Smuko Lietuvos laivybos prestižas

Nuo liepos 1 dienos Paryžiaus memorandumo šalių Baltajame sąraše nebebus Lietuvos. Ji į Pilkąjį sąrašą iškrito kartus su Lenkija, Ispanija ir Tailandu.

Nuo liepos 1 dienos Paryžiaus memorandumo šalių Baltajame sąraše nebebus Lietuvos. Ji į Pilkąjį sąrašą iškrito kartus su Lenkija, Ispanija ir Tailandu.

Įvaizdis sumenko

Baltasis sąrašas žymi valstybės prestižą, parodo, kad su jos vėliava plaukiojantys laivai laikosi priimtų tarptautinių reikalavimų. Lietuva Baltajame sąraše buvo nuo 2009 metų.

Kasmet sąrašai sudaromi pagal prieš tai buvusių trejų metų laivų patikrinimo, pažeidimų ir  sulaikymų rezultatus.

2012-2014 metais laivai su Lietuvos vėliava įvairiuose uostuose buvo sulaikyti septynis kartus. Vien Lietuvos jūrų laivininkystės laivas „Akvilė“ buvo sulaikytas po vieną kartą Italijoje ir Ispanijoje.

Estija (33 vieta bendrajame sąraše) ir Latvija (36 vieta) išliko Baltajame sąraše. 2012-2014 metais nebuvo sulaikytas nė vienas Estijos ir Latvijos laivas. Bet jie per tą laiką buvo rečiau ir tikrinti – atitinkamai 67 ir 63 kartus, kai Lietuvos laivai tikrinti 160 kartų.  

Prestižo Lietuvos vėliavai nepridėjo ir „Arctic Fishing“ žvejybiniai laivai „Karalius“, „Jūros vilkas“ ir „Žalgiris“, kurie gaudo krabus. Tiesa, bent vienas jų buvo sulaikytas Rusijoje ne dėl techninių, o dėl žvejybos reikalų. Ir tai nėra fiksuojama kaip pažeidimas Paryžiaus memorandumo sąraše.

Vienok Rusijoje dėl šių laivų pasigirdo raginimų Lietuvą laikyti kaip „pigių laivų“ vėliavos šalimi.  

Mažų šalių bėda

Ar Lietuvos iškritimą iš Baltųjų šalių sąrašo galima laikyti kaip mūsų šalyje suprastėjusios laivybos tvarkos įspėjimo ženklu?

Specialistai to nelinkę taip dramatizuoti. Lietuvos saugios laivybos administracijos Laivybos kontrolės skyriaus vedėjas Linas Kasparavičius linkęs manyti, kad Lietuvos persikraustymą iš Baltojo į Pilkąjį sąrašą lėmė ne tik laivų tikrinimo ir sulaikymo užsienio uostuose rezultatai, bet ir pasikeitusi tų sulaikymų skaičiavimo metodika.

Sumažėjus laivų tikrinimams pasaulyje, tikrintojams pakliuvę nusižengę laivai mažoms šalims atneša skaudesnes pasekmes nei didelėms. Bet kurio mažos šalies laivo sulaikymo užsienio uostuose iš karto duoda didelę dalį pažeidimo tokios šalies statistikoje. Lietuva, kurios laivai 2012-2014 metais sulaikyti 7 kartus, pakliuvo į Pilkąjį sąrašą, o Rusija, kurios laivai per tą patį laiką sulaikyti 62 kartus, yra Baltajame sąraše.   

Lietuvai patekus į Pilkąjį sąrašą jos laivai užsienio uostuose bus dažniau tikrinami. Gali būti ir taip, kad atskiri Pilkojo sąrašo šalių laivai dažniau užkliūvantys tikrintojams nebebus įleidžiami į ES šalių uostus.

48-oji vieta

Nuo liepos 1 dienos Baltajame sąraše bus 43 valstybės, prieš tai buvo 46. Jau minėjome, kad į Pilkąjį sąrašą nukrito Lietuva, Lenkija, Ispanija ir Tailandas. Iš Pilkojo sąrašo į Baltąjį pakilo Indija.

Baltajame sąraše aukščiausioje vietoje yra Prancūzija. Jos vėliavos laivai 2012-2014 metais iš viso nepadarė pažeidimų. Geriausių laivybos vėliavų penketuke taip pat yra Honkongas, Norvegija, Švedija ir Men salos.

Pilkajame sąraše bus 19 valstybių. Beveik visos ES šalys yra Baltajame sąraše, išskyrus Portugaliją (bendra 44 vieta), Ispaniją (47 vieta), Lietuvą (48 vieta), Bulgariją (50 vieta) ir Lenkiją (51 vieta).

Juodajame sąraše iš viso 10 valstybių. Prasčiausiomis jūrinėmis valstybėmis pagal laivų sulaikymą yra laikomos Siera Leonė, Kambodža, Sent Vincentas, Belizas, Komoro Tanzanija, Moldova, Togas, Kuko salos ir Dominika.   



NAUJAUSI KOMENTARAI

Larsenas

Larsenas portretas
Kaip nesmuks prestizas, jei pinigai kisami tik i uosta, o dar likes laivynas ir jureiviai, palikti naslaiciu vietoje...

Nieko naujo

Nieko naujo portretas
Leiskite paklausti,koks prestižas Lietuvoje pakilo?Viskas tik smunka.

to jankis

to jankis portretas
užsikrušk su ta Rusija, kvaila "vatos galva" :)
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių