- LRT.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Saturno žymieji žiedai yra paskutinės didžiulio palydovo, kurį planeta prieš daugybę metų sunaikino, liekanos, teigiama naujame tyrime.
Palydovas, savo didžiu prilygęs didžiausiam Saturno palydovui Titanui, greičiausiai laipsniškai įskrido į planetą maždaug prieš 4,5 mlrd. metų, mano mokslininkai. Pakeliui Saturno stipri trauka nuplėšė iš ledo sudarytus išorinius palydovo sluoksnius, iš kurių vėliau susiformavo planetos žiedai, rašo tinklalapis SPACE.com.
Be to, šio palydovo žūtis galėjo duoti pradžią kitiems palydovams, teigiama tyrime. Per amžius iš didžiosios žieduose esančios medžiagos dalies susiformavo lediniai vidiniai Saturno palydovai.
„Šis modelis teigia, kad žiedai yra pirmapradžiai, kad jie susiformavo per tuos pačius procesus, dėl kurių Titanas tapo vieninteliu dideliu Saturno palydovu. Tai vienintelis nuoseklus paaiškinimas, kaip susidarė daug ledo turintys vidiniai palydovai“, – teigia tyrimo autorė Robin Canup iš Southwesto tyrimų instituto Boulderyje, JAV.
Dauguma išorinėje Saulės sistemoje esančios medžiagos sudaryta iš beveik vienodų uolienų ir ledo dalių. Tačiau Saturno žiedai kitokie – 90–95 proc. jų sudaro ledas. Turint omeny, kad per amžius meteoroidai užteršė juos dulkėmis ir nuolaužomis, vos susiformavę žiedai buvo sudaryti beveik vien iš gryno ledo, tvirtina R. Canup.
Tad jų kilmę sunku paaiškinti. Kai kurios vyraujančios teorijos teigia, kad žiedai susiformavo tuomet, kai į vieną iš Saturno palydovų atsitrenkė kometa, arba kai planetos trauka suardė kometą, kai ši per daug priartėjo. Tačiau tokiu būdu susidariusiuose žieduose greičiausiai būtų ir daug uolienos nuolaužų, sako R. Canup. Tačiau ji priduria, kad seniai sunaikintas Titano dydžio palydovas viską puikiai paaiškina.
Pasak JAV mokslininkės, nors dabar Saturnas turi tik vieną tikrai didžiulį palydovą – Titaną, praeityje jų greičiausiai buvo daugiau. Mat Jupiteris, pavyzdžiui, tokių turi keturis. Tyrėjai mano, kad ankstyvuoju Saulės sistemos laikotarpiu aplink Saturną susidarė keletas Titano dydžio palydovų, tačiau netrukus jie priskriejo prie planetos ir buvo sunaikinti.
Naujajame tyrime R. Canup, naudodama skaitmeninį modeliavimą, parodo, kad paskutinysis iš šių pasmerktų gigantų greičiausiai davė pradžią Saturno žiedams.
Kai Titano dydžio palydovas priartėjo prie Saturno, planetos gravitacija ėmė jį smarkiai traukti ir nuplėšė palydovo viršutinius ledinius sluoksnius. Iš jų ir susiformavo Saturno žiedai. Planetos uolingas branduolys liko sveikas ir galiausiai įsirėžė į planetą.
Šis audringas procesas greičiausiai kartojosi keletą kartų, kuomet keletas kitų Titano dydžio palydovų skriejo į žūtį. Tačiau kiekvienas naujas įvykis turėjo sunaikinti iki tol buvusius žiedus, teigia R. Canup. Tad tai, ką matome dabar, greičiausiai yra paskutinio Saturno pagriebto palydovo liekanos.
Titano dydžio palydovas greičiausiai turėtų pakankamai ledo gabalėlių nuo 10 iki 100 kartų didesnei žiedų sistemai, nei esanti dabar, suformuoti. Tačiau šie žiedai bėgant laikui galėjo trauktis, tvirtina teorija. Ledo dalelės susidurdavo ir judėjo aplink, o kai kurios pasuko planetos link ir jas pagriebė Saturnas.
Po kelerių metų mokslininkai turėtų turėti galimybę patikrinti R. Canup žiedų modelio teoriją. 2017 metais baigdamas savo misiją NASA zondas „Cassini“, dabar skriejantis aplink planetą, turėtų praskrieti tiesiai per Saturno žiedus.
„Cassini“ atliks tikslius stebėjimus, kurie, kaip tikimasi, suteiks mokslininkams daugiau žinių apie žiedų masę ir amžių, o tai pat tai, kokiu dažniu meteoroidai užteršia juos nuolaužomis.
Ši informacija turėtų padėti mokslininkams nustatyti, ar žiedai iš tiesų yra pirmapradžiai ir siekia 4,5 mlrd. metų, kaip tvirtina R. Canup modelis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
JAV stabdo „Starship“ raketų skrydžius po sprogimo bandymo metu1
Penktadienį JAV sustabdė planuojamus raketų „Starship“ skrydžius ir įpareigojo milijardieriaus Elono Musko bendrovę „SpaceX“ atlikti tyrimą dėl skrydžio metu virš Karibų jūros sausio 16 d. sprogusios raketos, prane&sca...
-
ES plečia tyrimą platformos „X“ atžvilgiu1
Europos Sąjunga (ES) penktadienį pareikalavo, kad platforma „X“ pateiktų daugiau informacijos apie savo algoritmus, Elono Musko pareiškimams dėl Europos politikos didinant spaudimą blokui imtis veiksmų. ...
-
„TikTok“ apskųsta Europoje1
Už privatumą internete kovojantys aktyvistai ketvirtadienį pranešė skirtingose Europos šalyse pareiškę nusiskundimų šešioms kinų bendrovėms, įskaitant „TikTok“, kaltindami jas „neteisėtai“ si...
-
Mokslininkai ištyrė Peru mumijas: turėjo išskirtinių tatuiruočių
Mokslininkai ištyrė apie 100 mumijų iš Peru Čankajaus kultūros civilizacijos, klestėjusios iki Inkų imperijos ir europiečių atvykimo. Visi asmenys turėjo vienokias ar kitokias tatuiruotes ant plaštakų, žastų, dilbių ar kitų k...
-
Paleista „Blue Origin“ raketa „New Glenn“
Milijardieriaus Jeffo Bezoso įkurta kosmoso bendrovė „Blue Origin“ anksti ketvirtadienį pirmą kartą paleido savo didžiulę raketą „New Glenn“. ...
-
„SpaceX“ į kosmosą iškėlė dar du lietuviškus palydovus2
JAV kosmoso bendrovė „SpaceX“ misijos „Transporter 12“ metu antradienio vakarą į kosmosą iškėlė du Lietuvos įmonės „Kongsberg NanoAvionics“ („NanoAvionics“) palydovus. ...
-
Kodėl traškučių pakeliuose tiek daug oro: retas žino ar susimąsto apie tai2
Į šį klausimą atsakė patys gamintojai. Faktas yra tas, kad traškučių pakuotėje esantis oras atlieka pagrindinį vaidmenį. Pasak gamintojų, tai – ne šiaip paprastas oras, kaip daugelis mano, o azotas, kuris naudojamas tam, ka...
-
Tarptautinis faktų tikrintojų tinklas: Zuckerbergo pareiškimas apie cenzūrą yra netiesa2
Įmonės „Meta“ steigėjo ir generalinio direktoriaus Marko Zuckerbergo pareiškimas, kad feisbuko faktų tikrinimo programa pavirto į cenzūrą, yra „netiesa“, ketvirtadienį pranešė Tarptautinis faktų tikrintojų tinkl...
-
Mokslininkai: pirmą kartą viršyta kritinė pasaulinio atšilimo riba3
Mokslininkų teigimu, praėję metai buvo karščiausi nuo tada, kai buvo pradėti fiksuoti tokie duomenys – be to, tai buvo pirmieji metai, kuriais viršyta svarbi 1,5 laipsnio Celsijaus pasaulinio atšilimo virš ikipramoninio l...
-
„Meta“ atsisako faktų tikrinimo programos: cenzūros pabaiga ar chaoso pradžia?
JAV technologijų bendrovė „Meta“ antradienį paskelbė, kad atsisakys savo faktų tikrinimo programos. ...