Siūloma numatyti mamų psichinei sveikatai skirtą atmintiną dieną

Gegužės pirmąjį trečiadienį siūloma minėti Pasaulinę mamų psichikos sveikatos dieną.

Seimo narė Rūta Miliūtė įregistravo tokią naują atmintiną dieną siūlančias įteisinti įstatymo pataisas. Šią iniciatyvą savo parašais parėmė valdančiųjų ir opozicinių frakcijų atstovai.

„Rūpinimasis moters emocine būsena ir psichikos sveikata nėštumo, gimdymo metu ir po gimdymo turi būti neatsiejama sveikatos priežiūros dalis. Didinant žinomumą apie pogimdyvinę depresiją ir kitus psichinės ir emocinės sveikatos iššūkius, kaip pogimdyvinė melancholija ar psichozė, skatinama laiku kreiptis psichologinės, psichoterapinės pagalbos, o esant poreikiui siekti tinkamo medikamentinio gydymo“,  – sako Atmintinų dienų įstatymo pataisas parengusi  R. Miliūtė.

Kaip nurodoma dokumento aiškinamajame rašte, 1 iš 5 pagimdžiusių moterų susiduria su rizika susirgti pogimdyvine depresija. Tai sudaro apie 20 proc. visų gimdžiusių, o rizika nepriklauso nuo išsilavinimo, socialinio statuso, amžiaus ar tautybės.

„Nėra vienos priežasties, paaiškinančios, kodėl kai kurios moterys suserga, o simptomai gali pasireikšti dar nėštumo metu ar per pirmuosius metus po gimdymo. Deja, daugiau nei 75 proc. atvejų pogimdyvinės depresijos atvejų lieka nediagnozuoti, nes moterys nesikreipia pagalbos dėl negalėjimo atpažinti, dėl egzistuojančių neigiamų nuostatų, stigmų arba dėl prieinamos kvalifikuotos pagalbos trūkumo. Neretai pogimdyvinės depresijos atvejai priskiriami įprastai depresijos diagnozei, todėl išlieka problema surinkti tikslią statistiką, kuri atspindėtų situaciją. Nepastebint, negydant, nesuteikiant pagalbos, mamos, jų vaikai, šeimos, gali susidurti su skausmingomis, ilgalaikėmis pasekmėmis“, – sako R. Miliūtė.

2016-aisiais nevyriausybinių organizacijų iniciatyva skirtingose pasaulio šalyse pradėta minėti Pasaulinė mamų psichinės sveikatos diena.

Į atmintinų dienų sąrašą jau yra įtraukta spalio 10-oji – Pasaulinė psichikos sveikatos diena.

Šiuo metu atmintinų dienų sąraše yra įrašytos 88 dienos.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Rimta

Rimta portretas
Reikia susirupinti , kas vyksta su vaikais. Likviduoti egzistuojancias gaujas. Rupinkites, jei tik galite.Havanos sindromai vis dar cia.

?

? portretas
o kaip su katino sikimo i vazona diena?

Pelėda

Pelėda portretas
Negeri dalykai vyksta Lietuvos seime.
VISI KOMENTARAI 10

Galerijos

Daugiau straipsnių