- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas pirmadienį gynė savo planą sustabdyti neteisėtų migrantų teisę į prieglobstį.
Nuo 2021 metų prie Europos Sąjungos rytinės sienos į Lenkiją, Lietuvą ir Latviją iš Baltarusijos ėmė plūsti migrantai. Vakarai kaltina Minsko režimą jį organizavus.
„Saugoti Lenkijos ir Europos sieną yra mūsų teisė ir pareiga, – socialiniame tinkle „X“ pareiškė Lenkijos premjeras. – Dėl jos saugumo nebus deramasi.“
Ir buvusi, ir dabartinė Lenkijos vyriausybės kaltina Baltarusiją ir Rusiją organizuojant masinį migrantų perkėlimą iš Artimųjų Rytų ir Afrikos prie rytinių Europos Sąjungos sienų, siekiant destabilizuoti Vakarus.
Jie tai laiko hibridinio karo prieš Vakarus dalimi.
Kai kurie nelegaliai į Lenkiją patekę migrantai prašo prieglobsčio šioje šalyje, tačiau, dar neišnagrinėjus jų prašymų, daugelis jų keliauja per ES laisvojo judėjimo zoną, kad pasiektų Vokietiją ar kitas Vakarų valstybes.
Kovodama su nelegalia migracija Vokietija neseniai išplėtė sienų kontrolę prie visų savo sienų. Lenkijos ministras pirmininkas pavadino šį Berlyno žingsnį nepriimtinu.
Ukrainiečių nepalies
Šeštadienį vykusiame Pilietinės koalicijos (KO) suvažiavime paskelbė apie savo planą stabdyti nelegalių migrantų teisę prašyti prieglobsčio. Tai yra strategijos, kuri bus pristatyta antradienį vyksiančiame vyriausybės posėdyje, dalis.
Sprendimas neturės įtakos ukrainiečiams, kuriems Lenkija yra suteikusi tarptautinę apsaugą. Jungtinių Tautų (JT) duomenimis, nuo Rusijos plataus masto invazijos pradžios Lenkijoje prieglobstį rado apie 1 mln. žmonių iš Ukrainos.
Dešimtys nevyriausybinių organizacijų atvirame laiške paragino D. Tuską gerbti teisę į prieglobstį. Jie pridūrė, kad taip pažeidžiamos Lenkijos pasirašytos tarptautinės konvencijos, įskaitant Ženevos konvenciją dėl pabėgėlių statuso, Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartiją, o taip pat ir pačios Lenkijos konstitucija.
„Jų dėka tūkstančiai lenkų moterų ir vyrų sunkiais komunistinio totalitarizmo laikais rado prieglobstį užsienyje, o mes tapome viena didžiausių šių teisių naudos gavėjų“, – sakoma nevyriausybinių organizacijų laiške.
Šį laišką pasirašė „Amnesty International“ ir 45 kitos humanitarinės, teisinės ir pilietinės visuomenės organizacijos.
D. Tusko sprendimo šalininkai teigia, kad visos šios konvencijos buvo priimtos prieš migrantų krizę.
„Ženevos konvencija priimta 1951 metais ir tikrai niekas iki galo nenumatė, kad susiklostys tokia situacija kaip Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje“, – interviu privačiam radijui RMF FM sakė migracijos ekspertas, vidaus reikalų viceministras Maciejus Duszczykas.
Lenkijos premjeras atkreipė dėmesį į tai, kad Suomija taip pat nutraukė prieglobsčio prašymų priėmimą po to, kai susidūrė su migrantų spaudimu savo pasienyje su Rusija.
„Teisė į prieglobstį naudojama kaip instrumentas šiame kare ir neturi nieko bendra su žmogaus teisėmis“, – sekmadienį socialiniame tinkle „X“ pareiškė Lenkijos premjeras.
Europos Komisijos (EK) atstovė spaudai pripažino, kad Baltarusija ir Rusija kelia sunkumų, tačiau tiesiogiai nekritikavo D. Tusko užmojų.
„Svarbu ir būtina, kad Sąjunga saugotų išorės sienas, ypač nuo Rusijos ir Baltarusijos, kurios pastaruosius trejus metus daro didelį spaudimą išorės sienoms, – pirmadienį teigė Anitta Hipper (Anita Hiper). – Tai kenkia ES valstybių narių ir visos sąjungos saugumui.“
Ji taip pat pabrėžė, kad ES šalys narės yra teisiškai įpareigotos leisti žmonėms prašyti tarptautinės apsaugos.
Atstovė spaudai pažymėjo, kad EK planuoja „stengtis užtikrinti, kad valstybės narės turėtų reikiamų priemonių reaguoti į tokio pobūdžio hibridines atakas.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Baltijos ir Šiaurės šalys bei Lenkija sako esančios pasirengusios plėsti sankcijas Rusijai
Švedijoje trečiadienį vykstančiame aukščiausiojo lygio susitikime Baltijos ir Šiaurės šalys bei Lenkija paskelbė, kad yra pasirengusios išplėsti sankcijas Rusijai. ...
-
Vokietija nurodė dviem Rusijos žurnalistams palikti šalį, Maskva atsakė tuo pačiu1
Maskva trečiadienį pareiškė, kad Vokietija liepė dviem Rusijos valstybinio transliuotojo „Pirmasis kanalas“ žurnalistams, rengusiems reportažus iš Berlyno, išvykti iš šalies. ...
-
Naujoji Europos Komisija gavo žalią šviesą pradėti gynybos ir ekonomikos postūmį
Europos įstatymų leidėjai trečiadienį uždegė žalią šviesą naujai Ursulos von der Leyen komandai pradėti darbą, o Europos Komisijos vadovė perspėjo, kad „nėra laiko gaišti“ stiprinant bloko gynybą ir konkurencingumą. ...
-
Europos Parlamentas patvirtino 2025-ųjų ES biudžetą
Europarlamentarai trečiadienį nubalsavo už kitų metų Europos Sąjungos (ES) biudžetą, kuriame numatyta daugiau lėšų sveikatos apsaugai, humanitarinei pagalbai, sienų valdymui ir kovai su klimato kaita, sakoma Europos Parlamento (EP) prane&scar...
-
V. Putinas atvyko į Kazachstaną su dviejų dienų vizitu1
Dviejų dienų vizito metu V. Putinas turėtų surengti derybas su Kazachstano prezidentu Kasimu Žomartu Tokajevu. ...
-
Lenkija ir Ukraina pasistūmėjo spręsdamos istorinį ginčą dėl Voluinės žudynių
Lenkijos ir Ukrainos užsienio reikalų ministrai antradienį gyrė pažangą sprendžiant ginčą dėl Antrojo pasaulinio karo metais įvykusių Voluinės žudynių ir sakė, kad dirba dėl aukų palaikų ekshumavimo. ...
-
Mažėjant alaus vartojimui, Vokietijos apynių augintojų laukia sunkūs laikai1
Visame pasaulyje mažėjantis alaus vartojimas kenkia Vokietijos apynių augintojams, kuriems dėl sumažėjusios karčiųjų apynių paklausos gresia mažesnės kainos ir galimas ūkių uždarymas. ...
-
Rusijos rublio kursas JAV dolerio atžvilgiu nusirito į 32 mėnesių žemumas
Rusijos rublio kursas JAV dolerio atžvilgiu trečiadienį nukrito iki žemiausio lygio per daugiau nei dvejus su puse metų, perkopdamas 110 rublių už dolerį ribą. ...
-
Lenkija sulaikė vokietį dėl dvejopos paskirties technologijų eksporto į Rusiją
Lenkijoje dėl dvejopos paskirties technologijų eksporto į Rusiją buvo sulaikytas vokietis, trečiadienį pranešė Lenkijos saugumo tarnyba. ...
-
Lenkija dėl Rusijos grėsmės siūlo karinį patruliavimą Baltijos jūroje
Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas trečiadienį sakė norintis karinio jūrų laivyno patruliavimo programos – Baltijos jūrai nuo Rusijos keliamų grėsmių apsaugoti. ...