- Milena Andrukaitytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) vertins abejonių dėl pagrįstumo sukėlusius Laisvės partijos atstovo Mariaus Matijošaičio pirkinius, bet reaguodami į žiniasklaidos pranešimus, o ne paties parlamentaro prašymą.
Seimo EPK gavo parlamentaro prašymą įvertinti politiko visos kadencijos išlaidų tinkamumą, tačiau trečiadienį posėdyje nusprendė to nedaryti, o tyrimą pradėti pagal viešai pateiktą informaciją.
Iniciatyvos „Skaidrinam“ iniciatorius Andrius Tapinas paskelbė, kad Seimo narys M. Matijošaitis už parlamentinei veiklai skirtas lėšas pirko profesionalią muzikinę įrangą, kompiuterius ir kitas prekes.
Sulaukęs kritikos dėl pirkinių jis sustabdė narystę Laisvės partijoje ir kreipėsi į Etikos į procedūrų komisiją, jog ši peržiūrėtų jo parlamentinių lėšų panaudojimo ataskaitas ir įvertintų, ar įsigytos prekės ar paslaugos atitinka Seimo valdybos reglamentavimą.
Komisijos pirmininkė Aušrinė Norkienė teigė, jog ėmusis M. Matijošaičio prašymo komisija vėliau gali sulaukti visų Seimo narių prašymų, todėl siūlė tyrimą atlikti tik žiniasklaidoje paskelbtos medžiagos apie parlamentaro įsigytą muzikinę įrangą.
„Kitu atveju, jei ateis dar 141 Seimo narys ir prašys įvertinti, visą atsakomybę permesdami mums vertinti, turėsime atskirą departamentą steigti“, – sakė A. Norkienė.
Tam komisijos nariai pritarė bendru sutarimu.
Taip pat komisijos nariai aptarė A. Tapino paskelbtą naujausią informaciją apie 19-os parlamentarų brangesnius pirkinius, įsigytus tarp 2023 metų rugsėjo ir lapkričio 15 dienos. Didžioji dalis įvardijamų Seimo narių pirko telefonus arba kompiuterius.
A. Tapino paskelbtame sąraše minimi įvairioms politinėms jėgoms atstovaujantys parlamentarai, tarp jų – du dabartiniai ministrai Agnė Bilotaitė ir Dainius Kreivys bei buvusi ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Pasak A. Tapino, brangiausią pirkinį parlamentinėms išlaidoms skirtomis lėšomis įsigijo konservatorius Arūnas Valinskas. Jis už 2658 eurus nusipirko „Lenovo Legion Pro 7“ – anot A. Tapino, gamintojai nurodo, kad šis kompiuteris skirtas žaidimams. Jo teigimu, A. Valinskas pažadėjo Seimo kanceliarijai grąžinti kompiuteriui išleistus pinigus.
Šiame sąraše dėl įsigyto „Lenovo Legion 5 Pro“ už 1699 eurus atsidūrusi socialdemokratė Dovilė Šakalienė siūlė į ją pažiūrėti „blaiviai ir ramiai“, nes galingo kompiuterio jai reikia darbui, rengti prezentacijoms, ataskaitoms. A. Tapinas šį pirkinį pagal gamintojo aprašymą įvardijo kaip „idealų nešiojamą kompiuterį didelės raiškos kompiuterinių žaidimų mėgėjams“.
„Aš kai vienas iš devyniolikos švaistytojų, kuri nusipirko vieną kompiuterį per dvi kadencijas, manau, kad į šią situaciją reikia pažiūrėti blaiviai ir ramiai. Kai aš (įsigydama - BNS) prašiau kompiuterio, kad būtų galima atlikti didelės raiškos grafikos dizaino darbus, dabar šitoj situacijoj aš turėjau paklausti, ar kompiuteriu galima žaisti?“ – per posėdį sakė EPK narė D. Šakalienė.
Seimo nariams kas mėnesį skiriama 0,8 vidutinio mėnesio darbo užmokesčio dydžio suma išlaidoms, susijusioms su jų parlamentine veikla: biuro, kompiuterinės technikos nuomai, ryšio paslaugoms, transporto išlaidoms, automobilio eksploatacijai, suvenyrams, viešosios informacijos rengėjų paslaugoms ir panašiai.
EPK ataskaita rodo, kad parlamentinei veiklai Seimo nariai praėjusiais metais išleido daugiau kaip 2 mln. eurų. Praktiškai tokia pati suma panaudota ir 2022-aisiais.
Per praėjusius metus kiekvienas Seimo narys parlamentinei veiklai galėjo panaudoti 18,5 tūkst. eurų, beveik visą sumą išleido daugiau kaip pusšimtis parlamentarų.
Pernai pradėtą savivaldybės politikų išmokų tyrimą „Skaidrinam“ A. Tapinui perkėlus į parlamentą, kur jis tikrina Seimo nariams skirtų parlamentinių lėšų panaudojimą, praėjusią savaitę energetikos ministras Dainius Kreivys grąžino nuo 2021 metų pradžios gautas parlamentines lėšas, per 18 tūkst. eurų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės3
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
R. Motuzas nemano, kad K. Budriui reikėtų taikyti „atšalimo“ laikotarpį
Naujasis Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Remigijus Motuzas nesutinka su opozicijos teiginiais, esą į užsienio reikalų ministro postą kandidatuojančiam prezidento vyriausiajam patarėjui Kęstučiui Budriui turėtų būti taikomas &bdq...
-
EP paskirta P. Gražulio neliečiamybės klausimo pranešėja, pristatymas gali įvykti kitąmet3
Europos Parlamente (EP) paskirta pranešėja europarlamentaro Petro Gražulio neliečiamybės klausimui, jo pristatymas gali įvykti kitąmet. ...
-
G. Nausėda: Rusijos veiksmai Juodojoje jūroje neigiamai veikia pasaulinį maisto saugumą
Vykstant į Ukrainos uostus ir grūdų saugyklas nukreiptiems Rusijos kariniams veiksmams, kyla pavojus aprūpinti visą pasaulį maistu, sakė prezidentas Gitanas Nausėda, nuotoliu dalyvavęs trečiajame Tarptautiniame maisto saugumo viršūnių susiti...
-
Seimo Ateities komiteto pirmininkas turės du pavaduotojus7
Parlamentarai svarstys Statuto pataisas, leisiančias Seimo Ateities komiteto pirmininkui turėti du pavaduotojus. ...
-
Valkatoms atrodo, kad tai yra daug: aktorius G. Savickas sureagavo į E. Gentvilo žodžius146
Politika ir humoras – ar tai suderinama? Politikai dažnai stengiasi ne tik spręsti valstybės reikalus, bet ir užmegzti ryšį su žmonėmis per juokelius. Tačiau tai, kas vieniems atrodo linksma, kitiems gali pasirodyti įžeidu ar net nederam...
-
G. Nausėda vetavo pataisais, kurios leistų siuntimus išrašyti privačių įstaigų medikams19
Prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Seimo priimtas pataisais, siūlančias leisti siuntimus nemokamoms sveikatos paslaugoms išduoti ir įstaigų, kurios nepriklauso nacionalinei sveikatos sistemai, gydytojams. ...
-
L. Savickas: „Teltonikos“ atveju politikai nevykdė elementarios politinės vadybos10
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministro postą Lukas Savickas mano, kad „Teltonikos“ skandalas kilo dėl politinių vadovų nesugebėjimo užtikrinti politinės vadybos. Jo teigimu, jei „Teltonikos“ projektui būtų paskirtas ko...
-
N. Cesiuliui atsisakius posto VRM, pranešė, kada žada pristatyti naują pavardę1
Alytaus merui Nerijui Cesiuliui atsisakius tapti vidaus reikalų ministru socialdemokrato Gintauto Palucko Vyriausybėje, paskirtasis premjeras tęs pokalbius su kitais potencialiais kandidatais. Kaip Eltai teigė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atst...
-
Kandidatas į vidaus reikalų ministrus N. Cesiulis liks vadovauti Alytui20
Paskirtojo premjero Gintauto Palucko į vidaus reikalų ministrus pasiūlytas Nerijus Cesiulis atsisakė dirbti Vyriausybėje ir nutarė likti vadovauti Alytaus miestui. ...