Kaunas gražėja: atnaujinama vis daugiau pastatų

"Padaryti jau penki loftai, žinau, kad jų bus ir daugiau. Be to, bus įrengti kompaktiški, jaukūs butukai, uždara bendruomenės erdvė su sporto zona ir parkavimo vietomis", – apie architekto Algimanto Kančo projektą, kurį dabar tęsia jo dukra Gustė Kančaitė, su užsidegimu pasakojo S.Stoškus.

Tikrieji valdovų rūmai

Tęsdamas architektūrinę kelionę po miestą, vyriausiasis Kauno paveldosaugininkas stabtelėjo Senamiestyje, Šv.Gertrūdos ir M.Valančiaus gatvių sankirtoje.

Žvilgtelėjęs į gilią duobią šalia statybvietės ir XVI a. rūsio likučius joje, S.Stoškus bandė įsivaizduoti, kaip pasiseks vienam ar keliems namo gyventojams, kurie čia galės įsirengti vyno rūsius.

"Ši vieta bus išsaugota, tik automobilių aikštelė šiek tiek į šoną pasislinks. Atkastus archeologinius likučius uždengsime. Plyta juk ne miltai – neištirps. Išsilaikė 400 metų – ištemps ir dar vieną žiemą", – šyptelėjo pašnekovas.

Plyta juk ne miltai – neištirps. Išsilaikė 400 metų – ištemps ir dar vieną žiemą.

Arčiau Rotušės aikštės, kur įsikūręs Kauno kultūros paveldo departamentas, S.Stoškaus ranka vis dažniau kilo į įvairius objektus: kasdien tikinčiųjų bendruomenės dėka gražėjančią Šv.Jurgio Kankinio bažnyčią, persikiniais atspalviais pasipuošusią Šv.Pranciškaus Ksavero šventovę, miestiečiams geriau žinomą Jėzuitų vardu, Ryšių kiemelio ir Kunigų seminarijos sienas.

"Mano akis dar nepriprato prie šios spalvos, tačiau būtent tokia ji ir buvo. Anuomet Senamiestis atrodė gerokai spalvingesnis nei dabartinis vaizdas, kurį esame pratę matyti", – prieš atverdamas savo kabineto duris, prie 27-uoju numeriu žymėto, ryškia spalva dengto pastato fasado Rotušės aikštėje stabtelėjo ekskursijos vedlys.

Opas reikia gydyti

Galiausiai įsitaisęs savo kabinete, S.Stoškus plačiai atvėrė langą ir pirštu bakstelėjo į dar vieną pastatą tolumoje. Žalia apsaugine užuolaida dengtos ligoninės Muitinės gatvėje. virsmas paveldosaugininką džiugino bene labiausiai.

"Pažiūrėkite iš arčiau į plytas. Jos primena mozaiką. Čia yra tikrieji valdovų rūmai, o ne tai, ką jais vadiname Vilniuje", – kategorišką nuomonę išsakė pašnekovas.

Išvardijęs eilę miesto įvaizdžiui gerinti tarnaujančių pastatų, S.Stoškus negalėjo nepaminėti ir skaudulių, kuriuos, pasak jo, vis dar galima skaičiuoti dešimtimis: architektūrinį kratinį menantis Savanorių prospektas, vaiduokliu virtusi istorinė Kauno žydų ligoninė ir Žaliakalnio žydų kapinės, chasidų sinagoga, S.Dariaus ir S.Girėno stadionas, eilė byrančių fasadų Laisvės alėjoje ar Senamiestyje.

"Šv.Sakramento bažnyčia – vargo vakarienė. Kaip kokiame siaubo filme jos rūsiuose gulėjo karstai ir kaulai. Dabar jau susitvarkė, – pokalbio nenorėjęs baigti niūria nata, S.Stoškus ir vėl įkvėpė optimizmo gurkšnį. – Jei atvirai, jau pats nesugaudau visų įvykių. Miestas keičiasi akyse. Kam už tai dėkoti? Baigėsi laukinis kapitalizmas, atsiranda žmonės vadybininkai, kuriems nesvarbus procesas, o svarbiausias – rezultatas."



NAUJAUSI KOMENTARAI

oxo

oxo portretas
Saunuolis , MATIJOSAITI ,taip ir toliau. As jumis tikiu ir linkiu sekmes darbuose.

META

META portretas
Grazu ziureti i tvarkoma miesta,aciu prie to prisidedantiems zmonems,taip paremti miesta tikrai prasminga. Bet vienas is niekaip nesutvarkomu skauduliu yra naujosios transporto laukimo stoteles.Ju geleziniai suolai yra pavojingi sveikatai. Daug statoma,bet daug ir naikinama.Gal atsiras kokia protinga miesto galva,kuri sugrazins Rysiu istorijos muzieju i jo senaji pastata, kuriame dabar isikure gero vardo neturinti pradine mokykla.

Anonimas

Anonimas portretas
Jau vemti verčia tas besaikis gyrimasis. Kas gražu visi pastebi, bet mes prisimename merą - vaikėzą su Ferrariu ant Panemunės tilto, šaltus troleibusų stotelių suolus ....... ir tas besaikis primygtinas nuolatinis gyrimasis.....
VISI KOMENTARAI 36

Galerijos

Daugiau straipsnių