Veidaknygė – pavojinga ar palaiminga?

„Facebookui“ rūpi tik „Facebookas“. Ką Markas Zuckerbergas besakytų apie žmonių bendruomenę ar savo paties indėlį, jo kompanija siekia tik savo pačios interesų – ir veikia prieš viešąjį gėrį“. Taip sausio 27 d. rašė žurnalas „Atlantic“. Ši nuomonė ir šiomis dienomis randa gynėjų.

Pasak Vienos dienraščio „Standard“, „visiems turėtų būti aišku, kad „Facebookas“ yra biržoje kotiruojama bendrovė, kuri siekia didinti savo pelną. Todėl politikos užduotis yra sukurti rūpestingą apsiėjimą su naudotojų duomenimis laiduojančias taisykles, o teisėsaugos užduotis – šių taisyklių laikymąsi įgyvendinti.

Taip yra ir kitose verslo šakose. Juk ir farmacijos bei maisto pramonės koncernai negali daryti, kas jiems tik ant seilės užeina, bet turi prisilaikyti griežtų taisyklių.

Europos Sąjungos Bendrasis duomenų aopsaugos reglamentas čia yra pirmasis žingsnis. Palaikyti tokį spaudimą prasmingiau nei paniškai iš „Facebooko“ pabėgti.“

Kinijos sostinės dienraščio „Xinjingbao“ nuomone, „masinis duomenų rinkimas neišvengiamai veda prie piktnaudžiavimo jais, nes šiais laikais duomenys tapo vienais iš vertingiausių resursų.

Ligšioliniais teisiniais įrankiais, kurie pirmiausia susitelkia į tai, kokiais būdais ir dėl kokių motyvų duomenys renkami, piktnaudžiavimo problemos išspręsti negalima. Būtina dar griežčiau kontroliuoti patį naudojimąsi duomenimis – tik tada bus galima tikėtis sėkmės.“

Pasak Londono dienraščio „Guardian“, „daugelis tų, kurie naudojasi „Instagram“ ar „WhatsApp“ programėlėmis, net nežino, kad ir jos priklauso socialinio tinklo bendrovei „Facebook“. Dėl to yra būtini atsakingų valstybinių institucijų įsikišimai.

Reikia atsižvelgti į tai, kas iš esmės svarbu, ir tuo pagrindu imtis veiksmų prieš sistemingą vos kelių gigantiškų įmonių dominavimą. Jų galia tokia didelė, kad jos gali prasidėti su vyriausybėmis, kurios iš tiesų turėtų tas įmones kontroliuoti. Tai blogai rinkai, blogai vartotojams ir blogai demokratijai.“

Anot Norvegijos sostinės dienraščio „Verdens Gang“, „britų firma „Cambridge Analytica“, kuriai ir nutekėjo duomenys, atvirai didžiuojasi savo žinojimu, kaip galima laimėti rimkimus. Amerikos prezidentas Donaldas Trumpas,vienas iš jos klientų, juos ir laimėjo, nors balsų surinko mažiau negu Hillary Clinton.“

„Visi kandidatai skiria didelius resursus tam, kad ištirtų svarbių rinkėjų grupių polinkius ir galėtų joms tiksliau nutaikyti politinius pranešimus. Tai, žinioma, teisėta. Tačiau visiškai kitas dalykas, kai interneto valdytojai be paliestųjų sutikimo išžvejoja asmenišką informaciją ir ją panaudoja tam, kad manipuliuotų demokratiniais rinkimais. Socialiniai tinklai yra stiprūs politiniai ginklai, ir mes visi esame atsakingi už tai, kaip jais naudojamės“, – teigė Oslo laikraštis.

Varšuvos dienraščio „Rzeczpospolita“ žodžiais, išvadas pasidaryti turėtų „politikai, interneto gigantai, bet visų pirma vartotojai. Interneto paslaugų teikėjai ir telekomunikacijų bendrovės turėtų bendradarbiauti su valstybės instancijomis, kad įtvirtintų mechanizmus, saugojančius vartotojų interesus. Jei jau valstybėms sunku sureguliuoti interneto gigantus, kaip apsigins pavienis pilietis?

Užtat ir reikia pritarti Europos Sąjungai, kuri ne tik reikalauja iš „Facebooko“ pasiaiškinti dėl „Cambridge Analytica“ skandalo, bet ir siekia įtvirtinti visų lygybės įstatymų atžvilgiu principą. Nėra jokios priežasties, kodėl interneto firmos moka mažesnius valstybinius miokesčius negu įmonės kitose srityse.“

Bambergo Vokietijoje dienraštis „Fränkischer Tag“ pastebėjo, kad „Facebooko“ kūrėjas „Markas Zuckerbergas atsiprašė. Tik kas iš to? Jo verslo modelis juk yra toks: iš naudotojų duomenų susikalti aukso! Ką nors čia pakeisti gali tik patys „Facebooku“ besinaudojantieji. Kaip? Ogi nutraukdami su juo visus ryšius. Ir tai masiškai.“

Tačiau nacionalinio Vokietijos kairiųjų dienraščio „Frankfurter Rundschau“ nuomone, „kas dabar argumentuoja, kad vartotojai savo laisva valia įstojo į „Facebooką“, sprendžia klausimą per lengvai. Juk šis tinklas tapo tvirta visuomenės gyvenimo dalimi.

Per jį platinami kvietimai į gimtadienio šventes, skelbiamos naujienos, organizuojamos paramos grupės, formuojami socialiniai sąjūdžiai, galop per „Facebooką“ tarpusavy komunikuoja šeimų nariai, draugai, giminės, pažįstami. Šitą realybę politika turi priimti ir suprasti.“



NAUJAUSI KOMENTARAI

o ,kamasutra,,,

o  ,kamasutra,,, portretas
tai yra pyzdaknyge ???

Kestas

Kestas portretas
Visi tik gasdina,o as ir dauguma kitu atidaveme tuos duomenis kurie yra nieko verti.O jei kas nors balsuoja ne pagal savo poziurius,o del to kad facebookas nurode yra tolygus zmogui balsuojanciam uz politika,nes gavo 10 euru.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

  • Aikštei reikia konkretumo
    Aikštei reikia konkretumo

    Svarstydami, už ką balsuoti, žmonės klausinėjo vienas kitą: ar pakeis ką nors naujasis tautos vadas ar ir toliau sruvensime įkyrėjusia vaga? ...

    5
  • Savivertės nuospaudos
    Savivertės nuospaudos

    Šiandien „Eurovizijoje“ nuskambės lietuviškai atliekama daina, pakėlusi visą Malmės areną ant kojų. Koks pasididžiavimas sava kalba! Nereikia nė 1,3 mln. eurų, už kuriuos Valstybinė lietuvių kalbos komisija ketina stiprint...

    6
  • Skaitymo pagirios
    Skaitymo pagirios

    Skaudėjo galvą, nes gegužęs 7 d., kaip ir kasmet, buvo švenčiama Knygos diena. Skaitytoja vėl padaugino – per daug prisiskaitė, nes be saiko varė iki paryčių. Tada prisiekė – daugiau nė puslapio, na, nebent tik savaitgaliais ir t...

    1
  • Lauko išvietės paveldas
    Lauko išvietės paveldas

    Kerenskių giminės atstovas Aleksandras Fiodorovičius (1881–1970) jau buvo dingęs, tačiau Laikinosios vyriausybės nariai to dar nežinojo ir 1917 m. spalio 25 d. (pagal Julijaus kalendorių) popietę susirinko į paskutinį savo posėdį. ...

    19
  • Auksinis aštuonetas
    Auksinis aštuonetas

    Yra toks smagus filmas „Oušeno aštuntukas“ apie pramuštgalvių šutvę ir jų tobulą vagystę. Bet kalba šįkart ne apie holivudišką versiją. Lietuviškas variantas kur kas įdomesnis – čia a...

    2
  • Kodėl mes ne Amerika?
    Kodėl mes ne Amerika?

    Kodėl mūsų rinkimų kampanijos atrodo kaip melancholijos persmelktas moliūgas juodame lauke. Lauke, kur mėnulis šviečia visur, išskyrus jį. ...

    7
  • E. Lucasas: Europa privalo skirti daugiau lėšų gynybai
    E. Lucasas: Europa privalo skirti daugiau lėšų gynybai

    Buvęs (ir galimai būsimas) JAV prezidentas Donaldas Trumpas į aljansus žiūri per sandorių prizmę. Jo kalbose nėra miglotos retorikos apie vadinamosios D dienos išsilaipinimą, Berlyno sieną ar džiaugsmingą Europos susivienijimą 1989–19...

    6
  • Poetų ar miestų karas?
    Poetų ar miestų karas?

    Kiekviena XX a. kauniečių karta užaugo su sava Vilniaus idėja. Dabar nė vienas jų vasaros neįsivaizduoja be pajūrio, tarpukariu ateities neįsivaizdavo be Vilniaus. Jų nenoru „nurimti be Vilniaus“ sumaniai pasinaudojo ir Kremlius, š...

    3
  • Kiekviena diena – lyg asilų šventė
    Kiekviena diena – lyg asilų šventė

    Vos tik dienraštyje pasirodė straipsnis apie trijų Baltijos šalių sėkmę, patirtą per 20 metų Europos Sąjungoje, iškart sučiurleno komentatorių pagiežos upeliai. ...

    21
  • V. Matijošaitis apie verslo pasitraukimą iš Rusijos: visi žinojo, kad čia buvo tik laiko klausimas
    V. Matijošaitis apie verslo pasitraukimą iš Rusijos: visi žinojo, kad čia buvo tik laiko klausimas

    Jeigu iki šiol dirbčiau versle, pastarasis laikotarpis būtų skirtas vien atsakinėjimui į klausimus „kas, kaip, kada ir už kiek“. Tema jau išsemta, bet klausimai pilasi toliau. Kai kas negali susitaikyti su mintimi, kad „Vi...

    104
Daugiau straipsnių