- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dėl pedofilijos – viešas antausis ir Lietuvos katalikų bažnyčiai. 70 visuomenininkų surašė viešą laišką Lietuvos vyskupams, reikalaudami, kad šie įsteigtų nepriklausomą ekspertų komisiją, kuri tirtų seksualinių nusikaltimų atvejus bažnyčioje. Tokį laišką pasirašė ir dalis Seimo narių, universitetų mokslo darbuotojų. Kodėl pati katalikų bendruomenė viešai prašo vyskupų steigti vėzdą prieš seksualinius nusikaltimus bažnyčiose ir kokio masto tai problema, plačiau LNK reportaže papasakojo Vilniaus universiteto docentas Giedrius Tamaševičius.
– Jūs esate vienas iš tų, kuris pasirašė laišką vyskupams. Kodėl jau pati tikinti bendruomenė prašo vyskupų tirti pedofilijos atvejus bažnyčioje?
– Dėl to, kad pastebėjome nepakankamą veiksmingumą šioje srityje. Taip pat turint kontekstą pasaulyje, Europoje, kur yra tokie tyrimai atliekami, akivaizdu, kad reikia tai daryti ir Lietuvoje.
– Kol kas viešai arkivyskupas Gintautas Grušas yra kartą atsiprašęs visuomenės už tai, kad per mažai kreipia dėmesio į atvejį, kai pareigūnai tyrė kunigo Kęstučio Palikšos turėtą pornografijos kolekciją su vaikais bei lytinio santykiavimo su nepilnamečiu. Jūsų nuomone, kaip reaguoja katalikų bažnyčia?
Visas LNK reportažas – vaido įraše:
– Praėjo tik antra diena, labai tikimės tos reakcijos ir supratimo. Tai nėra grasinimas ar reikalavimas, o pasiūlymas susitikti ir bendradarbiauti.
– Jeigu atsakymo nesulauksite arba sulauksite neigiamo, ką darysite?
— Labai tikimės, kad tas atsakymas bus teigiamas. Tuo laišku pasidalinome ir su Romos Šventojo tėvo nuncijumi.
— Ar jūs, kaip pasirašiusieji, siūlote vidinę komisiją ir kiek ta vidinė komisija gali būti objektyvi? Gal geriau kalbėti apie išorinį tyrimą, nes kalbame apie nusikaltimus, kurie yra apibrėžti Lietuvos baudžiamajame kodekse?
– Mūsų siūlymas yra išorinė, labai plati ekspertų komisija, kuriai vadovautų žmogus, niekaip nesusijęs su institucine bažnyčia. Tokiu modeliu panašios komisijos veikia Vokietijoje. Svarbiausias dalykas – išgirsti, pasiekti nukentėjusius asmenis, aukas, kad jie pamatytų, kad gali prabilti.
– Kaip jūs praktiškai įsivaizduojate šią komisiją? Ar patys nukentėjusieji turėtų kreiptis?
Svarbiausias dalykas – išgirsti, pasiekti nukentėjusius asmenis, aukas, kad jie pamatytų, kad gali prabilti.
– Yra tam tikri tyrimo modeliai ir kitų šalių patirtis. Vieni ekspertai galėtų dirbti su archyvais, o kiti, pagal mokslinį metodą, atliktų socialinį tyrimą.
– Kokios komisijos veiklos, jos atvirumo jūs, kaip bendruomenė, tikėtumėtės?
– Pagrindas – skaidrumas ir atviras įsivardijimas nustačius tam tikrus atvejus, kai buvo atliekami nusikaltimai, kuriems nėra senaties termino.
– Sakote, kad reikėtų tirti buvusius nusikaltimus? Ar mes kalbame tik apie senus atvejus, o gal ir apie vykstančius dabar?
– To negalima atsakyti. Viena iš paskaitų kviesti šį susitikimą – kalbėti apie tai, kas buvo ir pasirūpinti, kad tokių atvejų nebūtų dabartyje.
– Pasaulyje dėl tokių skandalų mažėja tikinčiųjų. Vokietijoje, paskelbus apie seksualinės prievartos aukas, iš bažnyčios pasitraukė apie milijoną tikinčiųjų. Ar Lietuvoje sulauksime to paties, kad visuomenė dar labiau nusisuks nuo bažnyčios?
– Keičiasi visuomenė, ateina nauja karta, kurios jau visai kitoks santykis su religija. Kol kas matome didelį nusivylimą socialinėje erdvėje, ypač tarp tų nuolatinių, veiklių katalikų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Sinoptikai praneša orus, o gyventojai dalijasi: įspūdingas dangus šį rytą
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba dalijasi šios dienos orų prognoze. ...
-
Pradedama nauja paramos Ukrainai iniciatyva „ApaRatai“
Asociacija „Lygiai“ pradeda naują paramos Ukrainai iniciatyvą „ApaRatai“, kuria siekiama užtikrinti moterims reikalingą medicininę pagalbą. Organizatorių teigimu, už žmonių suaukotas lėšas tikimasi nupirkti ultra...
-
Vilniuje nelieka raitosios policijos: priežastys – dvi1
Dėl mažo efektyvumo ir finansinių priežasčių, Vilniuje planuojama atsisakyti raitosios policijos, sekmadienį pranešė LRT radijas. ...
-
Ministerija parengė standartą ligoninėms: kaip pasiruošti galimoms grėsmėms?
Kilus ekstremaliai situacijai ar krizei šalies ligoninių skubios pagalbos, intensyviosios priežiūros, sterilizavimo, rentgeno ar kiti diagnostikos skyriai, operacinės, vaistinės bei laboratorijos turėtų būti aprūpintos elektros tiekimu mažiaus...
-
Lapkričio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 24-oji, sekmadienis, 47 savaitė. ...
-
Nuo kitų metų startuos nauja Lituanistikos prioriteto įgyvendinimo programa
Nuo sausio mėnesio startuos penkmetį truksianti naujoji Lituanistikos prioriteto įgyvendinimo programa, praneša Lietuvos mokslo taryba (LMT). Programos, kuria siekiama vystyti lituanistinius tyrimus, finansavimui numatyta maždaug 22 mln. eurų. ...
-
Švedija prisijungė prie danų, po kabelių pažeidimo stebinčių kinų laivą Baltijos jūroje6
Švedijos pakrančių apsauga šeštadienį pranešė prisijungusi prie Danijos, stebinčios sąsiauryje tarp Danijos ir pietvakarinių Švedijos krantų sustojusį Kinijos krovininį laivą, kelioms šalims pradėjus tyrimu...
-
Kuri Kauno eglutė gražesnė: šių ar praėjusių metų?29
Nauja puošimo komanda Kaune šiandien paskleidė meduolių kvapą – Vienybės aikštėje įžiebta miesto eglė. Praeitais metais Kalėdos Kaune susitelkė ties lengvumo tema. Tada eglę puošė menininkė Jolanta Šmi...
-
Lietuvoje įžiebta pirmoji Kalėdų eglė: Kaunas pakvipo meduoliais, Kalėdų Senelis leidosi stogu91
Kauno Vienybės aikštėje įžiebta eglė – smaližių širdis tirpdančiomis dekoracijomis papuoštas kalėdinis medis ėmė skaičiuoti iki didžiųjų metų švenčių likusį laiką. ...