- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kosovo prezidentas sekmadienį šiai skurdžiai teritorijai minint penktąsias atsiskyrimo nuo Serbijos metines tvirtino, kad jos nepriklausomybė yra „nesugriaunama tikrovė“.
Vykstant susitaikymo deryboms, kurias remia Europos Sąjunga (ES) ir kurios yra svarbios Belgrado siekiui įstoti į bloką, Kosovo santykiai su sena priešininke Serbija pagerėjo, tačiau įtampa išlieka, o kasdienis gyvenimas Kosove daugeliui vis dar yra sunki kova.
„Kosovo respublika yra nesugriaunama tikrovė, o jos nepriklausomybė yra nepanaikinama“, - per televiziją sakė prezidentė Atifete Jahjaga (Atifetė Jahjaga).
Žvaigždėtos Kosovo vėliavos pagrindinėse Prištinos gatvėse plevėsavo greta JAV vėliavų - prieš Kosovo saugumo pajėgų, kurias NATO rengė kaip nepaprastųjų padėčių pajėgas, karinį paradą.
Beveik 100 pasaulio valstybių, tarp jų - JAV, pripažino Kosovą, kurio gyventojų daugumą sudarantys albanai 2008 metų vasario 17 dieną paskelbė nepriklausomybę.
Tai buvo padaryta po 1998-1999 metų konflikto, kuris baigėsi NATO bombardavimo kampanija prieš velionio Serbijos lyderio Slobodano Miloševičiaus pajėgas.
Belgradas šį regioną tebelaiko savo pietine provincija, bet 2011-ųjų kovą pradėtos ir ES vadovaujamos derybos neseniai nulėmė santykių atšilimą ir vasario 6 dieną abu prezidentai Briuselyje surengė savo pirmąsias derybas.
Serbijos narystė ES priklauso nuo santykių su Priština pagerinimo, ir premjeras Ivica Dačičius praėjusį mėnesį užsiminė, kad Belgradas gali atsisakyti savo nepritarimo Kosovo tikslui įstoti į Jungtines Tautas (JT).
Tačiau I.Dačičius yra sakęs, kad „sunkiausia šio dialogo dalis dar laukia“ - su Priština turi būti susitarta dėl serbų mažumos integravimo.
Kosovo premjeras Hashimas Thaci (Hašimas Tačis) šeštadienį sakė, jog Priština tikisi, kad ES remiamos derybos, kurios spalio mėnesį buvo pakylėtos iki aukščiausio lygio, nulems greitą Kosovo nepriklausomybės pripažinimą Serbijoje.
Tarp likusių kliūčių yra Belgrado viltis pasiekti tam tikrą autonomiją 120-čiai tūkst. serbų, kurie atsisako pripažinti albanų valdžią.
Kosovo užsienio reikalų ministras Enveras Hoxhajus (Enveras Hodžajus) išreiškė viltį, kad antradienį Briuselyje prasidėsiantis naujas derybų ratas sudarys sąlygas rinkimams, kurie padės integruoti serbus ir galiausiai padarys galą padėčiai, kai Šiaurės Kosove egzistuoja paralelinės institucijos, tokios, kaip etninių serbų policija.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ukraina: pilnateisė narystė NATO – vienintelė reali saugumo garantija
Ukraina antradienį, prieš NATO užsienio reikalų ministrų susitikimą, paragino suteikti jai visapusišką narystę Aljanse ir sakė, kad tai vienintelė saugumo garantija Rusijos invazijos akivaizdoje. ...
-
Norvegija siunčia naikintuvus ir karius saugoti Lenkijos oro uostą Ukrainos pasienyje
Norvegija, būdama NATO nare, prisiims pareigą užtikrinti oro erdvės virš Žešuvo oro uosto Lenkijoje apsaugą ir tuo tikslu siunčia į Lenkiją 100 karių, oro gynybos sistemų ir naikintuvų „F-35“, pirmadienį pranešė N...
-
Gruodžio 3-ioji Lietuvoje ir pasaulyje
Gruodžio 3-ioji, antradienis, 49 savaitė. ...
-
TBT teisėja išsakė priekaištų JAV ir Rusijai dėl kišimosi į teismo atliekamus tyrimus
Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) pirmadienį išsakė priekaištų JAV ir Rusijai dėl kišimosi į jo atliekamus tyrimus. ...
-
Per Dievo Motinos katedros atidarymo iškilmes saugumu Paryžiuje rūpinsis tūkstančiai pareigūnų
Per Paryžiaus Dievo Motinos katedros atidarymo iškilmes ateinantį savaitgalį Prancūzijos sostinėje bus smarkiai sustiprintos saugumo priemonės. ...
-
Rumunijos konstitucinis teismas patvirtino pirmojo prezidento rinkimų turo rezultatus
Rumunijos konstitucinis teismas pirmadienį patvirtino lapkričio 24 dieną vykusio pirmojo prezidento rinkimų turo rezultatus. ...
-
JAV ragina visas šalis siekti deeskalacijos Sirijoje
Jungtinės Valstijos pirmadienį paragino visas šalis pasinaudoti savo įtaka siekiant deeskalacijos Sirijoje, kur Turkijos remiami sukilėliai pradėjo netikėtą puolimą. ...
-
Prancūzijos opozicija inicijuoja nepasitikėjimą vyriausybe
Prancūzijos opozicija inicijuoja nepasitikėjimą centro dešiniąją vyriausybe. ...
-
J. Stoltenbergo nuomone, Ukraina galėtų laikinai atsisakyti teritorijų paliauboms pasiekti
Buvęs NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas mano, kad taiką Ukrainoje neprarandant teritorijos pasiekti nėra realu ir siūlo „laikiną sprendimą“. ...
-
Nobelio taikos premiją atsiims 30 žmonių delegacija iš Japonijos
Atominės bombos sprogimą Japonijoje išgyvenusių žmonių grupė „Nihon Hidankyo“ pirmadienį pranešė, kad 30 žmonių delegacija atsiims Nobelio taikos premiją Osle vėliau šį mėnesį. ...