Delis po Dyvalio šventės skendėjo toksiškame fejerverkų dūmų smoge

Indijos sostinė antradienį pabudo skendėdama toksiškame smoge, gyventojams išvakarėse hinduistų šventę Dyvalį atšventus su gausiais fejerverkais, nors jie buvo uždrausti, o pažeidėjams grėsė atsidurti už grotų.

Kaip nurodo tarptautinė stebėsenos kompanija „IQAir“, sveikatai pavojingos PM 2,5 taršos, sukeliamos galinčių giliai prasiskverbti į kvėpavimo organus smulkių kietųjų dalelių, lygis oro taršos indekse padidėjo iki 350 ir daugiau kaip tris kartus viršijo pirmadienio lygį.

Antradienį užfiksuotas lygis daugiau kaip 23 kartus viršija Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojamą dienos maksimumą.

Priešpiet PM 2,5 rodiklis sumažėjo iki maždaug 145, bet tai vis tiek beveik 10 kartų viršija PSO limitą.

Vienoje „IQAir“ 2020 metų ataskaitoje rašyta, kad 22 iš 30 labiausiai užterštų pasaulio miestų yra Indijoje.

Naujasis Delis praėjusį mėnesį uždraudė pardavinėti ir naudoti pirotechnikos priemones, be to, paskelbė, jog tiems, kas nepaisys draudimo, grės įkalinimas iki šešių mėnesių.

Daugelis iš maždaug 20 mln. sostinės gyventojų vis tiek sugebėjo gauti pirotechnikos priemonių ir per šventę jas panaudojo.

Tačiau transliuotojas NDTV pranešė, kad tarša Delyje po Dyvalio šventės šiemet buvo mažiausia per ketverius metus. Dyvalio data kinta, o šiemet jis buvo švenčiamas palyginti anksti, esant švelniems orams.

Delio vyriausiasis ministras Arvindas Kejriwalas (Arvindas Kedžrivalas) sakė, kad gyventojai „labai stengiasi“, o rezultatai yra padrąsinantys.

„Tačiau lieka dar daug darbo“, – anksti antradienį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė jis.

Dyvalis būna švenčiamas maždaug tuo metu, kai ūkininkai kaimyninėse valstijose nuėmę derlių degina ražienas.

Žiemą pirotechnikos priemonių dūmai susimaišo su ūkiuose deginamų atliekų dūmais ir pramoniniais bei transporto teršalais. Šis toksiškas kokteilis kaltinamas dėl daugybės pernelyg ankstyvos mirties atvejų.

Žurnalas „Lancet“ 2020 metais rašė, kad 2019-aisiais Delyje dėl oro taršos mirė beveik 17,5 tūkst. žmonių.

Pietų Azijoje žmonės vidutiniškai gyventų penkeriais metais ilgiau, jei smulkiųjų dalelių koncentracijos atitiktų PSO standartus, rodo birželį paskelbtas Čikagos universiteto Energijos politikos instituto tyrimas.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių