- LTV „Labas rytas“ inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
„Pats savęs klausiu, kodėl tai prisimenu. O paskui aptariu, komentuoju, kodėl tai svarbu“, – pasakoja rašytojas Marcelijus Martinaitis.
„Dienoraštį rašiau turbūt nuo penktos klasės. Buvo bent porą sąsiuvinių, aš juos buvau užmiršęs. Ir kada buvo griaunama mūsų sodyba, suradau ant aukšto tuos sąsiuvinius, labai apsidžiaugiau – galėsiu parašyti, kas ten buvo.
O juose nieko nėra. Tik koks oras, kaip aš ėjau į mokyklą, ką mes veikėm mokykloj... Jeigu randu tik kokiom raidėm, tai žinau, kas slepiasi kokia nors panelė – vardo nerašiau.
Bet tada buvo pokaris, vyko susišaudymai, baimė, kad neišvežtų, slapstėmės – kodėl nieko nėra?“ – svarstė M. Martinaitis.
Su literatūros kritike Rasa Drazdauskiene rašytojas kalbėjosi apie biografinius užrašus „Mes gyvenome“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), kurie pretenduoja į Metų knygos titulą (kategorijoje suaugusiesiems).
Trečiadienio LTV laidoje „Labas rytas“ rašytoją M. Martinaitį kalbino Rasa Drazdauskienė.
Nuo lapkričio 3 d. kiekvieną trečiadienį Lietuvos televizijos laidoje „Labas rytas“ akcijos organizatoriai pristato rašytojus, kurių kūriniai pretenduoja į 2010-ųjų Metų knygos titulą.
Lrt.lt primena, kad ekspertų komisija yra paskelbusi po penkias suaugusiesiems, vaikams bei paaugliams skirtas lietuvių autorių knygas, iš kurių skaitytojai kiekvienoje kategorijoje rinks Metų knygą.
Į Metų knygos titulą knygos kategorijoje suaugusiesiems pretenduoja šie kūriniai:
1. Marcelijus Martinaitis „Mes gyvenome“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla). Autorius atsiminimų knygoje ne tik kalba apie savo vaikystę ir paauglystę, bet ir vaizdžiai pasakoja apie anų laikų Lietuvos kaimo gyvenimą, atskleidžia žmonių pasaulėžiūrą ir mąstyseną, įžvalgiai lygina su smarkiai pasikeitusiu vėlesnių laikų pasauliu.
2. Valdas Papievis „Eiti“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla). Romanas, nukeliantis skaitytoją į Pietų Prancūziją, vaizdinga kalba pasakoja apie vienišo stebėtojo viešnagę svetimame krašte, jo išgyvenimus ir netikėtus susitikimus, čia atsiveria tylioji egzistencija, toli nuo šiandieninės civilizacijos triukšmo.
3. Giedra Radvilavičiūtė „Šiąnakt aš miegosiu prie sienos“ („Baltos lankos“). Šiame esė rinkinyje kasdieninės gyvenimo detalės, žmonių santykių peripetijos po autorės lupa sužėri savita šviesa. Literatūrine raiška šie pasakojimai artimi novelės žanrui. Pokalbį su rašytoja rasite čia.
4. Rolandas Rastauskas „Privati teritorija“ („Apostrofa“). Tai eseistikos knyga, kurios autorius pasitelkdamas erudiciją, pasaulio kultūros pažinimą, kūrybinę vaizduotę, savitu, meistrišku stiliumi dėsto įžvalgas į sudėtingas šių laikų gyvenimo erdves Lietuvoje ir užsienyje.
5. Jolita Skablauskaitė „Sado sindromas“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla). Romane pasakojant dizainerio gyvenimo istoriją bylojama apie paslaptingą žmogaus prigimtį, nenuspėjamus poelgius, kūrybinių ir antgamtinių galių ryšį. Pokalbį su rašytoja rasite čia.
Į Metų knygos titulą knygos kategorijoje vaikams pretenduoja šie kūriniai:
1. Rimantas Černiauskas „Vaikai ir vaiduokliai“ („Versus aureus“). Kaip smagu būtų eiti į mokyklą, jei tavęs ten kasdien lauktų mažas vaiduokliukas. Su juo ne tik galima pasitarti, jei nežinai atsakymo į mokytojos klausimą, bet ir pasikalbėti, nes jis – tikras draugas. O svarbiausia – jo niekas nemato.
2. Kęstutis Kasparavičius „Baltasis dramblys“ („Nieko rimto“). Tai kelionė į tolimus kraštus, kur ne tik galima susipažinti su egzotiškais veikėjais – keistuoliu Triušiu, ant abiejų letenėlių seginčiu po du laikrodžius ar Kampažmogiu, bet ir pabuvoti atvirkščiame papūgų pasaulyje.
3. Selemonas Paltanavičius „Kur išskrido pasakėlė“ („Gimtasis žodis“). Tai pasakos jauniesiems skaitytojams apie gamtą, jos reiškinius, kuriose veikia ne tik gyvūnai, bet ir saulė, mėnulis bei vėjas. Jos sušildys kiekvieno širdį.
4. Renata Šerelytė „Krakatukų jūra“ („Alma littera“). Šioje apysakoje – pasakoje vaikai džiaugsis ypatinga veiksmo dinamika, daugybe humoristinių žodžių ir situacijų, o suaugusieji atras nūdienos realijų.
5. Urtė Uliūnė. „Kitokia svirplelio diena“ („Nieko rimto“). Tai jaukūs trumpi pasakojimai apie Samanų miestelio gyventojus – drąsius, talentingus, sąžiningus ir nelabai…
Į Metų knygos titulą knygos kategorijoje paaugliams pretenduoja šie kūriniai:
1. Ona Jautakė „Kai aš buvau Kleo“ („Gimtasis žodis“). Knygos herojus – dvylikametis Kleopas. Apysakoje skaitytojai ras nemažai intrigos, nuotykio ir net detektyvo elementų.
2. Remigijus Misiūnas „Sutrumpintas meilės terapijos kursas“ („Bonus animus“). Miesto paauglių gyvenimą vaizduojanti apysaka atskleidžia besiformuojantį paauglių charakterį, mąstymą, vertybių pasaulį. Siužetas nukelia skaitytoją trejetą dešimtmečių atgal, tačiau daugelis jaunystės problemų laikui nepavaldžios.
3. Gendrutis Morkūnas „Velniškai karštos atostogos“ („Nieko rimto“). Tai paskutinė autoriaus knyga, išleista jam gyvam esant. Nors apysakos veiksmas prasideda gana realistiškai, viskas pasikeičia, kai vaikai netikėtai užtinka kluone kiūtantį Padarą. Prasideda pilnas įtampos ir paslapties pasakojimas…
4. Vytautas Račickas „Baltos durys“ (leidėjas Vytautas Račickas). Tai romanas apie paauglius, jų svajones, ieškojimus ir klystkelius. Išties liūdna istorija, kuri gali paliesti kiekvieną iš mūsų.
5. Kazys Saja „Čia kažkas yra“ („Alma littera“). Šia knyga palieka paslapties pojūtį, kuris neleidžia užgesti vilčiai. Tai jautrus pasakojimas apie nelengvą paauglio Barto likimą.
Už labiausiai patikusią knygą visose trijose – vaikų, paauglių ir suaugusiųjų kategorijose galima balsuoti interneto svetainėse http://metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt/ ir lrt.lt ; elektroniniu paštu metuknyga@lrt.lt arba paštu adresu: „Metų knygos rinkimams“, Nacionalinė M. Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, LT-01504 Vilnius.
Daugiausiai skaitytojų balsų surinkę knygų autoriai tradiciškai bus apdovanoti Vilniaus knygų mugėje 2011 metų vasario mėnesį.
Akcijos organizatoriai: Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Kultūros ministerija, Nacionalinė M. Mažvydo biblioteka bei Skaitymo ir kūrybinio raštingumo asociacija.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Puccini „Bohema“ – opera apie meilės ilgesį
Kauno valstybinis muzikinis teatras lapkričio 23 d. išleidžia antrąją sezono premjerą – Giacomo Puccini operą „Bohema“. ...
-
V. Benkunskas: Nacionalinė koncertų salė Vilniuje taps svarbiu miesto simboliu5
Vilniuje, ant Tauro kalno, pradėjus Nacionalinės koncertų salės statybas, miesto meras sako, kad ji taps dar vienu svarbiu Vilniaus simboliu. ...
-
50-metį švenčianti Meno mokykla plečia skyrius3
Nacionaliniame Kauno dramos teatre finišavo Kauno rajono meno mokyklos (KRMM) 50-mečio renginių ciklas, kurį sudarė parodos, dabartinių ir buvusių mokinių, mokytojų koncertai, o paskutinis – viską apibendrinantis ir sujungiantis pasirodym...
-
Vilniuje – antrasis Lietuvos Kalėdų senelių sąskrydis2
Vilniuje pirmadienį rengiamas antrasis Lietuvos Kalėdų senelių sąskrydis. ...
-
Šalies vadovai ir kultūros ministras reiškia užuojautą dėl A. Kulikausko mirties
Lietuvos vadovai ir kultūros ministras Simonas Kairys reiškia užuojautą dėl kompozitoriaus ir muzikanto Andriaus Kulikausko mirties. ...
-
Vilniuje pradedama Nacionalinės koncertų salės statyba
Vilniuje, ant Tauro kalno, pirmadienį skelbiama Nacionalinės koncertų salės statybų pradžia – bus įkasta kapsulė ateities kartoms. ...
-
Apie A. Kulikauską: jis iš tiesų gyveno muzikoje1
Eidamas 74 metus mirė kompozitorius ir muzikantas Andrius Kulikauskas. Užuojautą dėl kūrėjo mirties pareiškė prezidentas Gitanas Nausėda bei jį pažinojusieji menininkai ir kūrėjai. ...
-
Mirė kompozitorius ir muzikantas A. Kulikauskas10
Eidamas 74 metus mirė kompozitorius ir muzikantas Andrius Kulikauskas. ...
-
IX forto muziejus ieško rangovo antram renovacijos etapui, ruošia ekspozicijos projektą8
Kauno IX forto muziejus iki gruodžio laukia rangovų paraiškų antro etapo renovacijai, tuo pačiu ruošia ekspozicijos projektą. ...
-
Etnokultūros puoselėtojams – premija: jūs esate tokie vieninteliai Lietuvoje
Daugiau nei 30-metį gyvuojantis Klaipėdos etnokultūros centras (KEC) šiemet apdovanotas Kultūros ministerijos Kultūros centrų premija už pastarųjų penkerių metų aktyvią veiklą. Tad šiandien, lapkričio 16-ąją, klaipėdiečiai buvo ...