- DMN inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nors policija jau ne kartą įspėjo gyventojus saugotis sukčių, žmonių patikimumas ir toliau stebina. Kiekvieną dieną sulaukiama pranešimų apie iš žmonių išviliotus pinigus. Artėjant šventėms sukčiai tampa dar aktyvesni.
Todėl policija dar kartą kreipiasi į piliečius ir pataria, kaip apsisaugoti nuo populiariausių sukčiavimo būdų.
Kaip reikėtų išvengti telefoninių sukčių?
Būkite atsargūs - Jums gali paskambinti telefoniniai sukčiai!
Vis dažniau žmonės nukenčia nuo sukčių, kurie pinigus išvilioja naudodamiesi mobiliojo ar fiksuotojo ryšio telefonais. Telefoniniai sukčiai pasinaudoja žmonių patiklumu ir išvilioja nemažas pinigų sumas.
1. Dažniausiai naktį paskambinęs apgavikas prisistato artimu giminaičiu ar net vaiku ir praneša, kad pateko į bėdą (padarė eismo įvykį, nusikaltimą ar įvyko nelaimingas atsitikimas). Naudodamasis netikėtumu ir susijaudinimu, paprašo skubiai jam perduoti ar pervesti reikalingą pinigų sumą. Pinigus prašo pervesti į nurodytą sąskaitą ar atiduoti žmogui, kuris atvyks jų pasiimti.
Sulaukę tokio skambučio:
• Įvykus eismo įvykiui ar padarius nusikaltimą, policija niekada nesprendžia iškilusių piniginių problemų tarp nukentėjusiojo ar pažeidėjo (įtariamojo).
• Neskubėkite vykdyti skambinusiojo prašymų.
• Patys paskambinkite giminaičiui ar artimajam, patekusiam į tariamą bėdą, ir įsitinkinkite, ar tikrai jam reikalinga Jūsų pagalba.
• Jeigu tikrai Jūsų artimą ištiko nelaimė, susitikite su juo.
• Jeigu Jūsų giminaitis kelionėje, neskubėkite skambinti į ambasadą nurodytu telefono numeriu, pasitikrinkite, ar šis numeris teisingas.
• Neperduokite pinigų per tarpininkus.
• Neperveskite pinigų į nurodytas banko sąskaitas.
• Neįsileiskite nepažįstamų žmonių į namus.
• Reikalaukite, kad atvykę pareigūnai parodytų tarnybinį pažymėjimą.
• Neatidarykite durų nepažįstamiems žmonėms, kurie prisistato įvairių tarnybų darbuotojais, agentais ar kitais specialistais, kol nepatikrinote jų dokumentų ir neįsitikinote, kas iš tiesų Jus aplankė.
• Jeigu kyla nors mažiausias įtarimas, kad skambina sukčius, nedelsdami skambinkite į policiją trumpuoju numeriu 112 arba 02.
2. Į mobiliojo ryšio telefoną apgavikas atsiunčia žinutę (pranešimą), kad laimėjote loterijoje, akcijoje ar žaidime. Toliau prašoma:
• paskambinti nurodytu numeriu;
• į nurodytą sąskaitą pervesti tam tikrą pinigų sumą;
• papildyti mobiliojo ryšio telefono sąskaitą ar padiktuoti papildymo kortelių kodus.
Gavę tokio pobūdžio pranešimą:
• Neskubėkite džiaugtis laimėjimu.
• Įsidėmėkite, kad loterijos, akcijos ar žaidimo organizatorius niekada nereikalauja perduoti pinigų per tarpininkus arba juos pervesti į banko sąskaitas.
• Loterijos, akcijos ar žaidimo organizatorius niekada nereikalauja padiktuoti papildymo kortelių kodų.
• Pirmiausia susisiekite su savo mobiliojo ryšio operatoriumi ir patikrinkite, ar tikrai vyksta loterija, akcija ar žaidimas, kuriame Jūs laimėjote (Omnitel - 1533; Bitė - 1501; Tele2 - 8 800 40212).
• Atminkite, kad iš laimėtojo nereikalaujama iš anksto sumokėti pridėtinės vertės mokesčio ar kito mokesčio.
• Jeigu Jūs tikrai laimėjote, apie prizo atsiėmimo sąlygas ir mokesčius sužinosite nuvykęs pas loterijos, akcijos ar žaidimo organizatorių.
Reikėtų akcentuoti, kad senyvo amžiaus žmonės nelaikytų namuose didelių piniginių sumų, kad artimieji perspėtų savo pagyvenusius giminaičius apie galimus analogiškus sukčiavimo atvejus. Būtina informuoti prekybininkus, kad jie atkreiptų dėmesį, kai pagyvenę asmenys perka didesnį kiekį papildymo kortelių, ir perspėtų dėl galimo sukčiavimo atvejų.
Kiti atvejai:
Skambinama ir reikalaujama sumokėti laimėto daiktinio prizo PVM, pranešama tapus atsitiktinai atrinktu pirkėju prekybos centre, skambina nukentėję verkiantys giminaičiai ar iš Lietuvos ambasados užsienyje dėl giminaičio susižalojimo.
• Kaukazietiško gymio asmenys šalies tarpmiestiniuose keliuose stabdo automobilius ir sustojusiems asmenims siūlo pirkti gelsvos spalvos metalo dirbinius, kurie yra beverčiai. Paaiškinama, kad juos apvogė ar patys pametė pinigus ir šiuo metu neturi už ką įsigyti kuro ir negali tęsti savo kelionės. Neprašydami labdaros, siūlo pirkti savo auksinius žiedus, kurie yra iš paprasto gelsvo metalo ir yra beverčiai.
• Asmenys važinėja po kaimo vietoves ir prisistato banko darbuotojais, už tam tikrą mokestį siūlo padėti susigrąžinti prarastus indėlius. Asmenys, prisistatę banko darbuotojais, už 10 procentų sumos ar kitą sutartą atlygį pasiūlo sutvarkyti dokumentus dėl prarastų indėlių susigrąžinimo. Surašomi tam tikri dokumentai, paimamas užmokestis, o bankininku prisistatęs asmuo dingsta.
• Kaukazietiško gymio asmenys siūlo pirkti firmines prekes už aukštą kainą, tačiau įsigijus pastebima, kad jos bevertės. Mieste ar kaimo vietovėse kaukazietiško gymio asmenys, šiuo metu jau ir šviesaus gymio asmenys, siūlo pirkti įvairius firminius buitinius prietaisus už gerą kainą. Prekė labai gerai apibūdinama ir kuo skubiau siūloma ją įsigyti, o neatidus pirkėjas tik vėliau pastebi, kad prekė bevertė.
"Žavūs džentelmenai"
Apgavikas yra puikus žmogaus sielos žinovas, supranta ko žmogus ieško, ko jam trūksta, ko jis nori. Atspėjęs slaptą troškimą, apgavikas sukuria iliuziją, kad iš tiesų yra tas žmogus, kuriuo verta pasitikėti. Jis gali tapti karininku ar didvyriu, mokslininku ar verslininku, kultūros veikėju, advokatu, policininku ar ministru. Viskas priklauso nuo situacijos, nuo aplinkybių.
Apgavikas net pasirūpina dokumentais - būtinai su savo nuotrauka. Noras įsigyti trokštamą daiktą nustelbia visas abejones bei galimus prieštaravimus, kuriuos kitąkart padiktuoja žmogaus gyvenimo patirtis ar intuicija.
Na, o jei vis yra abejonių, jis paskirs pasimatymą labai rimtos įstaigos laukiamajame ar priėmimo kambaryje, būtinai sudarys sandorį ar sutartį ir netgi pasiūlys, kad šie dokumentai būtų įforminti notaro kontoroje.
Dažniausiai apgavikas niekada nepasitenkina viena auka. Jų neretai būna kelios, netgi dešimtys, todėl vertėtų neskubėti ir prisiminti keletą taisyklių:
• Iš pradžių įsitikinkite, kas ir kaip nori Jums padėti. Neskubėkite įgyvendinti savo sumanymo. Įvertinkite situaciją, gerai apgalvokite, kaip ir kokiais būdais sieksite užsibrėžto tikslo.
• Jei abejojate geradariu, pasitarkite su nuovokesniais žmonėmis. Išsiaiškinkite sandėtio ar sutarties sąlygas, stenkitės, kad sudarant sandėrį būtų liudininkų.
• Neskubėkite atiduoti savo pinigų, tuo labiau per tarpininkus.
• Stenkitės kuo daugiau sužinoti apie savo geradarį, kas jis, iš kur, kuo verčiasi, kur dirba ir gyvena.
• Būkite atsargūs su geradariais iš svetimų kraštų, apie juos surinkti informaciją sunkiau.
• Visada atminkite, kad geradarių gali būti ne vienas, o keli.
• Pagalvokite ir apie atsarginį variantą, gal įmanoma kitaip pasiekti užsibrėžtą tikslą.
Dar daugiau patarimų rasite Policijos departamento interneto svetainės skyriuje "Policija pataria". Būkite atidūs. Neleiskite sukčiams sugadinti Jums švenčių.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Teisėsaugos rankose – du Ispanijos piliečiai: Lietuvoje ketino surengti teroristinį aktą
Teisėsauga sulaikė du Ispanijos piliečius, ketinusius Lietuvoje surengti teroristinį aktą. ...
-
Šokiruojantis radinys pačioje Kauno širdyje tapo benamių mįsle teisėsaugai
Portalui kauno.diena.lt pavyko išsiaiškinti, kas slypi po lakonišku policijos suvestinių pranešimu apie pirmadienį – 23.20 val. prie vieno V. Putvinskio gatvės namo rastą mirusį nenustatytos tapatybės apie 40 metų vyro ...
-
Nesuvokiamas smurto protrūkis: vyras moteriai trenkė mediniu suolu
Gytis Pankūnas pirmadienį vyras moteriai trenkė mediniu suolu, pradėtas tyrimas dėl smurto, pranešė policija. ...
-
Molėtų rajone dažais apipurkštas automobilis
Molėtų rajone pirmadienį dažais apipurkštas automobilis, pranešė policija. ...
-
Klaipėdos progimnazijoje – drastiškas nusikaltimas: įėjęs į mokyklą vyras pavogė penktokų telefonus1
Klaipėdoje pirmadienį įvykdytas nusikaltimas, po kurio veikiausiai gerokai griežtės visų Lietuvos mokyklų apsauga. Nukentėjo du penktokai, jie neteko išmaniųjų telefonų. ...
-
Prokuratūra renka informaciją apie ryšių kabelio Baltijos jūroje pažeidimą1
Generalinė prokuratūra tikslina aplinkybes ir renka informaciją apie Baltijos jūroje esančio ryšių kabelio, jungiančio Lietuvą ir Švediją, pažeidimą. ...
-
Giminės susitikimas baigėsi kruvinu incidentu: vyras nužudė sugyventinės tėvą1
Kelmės rajone sulaikytas per giminės šventę žmogų nužudęs vyras, antradienį pranešė Šiaulių apskrities policija. ...
-
Iš padangas pardavinėjančio vyro išvilioti apie 9,7 tūkst. eurų1
Iš automobilio padangas pardavinėjusio vyro sukčiai galimai išviliojo apie 9,7 tūkst. eurų, pranešė policija. ...
-
Senjorė iš Šalčininkų patikėjo sukčių pasakomis – prarado tūkstančius eurų1
Šalčininkų rajone pirmadienį sukčiai iš moters išviliojo 5,5 tūkst. eurų, pranešė policija. ...
-
Mažeikių rajone pavogti statybiniai įrankiai: nuostolis – beveik 15 tūkst. eurų
Mažeikių rajone pavogti statybiniai įrankiai, nuostolis siekia 14,7 tūkst. eurų. ...