Didelės osmanų pastangos

Osmanų imperijos laivams apšaudžius Sevastopolio, Odesos, Jaltos, Feodosijos ir Novorosijsko uostus (1914 m. spalio 29 d.), pasauliui buvo pasiųsta žinia, kad tris mėnesius trukusios turkų dvejonės dėl stojimo į Didįjį karą (1914–1918) baigėsi.

Lapkričio 1 d. Romanovų dinastijos imperija paskelbė osmanams karą, o po kelių dienų (lapkričio 5 d.) tą patį padarė ir Prancūzija bei Didžioji Britanija. Atsakydamas į šiuos žingsnius, lapkričio 11 d. Osmanų imperijos valdovas Mehmedas V (1844–1918) visus pasaulio musulmonus pakvietė į džihadą.

Žodis „jihad“ arabų kalba reiškia „didelė pastanga“, tad, žvelgiant platesne prasme, džihadu galima vadinti ne tik šaudymą ir sprogdinimąsi, bet ir uolų šventųjų tekstų skaitymą, pavyzdingą pamaldumą ar bet ką didingo, nuveikto tikėjimo labui.

Tais laikais turkai troško visapusiškos vakarietiškos modernizacijos, tad galima spėti, kad Osmanų imperijos valdovas, suteikdamas karui religinį prieskonį, siekė pragmatiškų tikslų, t. y. jis veikiausiai tikėjosi paskatinti britų, prancūzų ir rusų imperijose gyvenančius musulmonus sabotažo veiksmams arba įžiebti riaušes ir sukilimus. Ši taktika, be jokios abejonės, būtų sulaukusi sėkmės Šaltojo karo (1945–1991) metais arba mūsų dienomis, tačiau tuo metu Mehmedo V šauksmas nesulaukė didesnio palaikymo, nors laikyti jo absoliučiai nesėkmingu taip pat nereikėtų.

Antrasis reichas itin daug investavo į osmanų ekonomiką (ypač į geležinkelius) bei prisidėjo modernizuojant musulmonų armiją, o tikrasis valstybės valdovas, Mehmedo V šešėlyje tūnantis nacionalistinio „Jaunųjų turkų“ judėjimo narys Ismailas Enveras Paša (1881–1922) dėjo itin dideles pastangas, kad turkai stotų į karą vokiečių ir jų sąjungininkų pusėje.

Taip pat reikia paminėti, kad, nepaisant šiuolaikinio Maskvos ir Ankaros sultonų flirto, Rusijos ir osmanų valdovai nuo pat 1568-ųjų reguliariai pakariaudavo. Iki pat Didžiojo karo šių valstybių atstovai buvo susirėmę bent 11 kartų didesniuose ar mažesniuose karuose, mat abiejų imperijų interesai neretai susikirsdavo Juodosios jūros regione, Balkanuose, Rytų Europoje ir kituose regionuose.

Kaukazo kalnynas, kuriame gyvena nemažai musulmonų, daugelį amžių buvo ir tebėra viena „audringiausių“ vietovių pasaulyje, mat čia įtvirtinti savo įtaką siekė ne tik rusai bei osmanai, bet ir persai, o moderniaisiais laikais čia radosi dar vienas pretekstas – nafta.

Pasakojama, kad jau 1914 m. lapkričio 2 d. (t. y. kitą dieną po karo osmanams paskelbimo) iš Baltijos vokiečių aplinkos kilusio, stereotipinį kaukazietišką stilių mėgdžiojusio, miestui ir pasauliui Bergmanno pavarde labiau pažįstamo, Rusijos avantiūristo Geogijaus Eduardovičiaus (1854–1929) žmonės pradėjo prieš turkus nelabai sėkmingai pasibaigusį puolimą.

Atsakydami į tai, turkai po kelių savaičių surengė savą žygį į rusų valdytas Kaukazo žemes (1914 m. gruodžio pabaiga – 1915 m. sausio vidurys), turėjusį juos nuvesti Baku naftos link.

Dėl nepaaiškinamų priežasčių į Kaukazą išžygiavę osmanų kariai visiškai nebuvo pasirengę žiemos karui, tad tie, kurie nežuvo kovose su Rusijos pajėgomis, sušalo arba mirė nuo ligų bei bado.

Ismailui Enverui Pašai prireikė atpirkimo ožio, kuriam galėtų suversti kaltę dėl nesėkmės Kaukaze, ir šio ieškoti ilgai nereikėjo.

Tuo metu Mažojoje Azijoje gyveno nemenka krikščionybę išpažįstančių armėnų diaspora, kuri čia buvo įsitvirtinusi dar nuo antikos laikų. Kaip ir dauguma „netikėlių“, krikščionys armėnai už specialų mokestį (jizyah) gaudavo atitinkamą statusą (dimmi), garantuojantį valstybės apsaugą ir galimybę išpažinti savą religiją.

Didelė dalis armėnų buvo ūkininkai, tačiau pasitaikė ir nemažai sėkmingų, išsilavinusių žmonių, kuriems pavyko susikurti sėkmingesnį gyvenimą nei daugumos kaimynų turkų, tad galima kelti prielaidą, kad ilgainiui armėnų diaspora atsidūrė panašioje padėtyje, kurioje daugelį amžių buvo žydų tautybės žmonės visame pasaulyje (t. y. kai banalus kaimynų pavydas persipina su politiniais ir religiniais motyvais).

Nuo XIX a. pabaigos, Osmanų imperijai silpstant, jos valdovai vis labiau imdavo traktuoti armėnus kaip potencialią grėsmę, karo atveju galinčią stoti į priešo, ypač išpažįstančio krikščionybę (pvz., rusų), pusę.

1915 m. balandžio 23 d. – 24 d. naktį Stambule armėnų tautybės politinių aktyvistų, intelektualų ir bendruomenių lyderių suėmimu prasidėjo viena šlykščiausių XX a. politinių niekšybių. Netrukus valdančiojo režimo atstovai pradėjo suiminėti arba žudyti armėnų tautybės žmones visoje Mažojoje Azijoje.

Jiems priklausęs verslas, žemė ir kitas nekilnojamasis turtas buvo atimti ir atiduoti musulmonams, o tie, kas nebuvo nužudyti vietoje, išvaryti į ilgus ir alinančius žygius Sirijos dykumos link be maisto ir vandens. Šias „deportacijas“, kaip ir reidus, dažniausiai lydėjo žudymas, lytinis prievartavimas ir kitos smurto apraiškos, o kiekvienas išsekęs ir kritęs armėnas neretai būdavo paliekamas ten pat vietoje susitikti su Kūrėju ir protėviais.

Kai kurie išgyvenusieji buvo priversti atsiversti į islamą ir atiduoti „globoti“ musulmonų šeimoms.

Turkija visada buvo ir tebėra labai svarbi valstybė (dėl savo geografinės padėties). Ji taip pat yra Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijos narė, tad daugelis valstybių palaikiusiųjų santykius su turkais ilgą laiką nesiryžo pripažinti šio nusikaltimo.


Šiame straipsnyje: Osmanų imperijaturkaikaras

NAUJAUSI KOMENTARAI

anonimui

anonimui portretas
pasakojama kad mėnulis šviečia. Tikrai? Taip ir Liūto pasakos. Jei istorinis , ir pats nematė - - tai nurodoma iš kur. Pvz Jėsus Hernandes WW II Operacijos - du puslapiai gale iš kur.Beja, lietuvybę įdiegti darželio lygis. Net Speer, kuris III reichą matė - nurodo kuonaudojos.

Anonimas

Anonimas portretas
Cha!! Tau iki ""liuto "" taip toli ,kaip iki Menulio.Taip -kad arba skaityk.... ar --ne skaityk .[yra daug megeju istorijos L.D'zurnalisto straipsniu!!].

romanovų dinastijos imperija

romanovų dinastijos imperija portretas
liūtas atrado naują, pasauliui nežinomą imperiją. vietoj to galėjo parašyt kieno tie apšaudyti uostai - gal rusų ir kaip jie atsidūrė ukrainoj.
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

  • Die Krim gehört uns!
    Die Krim gehört uns!

    Sovnarkomo (Liaudies Komisarų Sovieto) atstovai išvedė Rusiją iš Didžiojo karo (1914–1918), tačiau dėl steigiamojo susirinkimo numarinimo širstantys eserai (socialistai revoliucionieriai) nesiruošė pripažinti pralaim...

    21
  • Patogi meilė
    Patogi meilė

    Mūsų meilė gamtai auga sulig termometro padalomis: kuo šilčiau lauke, tuo labiau ją mylime, tiksliau – vartojame. Vasarą dėl jos išvis pametame galvą – apgulame vandenų pakrantes ir poilsiavietes, leidžiamės pažintiniais a...

    5
  • Pastatų įtaka klimato kaitai
    Pastatų įtaka klimato kaitai

    Statybų sektorius vaidina svarbų vaidmenį darydamas įtaką klimato kaitai, nes jis sudaro didelę pasaulinės energijos naudojimo ir išmetamo anglies dioksido (CO2) dalį. Apytiksliai net 39 proc. pasaulinio išmetamo CO2 kiekio tenka statyb...

    2
  • Kas per tautybė?
    Kas per tautybė?

    Atrodė, Vilniaus krašto gyventojus telkia vilnietis V. Tomaševskis, bet, paaiškėjo, panašiai gali telkti ir kaunietis E. Vaitkus. Ir dar paaiškėjo: problemos svorio centras nėra nei E. Vaitkus, nei V. Tomaševskis. ...

    13
  • Jūrlapių braižymas
    Jūrlapių braižymas

    Naujasis Rusijos Federacijos gynybos ministras Andrejus Removičius Belousovas naujajame poste vos daugiau nei dešimt dienų, o štai jau ėmė ir sužibėjo. Kalba ne apie jo griežtą dienotvarkę, kuri tapo vieša kibernetiniams auksarank...

    4
  • Konservatorius: kodėl Kauno vadovas užstrigo praeityje?
    Konservatorius: kodėl Kauno vadovas užstrigo praeityje?

    Kažkas atsitiko Kauno merui. Žmogus, kuris kalbėjo apie svajonę, kad Kaunas bus kaip Niujorkas, paniro į atsiminimus apie Kauną ir Lietuvą prieš dešimtmetį. ...

    62
  • Kad išsvajotos atostogos neapkarstų
    Kad išsvajotos atostogos neapkarstų

    Artėjant vasarai visos mintys sukasi apie laukiantį poilsį, keliones ir nekasdienes patirtis. Aptarkime, ką pravartu apgalvoti, kad šios nekasdienės patirtys neapkarstų, pavyktų išvengti netikėtų išlaidų ir netektų permokėti u...

  • Į kuriuos vartus beldžiamės?
    Į kuriuos vartus beldžiamės?

    Sovietų okupacijos metais turėjome idealias sąlygas išmokti okupantų kalbą, anglų, vokiečių ar prancūzų dauguma mokėsi tik formaliai, be vilties kada nors ją panaudoti. Grįžus į laisvąjį pasaulį tapo aišku: svetima kalba –...

    1
  • Kas mokės pensijas senstančiai visuomenei?
    Kas mokės pensijas senstančiai visuomenei?

    Vienas svarbiausių šiandienos iššūkių Lietuvai yra demografinė situacija. Pastaraisiais metais Lietuva susiduria su gimstamumo mažėjimu ir senėjančia visuomene. Tai turi įtakos ne tik socialinei apsaugai, bet ir visai šalie...

    6
  • Trys raidės – lyg stichinė nelaimė
    Trys raidės – lyg stichinė nelaimė

    Vis dar kažkur gyvuojančio Sąjūdžio atstovai kreipėsi į Prezidentą, Seimo ir Vyriausybės vadovus beigi visą tautą ir pareikalavo atšaukti 2022-ųjų sausio 18 dieną priimtą įstatymą, kuriuo įteisintas trijų raidžių „w“, &b...

    22
Daugiau straipsnių