B. Obama ir buvę šalies vadovai gyrė „ryžtingą“ G. W. Bushą

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ketvirtadienį gyrė savo pirmtaką George W.Bushą (Džordžą V.Bušą) už ryžtingus sprendimus iškilus terorizmo grėsmei, atidėdamas į šalį ideologijos skirtumus per bibliotekos, kurioje įamžinamas to lyderio istorinis palikimas, atidarymo ceremoniją.

Šalia stovint visiems tebegyvenantiems JAV prezidentams, G. W. Bushas pripažino, kad jo sprendimai nebuvo populiarūs, tačiau tvirtino, kad jį veikti skatino misija skleisti laisvę per dvi audringas kadencijas, kurias pažymėjo karas Irake ir 2001-ųjų rugsėjo 11-osios teroro išpuoliai.

21 tūkst. metrų ploto bibliotekos, muziejaus ir politikos centro Dalase atidarymo ceremonija vainikavo G. W .Busho politinę karjerą, o nuo šiol apie prieštaringai vertinamą jo palikimą bus palikta diskutuoti istorikams.

B. Obama, kuris karštai nesutarė su G. W. Bushu užsienio ir ekonomikos politikos klausimais, nusprendė akcentuoti 43-ojo Jungtinių Valstijų vadovo charakterį ir kalbėjo apie ypatingą ryšį su vienu iš nedaugelio tebegyvenančių žmonių, kurie anksčiau dirbo Baltųjų rūmų Ovaliniame kabinete.

„Jam patogu būti savo kailyje. Jis žino, kas jis toks. Jis nereiškia jokių pretenzijų... Jis geras žmogus“, - tvirtino B. Obama.

Prezidentas prisiminė, kaip G. W. Bushas nuramino šalį, sukrėstą rugsėjo 11-osios atakų, ir pradėjo planuoti JAV atsaką.

„Mums primenama apie neįtikėtiną stiprybę ir ryžtą, sklidusią iš to megafono, kai jis stovėjo tarp nuolaužų ir griuvėsių (rugsėjo 11-osios atakų) epicentre“, - pabrėžė B.Obama, taip pat padėkojęs G.W.Bushui už patarimus, kurių sulaukė perėmęs Baltuosius rūmus.

„Niekas negali būti visiškai pasiruošęs šiam postui, - sakė B. Obama. - Tačiau Amerikai reikia lyderių, kurie pasirengę pasitikti audrą akis į akį. Būtent tai pasirinko prezidentas George W. Bushas.“

G. W. Bushas, vadovavęs Jungtinėms Valstijoms 2001-2009 metais, kai buvo skaitomos pagiriamosios kalbos per ceremoniją, kuri atrodė dar labiau jaudinama dėl to, kad joje dalyvavo buvusio lyderio tėvas - trapios sveikatos 88 metų George H. W. Bushas (Džordžas H. W. Bušas).

„Buvo laikai, kai būdavo mažai tikėtina mane rasti bibliotekoje, o dar mažiau - kad aš ją įkurčiau “, - 66 metų G.W.Bushas juokavo, prisimindamas savo audringą jaunystę.

Tačiau surimtėjęs ėmėsi aistringai ginti savo kontroversišką politiką, aiškindamas, kad prevencinis karas ir režimo pakeitimas Irake kilo iš principo.

„Tikiu, kad laisvė yra Dievo dovana ir viltis kiekvieno žmogaus širdyje“, - sakė G. W. Bushas, atkartodamas argumentą, pažįstamą iš tų dienų, kai nesugebėjimas surasti masinio naikinimo ginklų Irake privertė smarkiai suabejoti jo pozicija.

„Kai buvo puolama mūsų laisvė, priėmėme ryžtingų sprendimų, kurių reikėjo, kad Amerikos žmonės liktų saugūs“, - pažymėjo G. W. Bushas, kurio balsas užsikirto kalbos kulminacijoje, buvusiam prezidentui giriant „drąsią ir kilnią“ šalį.

Naujoje bibliotekoje, įsikūrusioje Pietų Metodistų universiteto komplekse, saugoma daugybė dokumentų ir daiktų, susijusių su G.W.Busho darbo Baltuosiuose rūmuose metais, tačiau daugiausiai dėmesio skiriama rugsėjo 11-osios tragedijai.

Sulankstyta plieninė sija iš Pasaulio prekybos centro dangoraižių griuvėsių primena lankytojams apie teroro atakų įtūžį, nuvedusį Ameriką į karus Afganistane ir Irake, brangiai sumokant žmonių gyvybėmis ir ekonomikos nuosmukiu.

Tačiau G. W. Bushas pripažino nesigailintis dėl savo sprendimų.

Paklaustas televizijos „ABC News“, ar jo neapima abejonės dėl 2003 metais surengtos invazijos į Iraką, kurį dabar krečia nauja smurto banga, G. W. Bushas pareiškė: „Nejaučiu nepatogumo dėl sprendimų priėmimo proceso.“

Kaip ir B. Obama, buvę prezidentai demokratai Billas Clintonas (Bilas Klintonas) ir Jimmy Carteris (Džimis Karteris) pasirinko neminėti prieštaringai vertinamų dalykų ir gyrė G. W. Bushą už pastangas kovoti su AIDS epidemija Afrikoje.

Kai kurie pasaulio lyderiai taip pat atvyko į Dalasą pagerbti buvusio bendražygio, tarp jų buvęs Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Tony Blairas (Tonis Bleiras) ir buvęs Australijos lyderis Johnas Howardas (Džonas Hovardas).

Tuo tarpu kai kurie buvę svarbūs G. W. Busho administracijos nariai reiškė viltis, kad istorija teigiamai įvertins jų vadovą, kuris baigė darbą prezidento poste būdamas itin nepopuliarus.

G. W. Bushas taip pat kalbėjo apie karingo būdo savo viceprezidentą Dicką Cheney (Diką Čeinį), nors buvo pranešama, kad jų draugystėje įvyko lūžis per prezidento antrąją kadenciją.

„Jis dirbo su ištikimybe, principais ir stiprybe“, - teigė G. W. Bushas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių