- Austėja Masiokaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tabako kontrolėms specialistams nerimą kelia elektroninių cigarečių paplitimas tarp jaunimo.
„Naujas grėsmes kelia augantis elektroninių cigarečių vartojimas. Dažniausiai jos rūkomos nereguliariai, eksperimentuojant“, – penktadienį vykusioje spaudos konferencijoje sakė Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė.
Jos pateiktais apklausų duomenimis, Lietuvoje 46 procentai 15–16 metų moksleivių nurodo bent kartą per pastaruosius metus bandę rūkyti elektronines cigaretes.
Per paskutinį mėnesį rūkę elektronines cigaretes nurodė 18 proc. 5–9 klasės moksleivių.
„Aiški tendencija matosi, kad mažėja tradicinių tabako gaminių vartojimas, bet į jų vietą ateina elektroninės cigaretės, naujoviški tabako gaminiai“, – sakė laikinoji Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Gražina Belian.
Tarp suaugusiųjų elektronines cigaretes vartoja vos 2 procentai.
„Matosi tikslinė grupė, kuriai skirti tie naujoviški elektroniniai gaminiai. Tiek politikos formuotojams, tiek įgyvendintojams, tiek prevencijos priemonių formuotojams svarbu atkreipti dėmesį būtent į šitą tikslinę grupę, į šitą įprotį“, – sakė G. Belian.
Lietuvoje tabako produktus vartoja apie trečdalis gyventojų. 72 proc. iš jų yra bandę mesti rūkyti.
G. Belian taip pat pastebėjo, jog įvedus alkoholio ribojimus, jo suvartojimas sumažėjo, todėl ragino imtis tokių pat ryžtingų priemonių tabako klausimu.
„Dabar reikia pradėti galvoti apie tabako kontrolės tam tikras priemones, kurios yra pasiteisinusios kitose šalyse“, – kabėjo ji.
Kaip veiksmingos priemonės mažinti tabako vartojimą minimas bendrinės pakuotės įvedimas, draudimas eksponuoti tabako gaminius ir su jais susijusius produktus prekybos vietose, taip pat nerūkymo zonų plėtra.
Šiuo metu tokias zonas turi 49 iš 60-ies Lietuvos savivaldybių.
„Mūsų departamentas labai ragina tas nerūkymo zonas nustatyti“, – sakė G. Belian.
Ji džiaugėsi, kad Vyriausybėje yra ruošiamasi svarstyti projektą, pagal kurį nerūkymo zonos turėtų būti plečiamos valstybiniu mastu.
Jos renkasi vadinamąsias silpnas ar mėtines cigaretes, kurios receptorius burnoje nujautrina, įkvepia giliau ir suserga pačiu pavojingiausiu vėžiu, kuris yra labai sunkiai gydomas ir mirtingumas yra didelis.
Priklausomybės nuo tabako gydymo specialistė gydytoja-psichoterapeutė Viktorija Andrejevaitė pabrėžė, jog klaidingas įsivaizdavimas, kad bet kuris rūkorius mesti šį žalingą įprotį gali valios pastangomis.
„Mūsų visuomenėje yra labai įprasta, kad reikia mesti valios pastangomis. Statistika rodo, kad valios pastangomis meta 5 proc. asmenų. Visiems kitiems reikia psichologinio palaikymo ir medikamentinio gydymo“, – sakė ji.
Pasak V. Andrejevaitės, Lietuvoje medikamentai, kurių efektyvumas padedant mesti rūkyti yra įrodytas, nėra kompensuojami.
„Labai svarbu atkreipti politikų dėmesį ir daryti viską, kad pas šeimos gydytoją atėjęs pacientas išeitų su receptu“, – sakė ji.
Ji atkreipė dėmesį, kad pagal naujausią statistiką, plaučių vėžys yra dažnesnė moterų mirties priežastis nei krūties vėžys.
„Moterų ir mergaičių rūkymo paplitimas visame pasaulyje didėja. Jos renkasi vadinamąsias silpnas ar mėtines cigaretes, kurios receptorius burnoje nujautrina, įkvepia giliau ir suserga pačiu pavojingiausiu vėžiu, kuris yra labai sunkiai gydomas ir mirtingumas yra didelis“, – sakė gydytoja.
Psichoterapeutės teigimu, fizinės priklausomybės nuo tabako požymiai – ėjimas parūkyti prabudus naktį, ėjimas rūkyti per 15 minučių po pabudimo, dešimties ar daugiau cigarečių surūkymas per dieną.
Tokiais atvejais žmonės turėtų svarstyti medikamentinio gydymo galimybę.
Spaudos konferencija surengta penktadienį minint Pasaulinę dieną be tabako.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pasienyje su Baltarusija dvyliktą parą paeiliui nefiksuota neteisėtų migrantų
Lietuvos pasienyje su Baltarusija dvyliktą parą iš eilės neapgręžtas nė vienas neteisėtas migrantas, šeštadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba. ...
-
KAM skaido Rūdninkų karinio miestelio antrąjį etapą, kviečia daugiau įmonių
Naujoji Krašto apsaugos ministerijos (KAM) vadovybė nusprendė į tris dalis išskaidyti Rūdninkų karinio miestelio statybos antrąjį etapą ir pakvietė daugiau įmonių dalyvauti pavasarį prasidėsiančiose atrankose. ...
-
Pasitinkant miesto gimtadienį, Rotušės aikštėje vyks Vilniaus vėliavų pakėlimo ceremonija
Pasitinkant sostinės 702-ąjį gimtadienį, Rotušės aikštėje šeštadienį vyks tradicinė Vilniaus vėliavų pakėlimo ceremonija. ...
-
Sausio 25-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 25-oji, šeštadienis, 4 savaitė. ...
-
Po išpuolio prieš teisėją – kol kas jokių konkrečių siūlymų
Teisingumo ministerija tikisi vasario pradžioje gauti konkrečius siūlymus dėl skubiausių priemonių, būtinų teismų saugumo užtikrinimui. ...
-
Konvojus 73: IX forte sušaudytas ir vengrų muzikos virtuozas
Žydų kilmės kompozitorius Pal Hermann 1944 m. konvojumi iš Prancūzijos atvežtas į Kauno IX fortą ir netoli forto esančiame masinių žudynių lauke sušaudytas su kitais pasmerktaisiais. ...
-
Rusiškus atlasus vadina testu Lietuvai
Paaiškėjus, kad viename iš Vilniaus knygynų pardavinėjami žemėlapiai, kuriuose Maskvos aneksuotas Krymas ar net kai kurios Ukrainos sritys rytuose vaizduojamos kaip faktinės Rusijos federacijos teritorijos, Seimo Kultūros komiteto pirminin...
-
Kai kuriose šalyse – šimtmečio audra: pasidalijo prognoze Lietuvai ir pateikė patarimus keliautojams
Sinoptikė Elvyra Latvėnaitė pasidalijo orų prognoze ir perspėjimais keliautojams dėl audrų kai kuriose kitose šalyse. ...
-
Eurai grąžinti į kasą – kaltųjų tarsi ir nebėra
Per pastaruosius kelerius metus Klaipėdos savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba po atliktų patikrinimų į prokuratūrą kreipėsi dukart – dėl Socialinės paramos centro veiklos ir dėl Kultūros bei meno sričių programų projektų finansavimo...
-
Dvigubas tiltas: nuo žodžių iki gestų
Norėdami integruotis svetimoje šalyje atsidūrę klausos negalią turintys Ukrainos piliečiai turi įveikti dvigubą kliūtį: išmokti lietuvių ir lietuvių gestų kalbas. ...