- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Tarptautinis strateginių studijų institutas (IISS), Londone įsikūręs analitinis centras, penktadienį pareiškė, kad Europos šalys sustiprino savo gynybą, reaguodamos į 2014-aisiais įvykdytą Krymo pusiasalio aneksiją ir 2022-ųjų Rusijos invaziją į Ukrainą.
Visgi, centro teigimu, dar reikia daug nuveikti, kad jos būtų pasirengusios atremti Rusijos keliamas grėsmes.
IISS tokiomis išvadomis pradėjo Čekijos sostinėje Prahoje tris dienas truksiantį susitikimą, skirtą Europos ir transatlantiniams kariniams pajėgumams aptarti.
„NATO ne tik gerokai padidino savo užmojus, susijusius su atgrasymu ir kovine laikysena, bet Europos šalys narės stengėsi pašalinti ir esminius pajėgumų bei parengties trūkumus“, – teigiama ataskaitoje.
„Tačiau nenuostabu, kad po ištisų dešimtmečių aplaidumo ir nepakankamų investicijų dar daug ką reikia nuveikti, o padaryta pažanga nėra vienoda“, – sakoma joje.
Ataskaita paskelbta tuo metu, kai Europos lyderiai, įskaitant NATO generalinį sekretorių Marką Rutte, Budapešte iš naujo vertino savo transatlantinius santykius, tikėdamiesi, kad Donaldo Trumpo sugrįžimas į prezidento postą JAV padės išvengti jo pirmąją kadenciją lydėjusių nesutarimų ir išlaikyti tvirtą bendrą poziciją Rusijos atžvilgiu.
Per savo rinkimų kampaniją D. Trumpas grasino imtis veiksmų, galinčių turėti lemtingų pasekmių Europos valstybėms, pradedant prekybos karu su Europos Sąjunga (ES), baigiant įsipareigojimų NATO atšaukimu ir paramos Ukrainai kare su Rusija pristabdymu.
Per savo pirmąją 2017–2021 metų kadenciją D. Trumpas ragino NATO nares Europoje skirti daugiau lėšų gynybai – bent jau 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) – ir būti mažiau priklausomoms nuo JAV karinės paramos.
Ataskaitoje sakoma, kad šiuo požiūriu padaryta tam tikra pažanga: 2024-aisiais NATO Europos valstybių narių išlaidos gynybai bus 50 proc. didesnės nei prieš 10 metų.
Kliūtys
Tačiau, IISS teigimu, problemų vis dar išlieka, pavyzdžiui, viešojo finansavimo stabilumo stoka, kuri „galiausiai riboja (gynybos) pramonės galimybes investuoti su pasitikėjimu“.
Be to, „reguliavimo kliūtys ir aplinkosaugos, socialinių ir valdysenos standartų taikymas ir toliau bus kliūtis investicijoms“, sakoma ataskaitoje.
Europos gynybos pramonei po 2022-ųjų pavyko padidinti kai kurių ginklų gamybą, ypač tų, kurių paklausa Ukrainoje yra didelė, pavyzdžiui, oro gynybos ir artilerijos.
Tačiau Europos šalys taip pat padovanojo Ukrainai savo ginklų, įskaitant naikintuvus F-16, ir „tebėra priklausomos nuo JAV dėl kai kurių svarbių savo karinio pajėgumo aspektų“, o dėl nepakankamų gamybos pajėgumų savo poreikiams patenkinti taip pat žvalgosi į Braziliją, Izraelį ir Pietų Korėją.
Ataskaitoje teigiama, kad konkurencija su civiline pramone dėl žaliavų ir kvalifikuotų specialistų apsunkina gynybos pramonės padėtį.
Ji taip pat įspėjo, kad daugelyje Europos kariuomenių nepakanka karių. Iš Rusijos karo prieš Ukrainą išmokta pamoka yra ta, kad „šalims reikia daug karių, kad galėtų susikauti su priešo puolimu ir jį įveikti, bet taip pat pakankamai pajėgų, kad galėtų atsigauti po kovinio išsekimo“.
Pagal šį standartą „svarbiausios Europos ginkluotosios pajėgos tebėra nepakankamai stiprios“.
Ataskaitoje teigiama, kad europiečiai turi nueiti ilgą kelią, kad atnaujintų savo gynybos pajėgumus.
„Pajėgos, biudžetai ir gynybos pramonės pajėgumai buvo sumažinti dėl politinių vyriausybių sprendimų. Dabar tos pačios vyriausybės turi iš naujo atrasti gynybos ir saugumo įprotį, užtikrinti nuolatinį politinį dėmesį ir investicijas, kad būtų atsižvelgta į naujas strategines Europos realijas“, – tvirtino IISS.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Slovakijos premjeras priėmė V. Putino kvietimą atvykti į Maskvą
Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Ficas trečiadienį pranešė gegužės 9 d. vyksiąs į Maskvą, kur dalyvaus renginiuose, skirtuose paminėti 80-ąsias pergalės II pasauliniame kare metines. ...
-
Tėvai pasipiktino dėl kamerų mokyklos tualetuose: tuo gali piktnaudžiauti pedofilai1
Dėmesio centre atsidūrė mokykla Slovakijoje. Tėvai niršta dėl vaizdo stebėjimo kamerų įrengtų mokyklų tualetuose. ...
-
Klausimas už milijoną: su kuriuo Lenkijos rinkimų nugalėtoju būtų lengviau susikalbėti Lietuvai?3
Netrukus startuos Lenkijos prezidento rinkimų kampanija, kurioje bus du aiškūs favoritai – liberalias ir kairiąsias jėgas atstovaujantis Varšuvos meras Rafalas Trzaskowskis ir dešiniųjų kandidatas Karolis Nawrockis. ...
-
Rumunijoje vyko demonstracijos prieš kraštutinių dešiniųjų kandidatą į prezidentus
Daug žmonių, daugiausiai jaunimo, Rumunijos sostinėje Bukarešte ir dar keturiuose universitetus turinčiuose šalies miestuose protestavo prieš kraštutinių dešiniųjų prorusišką kandidatą į prezidentus Caliną G...
-
Sakartvelo valdantieji kandidatu į prezidentus kelia buvusį futbolininką1
Sakartvelo valdančioji partija, siekdama įtvirtinti savo pozicijas valdžioje, trečiadienį kandidatu į šalies prezidentus iškėlė kraštutinių dešiniųjų politiką, buvusį futbolininką Micheilą Kavelašvilį. ...
-
Prancūzų užsienio reikalų ministras: „tam tikri lyderiai“ gali turėti neliečiamybę TBT2
Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Noelis Barrot trečiadienį pareiškė, kad pagal Romos statutą kai kurie pasaulio politikai gali turėti neliečiamybę Tarptautiniame baudžiamajame teisme (TBT). ...
-
Ispanijos premjeras gina vyriausybės veiksmus dėl mirtinų potvynių
Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas trečiadienį gynė savo vyriausybės veiksmus, reaguojant į praėjusį mėnesį Ispaniją nusiaubusius potvynius, sakydamas, kad valstybės pareigūnai nuo nelaimės pradžios „įvykdė savo įsipareigoji...
-
U. von der Leyen ragina ES didinti išlaidas gynybai, stiprinti ekonomiką
Europos Komisijos (EK) vadovė Ursula von der Leyen trečiadienį pareiškė, kad Europos Sąjunga (ES) turi greitai padidinti išlaidas gynybai iki konkuruojančių su Rusija lygio ir perspėjo, kad blokas „negali švaistyti laiko&ldqu...
-
ES žemės ūkio produktų sektoriui gresia nuostoliai dėl prekybos karų su Kinija
Europos ir Kinijos prekybos santykiuose aštrėjant įtampai, tai gali turėti ilgalaikį poveikį eksporto rinkoms ir kainoms Europos Sąjungos (ES) vidaus rinkoje, rašoma naujoje tarptautinės rizikos valdymo bendrovės „Coface“ ap...
-
D. Trumpas ruošiasi pertvarkyti JAV energetikos rinką
Išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo komanda ruošia šalies energetikos rinkos pertvarkymo planą, kuris žada tapti vienu pagrindinių jo politikos elementų iškart po to, kai jis sausio 20-ąją grįš į Baltuosius rūmu...