesinį kelią, patirtį užsienyje ir piešimo įgūdžių tobulinimą.
– Kada pajutote potraukį piešimui ir kaip jis atvedė į architektūros studijas?
– Šis pomėgis atėjo dar iš vaikystės. Namuose su sese daug piešdavome. Vėliau lankiau vaikų dailės mokyklą. Persikėlusi į Šiaulius, mokykloje turėjau nuostabią mokytoją M.Ruzgytę. Laukdavome jos vedamų dailės pamokų, kur išbandydavome įvairias piešimo technikas, skirtingus stilius.
Jos paskatinti dalyvaudavome pleneruose, performansuose, konkursuose. Be meno, mokykloje puikiai sekėsi ir tikslieji mokslai – fizika bei matematika. Logiškas žingsnis buvo rinktis architektūrą, kuri sujungia humanitarinius ir tiksliuosius mokslus.
Žaidimas – nuo eskizo iki galutinio vaizdo.
Ruošdamasi stojimo egzaminams sudalyvavau A.Žmuidzinavičiaus piešimo olimpiadoje. Ši olimpiada puiki galimybė išbandyti save, ypač šiemet, kai dėl susiklosčiusios situacijos renginys vyks nuotoliniu būdu.
Jei moksleiviai nebūtinai planuoja stoti į architektūros studijas, tačiau linksta link studijų, kurios yra susijusios su taikomaisiais ar vaizduojamaisiais menais, verta dalyvauti ir sužinoti savo gebėjimus Lietuvos mastu. Naudinga pasikonsultuoti ir pabendrauti su dėstytojais, parodant ankstesnius darbus, ir sužinoti, kur galima tobulėti.
– Architektai vis daugiau darbo atlieka kompiuterinėmis programomis, tai kodėl dar vis svarbūs piešimo ranka įgūdžiai?
– Bet kokia technologija ar programa yra tarsi savotiškas naujas pieštukas – priemonė. Norint ją valdyti, reikia suprasti pagrindinius dėsnius. Erdvės pojūtis, proporcijų, perspektyvos suvokimas, atspindžių, šešėlių ir šviesos taisyklių žinojimas padeda kurti tikroviškesnes vizualizacijas ir kompiuterinėje erdvėje.
Meną reikia išjausti, bet piešime iš tikrųjų yra ir labai daug taisyklių. Svarbiausia, kad erdvės pojūtis ir jos perteikimas yra išugdomas, tik vieniems prireikia daugiau laiko ir pastangų, kitiems – mažiau. Kasdienis piešimas lavina ranką, neretai būna, kad po ilgesnės pertraukos pradėjus vėl piešti, atrodo, pamiršti, kaip valdyti pieštuką.
Kalbant apie taikomuosius menus, prisiminkime, kad tai nėra tik laisva kūrėjo vidaus išraiška. Taikomieji menai turi funkcinę paskirtį, šių menų rezultatai yra neatskiriama kasdienio žmonių gyvenimo dalis. Svarbu, kad kūrėjo sumanymas būtų perteiktas tiksliai, vengiant dviprasmybių.
Deja, žodžius mes dažnai interpretuojame skirtingai, o aiškiai piešiniu perteiktą vaizdą suvoksime kur kas panašiau. Sugebėdamas gerai piešti gali labai greitai savo idėjas, tai, ką jauti ir turi galvoje, perkelti ant popieriaus ir leisti kitam suprasti. Tai tampa tarsi atskira kalba, kurią suvokti gali visi.
– Studijų metais praktikos ir žinių sėmėtės Kinijoje, Turkijoje, Vokietijoje. Ar ten irgi pravertė ši "kalba"?
– Kinijoje keletą mėnesių praleidau architektūros įmonėje "mažame", vos poros milijonų gyventojų, miestelyje – Changzhou. Aš, lietuvė, ir kita praktikantė ispanė, buvome vienintelės užsienietės kiniškame kolektyve.
Kasdieninis piešimas lavina ranką, neretai būna, kad po ilgesnės pertraukos pradėjus vėl piešti, atrodo, pamiršti, kaip valdyti pieštuką.
Matėme, kad kinai dirba daug, turi stiprius įgūdžius, tačiau jiems tikrai trūksta laisvės išraiškos ir drąsos tiesiog pateikti idėjas vaizdu, eskizuoti. Tai tuo daugiausia mes ir užsiėmėme, kadangi reglamentų skaityti negalėjome ir kalbos nesupratome, tai dirbome prie idėjų generavimo, vizualizavimo.
Kitose šalyse daugiau gilinausi į urbanistinio planavimo ir aplinkos psichologijos aspektus, čia piešimo reikėjo mažiau.
– Kaip jūsų gyvenime atsirado iliustratorės veikla? Ar nesijaučiate, kad ji nutolina nuo architektūros?
– Kaip papildoma, mėgstama veikla užsiimdavau iliustravimu tiek studijų metais, tiek jau dirbdama urbanistikos srityje. Vėliau ši veikla iš papildomos tapo pagrindinė. Taip jau atsitiko, kad mano vyras su bendraminčiais kuria mobiliuosius žaidimus vaikams. Prisijungiau prie jų kompanijos. Iliustruoju ir vaikiškas knygutes. Nuo architektūros / urbanistikos tikrai nesu nutolusi – ir ne tik doktorantūros studijos, edukacinė veikla ar dalyvavimas urbanistinėse iniciatyvose skatina nuolatos galvoti apie mūsų kuriamą aplinką. Juk iliustracijomis irgi iš esmės kuriami pasauliai, miestai, pastatai – tik jie yra virtualiojoje erdvėje.
Tikrai nemažai žmonių, baigusių architektūros studijas, pasirenka kurti ir tuos įsivaizduojamus pasaulius. Įdomu, kad ieškodamos darbuotojų įmonės dažnai renkasi tuos, kurie nebūtinai yra įvaldę kompiuterines programas, bet geba nupiešti ir perteikti įsivaizduojamą erdvę, suvokia esminius dėsnius ir taisykles.
– Ką patartumėte besiruošiantiems architektūros egzaminui?
– Ruoštis iš anksto. Šiais laikais internete yra daug įvairiausių mokomųjų vaizdo įrašų, iš kurių galima mokytis, pasidomėti papildomomis pamokomis. Tikėti savimi ir jausti, kad piešimas yra tavo kelias.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ch. Normanas superhito jubiliejų atšvęs Lietuvoje
2025 metų balandžio 17 dieną „Žalgirio“ arenoje Kaune ir balandžio 19 dieną „Švyturio“ arenoje Klaipėdoje įvyks originalaus grupės „Smokie“ balso Chriso Normano ir jo grupės koncertas. Legendinis muzikantas ...
-
Penktadienį „Žalgirio“ arenoje – didžiausia šokių muzikos diskoteka: atvyksta pasaulinės žvaigždės3
Jau šį penktadienį į „Žalgirio areną“ sugrįžta „Millennium 2000 Fest“! Tai vienas populiariausių renginių Lietuvoje, atvežantis į Lietuvą žymiausias 2000-ųjų pasaulines žvaigždes. ...
-
Geriausias metas tobulėti1
Šventiniu laikotarpiu Kaune nestinga pasirodymų ir renginių. Tuo tarpu praūžus šurmuliui – sausio mėnesį – scenos ir salės nurimsta. Šia proga Kauno kultūros centras (KKC) organizuoja intensyvaus šokio savaitgal...
-
Senegalo sostinėje Dakare įvyko NKDT bendrakūrybos su menininkais iš Afrikos pristatymas1
Nacionalinio Kauno dramos teatro kūrybinės jungtys siekia Afrikos žemyną. Jau trečius metus teatras dalyvauja Kūrybiškos Europos partnerysčių projekte „Deconfining“ (liet. „Išsilaisvinimas“), kurio tikslas yra megz...
-
Adventinis miestelis: Kūčių stalas, saldaturgis ir dirbtuvėlės visai šeimai
Lietuvos etnografijos muziejus Rumšiškėse gruodžio 7–8 ir 14–15 dienomis kviečia į adventinį miestelį, kuriame atgis senosios tradicijos, jaukūs prisiminimai ir pajusite tikrą šventinę dvasią! ...
-
Kaune įvyko mados eksperimentas – nugalėtojas kolekcijoje atskleidė tamsiąją socialinių tinklų pusę7
Visai neseniai vienas Kauno verslo centras tapo podiumu – čia pristatyta net šešiolika mados kolekcijų renginyje „Dizaino dienos 2024“. Jau 28-ąjį kartą Kauno technologijos universiteto Mechanikos inžinerijos ir dizaino fa...
-
Šį šeštadienį Kauno sporto halėje – festivalio „Kaunas Blues“ šventiniai koncertai
Gruodžio 7 dieną, 19 val., Kauno sporto halėje laukia įsimintinas šventinis vakaras – festivalio „Kaunas Blues“ scenoje pasirodys nepaprastai ugningas kolektyvas iš Madrido „Freedonia“, kuriuos apšildys Al...
-
Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone gruodžio 2–8 d.
GRUODŽIO 2 D. Prie Domeikavos saulės laikrodžio: 18 val. Domeikavos Kalėdų eglutės įžiebimo šventė. Nuotaikingas spektaklis vaikams ir šventinių eglučių alėjos pristatymas (Domeikavos laisvalaikio salė). Kulautuvos biblioteka:...
-
„Maskaradas“ vėl atkeliavo į Domeikavą
Lapkričio 23 d. gausus būrys teatro mylėtojų rinkosi į Kauno rajono Ramučių kultūros centro Domeikavos laisvalaikio salę, į tradicinį, jau tryliktą kartą vykstantį tarptautinį mėgėjų teatrų festivalį „Maskaradas“. ...
-
Raudondvaryje skambėjo J. Naujalio dainos4
Lapkričio 23-iąją Raudondvaryje įvyko XVI respublikinis Juozo Naujalio chorų konkursas-festivalis. Tai baigiamasis visus metus trukusio projekto „Raudondvaris–Naujalis – 155“ akordas. ...