- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vokietijos kanclerė Angela Merkel sekmadienį atvykdama į euro zonos viršūnių susitikimą, kuriame bus stengiamasi išspręsti nuomonių skirtumus dėl to, kaip išlaikyti Graikiją euro zonoje, perspėjo, kad susitarimas dėl finansinės pagalbos Graikijai nebus pasiektas „bet kokia kaina“.
„Nebus susitarimo bet kokia kaina“, – Briuselyje žurnalistams sakė A.Merkel, pasiskundusi dėl pasitikėjimo Atėnais praradimo ir perspėjusi dėl laukiančių „sunkių derybų“.
Graikijos premjeras Aleksis Cipras (Alexis Tsipras), atvykęs į euro zonos viršūnių susitikimą, tikino, kad susitarimą su kreditoriais Europoje dėl finansinės pagalbos pasiekti galima.
„Esu čia dėl garbingo kompromiso. Mes tai skolingi Europos žmonėms. Galime pasiekti susitarimą šįvakar, jei visos šalys to norės“, – Briuselyje žurnalistams sakė A.Cipras.
Savo ruožtu Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) sekmadienį pareiškė, kad jo šalis padarys „viską“, kad išlaikytų Graikiją euro zonoje, ir atmetė „laikino“ Atėnų pasitraukimo iš bendrosios valiutos sąjungos planą, kurį parengė Vokietija.
„Prancūzija padarys viską, kad rastų susitarimą, leidžiantį Graikijai pasilikti euro zonoje“, – sakė F.Hollande'as prieš lemtingą susitikimą.
Tačiau pasitikėjimo Graikijos valdžia trūkumas blokuoja bet kokį euro zonos ministrų susitarimą. Ministrai ne kartą ragino Atėnus žengti tolesnius žingsnius ir pademonstruoti įsipareigojimą vykdyti reformas.
Griežtos linijos besilaikantis Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schaeuble (Volfgangas Šoiblė) šeštadienį sakė, kad „neabejotinai mes negalime tikėti pažadais“ iš Graikijos.
Palyginti mažai tikėtina
Italijos ekonomikos ministras Pieras Carlo Padoanas (Pjeras Karlas Padoanas) paragino Graikijos vyriausybę jau pirmadienį imtis veiksmų ir įrodyti, kad ji laikysis savo žodžio.
„Norėčiau, kad Graikijos vyriausybė imtųsi konkrečių priemonių, pradėdama parlamente rytoj“, – sakė jis.
Tiesmukai kalbantis Slovakijos ekonomikos ministras Peteris Kažimiras (Peteris Kažimyras) sakė, jog „neįmanoma, kad susitarimas būtų (pasiektas) šiandien“.
Tuo tarpu ES euro reikalų komisaras Valdis Dombrovskis reporteriams sakė, jog „palyginti mažai tikėtina“, kad Europos Komisija sekmadienį gaus leidimą pradėti oficialias derybas dėl naujos finansinės pagalbos Graikijai.
Suomijos finansų ministras Alexanderas Stubbas (Aleksandras Stubas) sekmadienį sakė, jog „vis dar tikisi“ susitarimo dėl Graikijos finansinės krizės, bet euro zona vis dar yra „labai toli“ nuo to, kad gautų sąlygas, kurių jai reikia.
Helsinkyje pasirodė pranešimai, jog Suomijos parlamentas nusprendė, kad neleis vyriausybei sutikti su bet kokiu nauju finansinės pagalbos Graikijai susitarimu.
Eurogrupės derybos praėjusią naktį nutrūko tvyrant niūriai nuotaikai, o Eurogrupės vadovas Jeroenas Dijsselbloemas (Jerunas Deiselblumas) sakė, kad jos buvo „labai sunkios“ dėl „patikimumo ir pasitikėjimo klausimo“.
Pasak vieno šaltinio, atidėti susitikimą teko dėl to, kad debatai per devynias valandas trukusį jau šeštąjį nepaprastąjį susitikimą tapo tiesiog per karšti.
„Tai buvo beprotiška, vaikų darželis, – sakė šaltinis - Blogos emocijos visiškai paėmė viršų.“
Graikija ant skustuvo ašmenų
Tuo tarpu Graikijoje didėja nerimas dėl kapitalo kontrolės priemonių, kurias taikant jau beveik dvi savaitės yra uždaryti bankai ir normuojamas grynųjų išdavimas iš bankomatų. Tai sukėlė nuogąstavimus, kad netrukus ims trūkti maisto ir vaistų.
Ekonomikos ministras Giorgas Statakis (Giorgos Stathakis) perspėjo, kad suvaržymai tikriausiai galios „mėnesius“, net jei ir bus pasiektas susitarimas.
Graikijos laikraščiai taip pat reiškė nerimą. „Eleftheros Typos“ išspausdino antraštę „Graikijos ateitis ant skustuvo ašmenų“ ir klausė: „Kas atsitiks „Grexit“ košmaro atveju?“
Europos centrinis bankas užtikrina graikų bankų likvidumą, bet įšaldė limitą ir nuogąstaujama, kad jeigu nepavyks pasiekti susitarimo, jis gali visiškai nutraukti pinigų srautą.
Svarsto penkerių metų laikino Graikijos pasitraukimo iš euro zonos planą
Vokietija parengė planus dėl laikino – penkerių metų – Graikijos pasitraukimo iš euro zonos, jeigu ši šalis nepagerins savo pasiūlymų dėl finansinės pagalbos, šeštadienį vakare AFP sakė vienas šaltinis Europoje, Briuselyje susitikus euro zonos finansų ministrams.
„Tai vidaus dokumentas, jis nebuvo išplatintas šiandien (per euro zonos susitikimą). Buvo dvi galimybės: pasiūlymų gerinimas arba laikinas „Graikijos išėjimas“ (vadinamasis Grexit)“, – sakė tą dokumentą matęs šaltinis.
Griežtosios linijos šalininkė Vokietija vadovauja skeptikų chorui, euro zonos finansų ministrams studijuojant Graikijos kairiųjų premjero Aleksio Cipro (Alexis Tsipras) naują reformų planą trečiam gelbėjimo paketui, vertam daugiau kaip 80 mlrd. eurų.
Minimas šaltinis komentavo laikraščio „ Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung“ pranešimą, kad tokie planai pasirodė Vokietijos finansų ministerijos vieno puslapio „pozicijos dokumente“, kuris buvo įteiktas kitoms valstybėms narėms.
Naujiems graikų pasiūlymams dėl trečios finansinės pagalbos „trūksta svarbių reformų sričių“, todėl jie negali būti pagrindas naujai trejų metų finansinės pagalbos programai, esą nurodė ministerija.
Ji paragino Graikiją greit pagerinti savo reformų pasiūlymus ir siekti parlamento paramos fondui dėl 50 mlrd. eurų finansinių priemonių pardavimo siekiant sumažinti skolų naštą.
Jei to nebus, Graikija turėtų mažiausiai penkeriems metams pasitraukti iš 19 valstybių euro zonos ir restruktūrizuoti savo skolą likdama 28 narių Europos Sąjungoje ir gaudama humanitarinę bei kitokią paramą, rašė minėtas laikraštis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Turkijos prezidentas siekia plėsti prekybą su Rusija
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sekmadienį per pokalbį telefonu su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu pareiškė norintis plėsti Ankaros ir Maskvos prekybą. ...
-
Kremlius: J. Bidenas žlugdo D. Trumpo taikos planus
Kremlius kaltina kadenciją baigiančio JAV prezidento Joe Bideno administraciją žlugdant būsimo šalies vadovo Donaldo Trumpo planus išspręsti Ukrainos konfliktą. ...
-
J. Borrellis Libane paragino nedelsiant nutraukti ugnį kare tarp „Hezbollah“ ir Izraelio
Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovas Josepas Borellis (Žozepas Borelis), atvykęs į Libano sostinę derybų, paragino „nedelsiant sudaryti paliaubas“ kare tarp Izraelio ir grupuotės „Hezbollah“. ...
-
Tarpiniai rezultatai: Bazelio rinkėjai pritarė 2025-ųjų „Eurovizijos“ finansavimui1
Šveicarijos Bazelio miesto rinkėjai sekmadienį pritarė, kad 2025-ųjų „Eurovizijos“ dainų konkursui surengti būtų skirta beveik 38 mln. eurų, rodo tarpiniai rezultatai, gauti netrukus po balsavimo pabaigos. ...
-
M. Podoliakas: V. Putino grasinimai yra absoliučios baimės išraiška
Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychailas Podoliakas „absoliučios baimės“ išraiška pavadino naujausius Rusijos prezidento Vladimiro Putino grasinimus. ...
-
Klimato konferencijoje patvirtinta anglies dioksido kreditų sistema
Klimato konferencijoje COP 29 šalys šeštadienį susitarė priimti 6 straipsnį, kuriuo sukuriamos rinkos, kuriose būtų galima prekiauti anglies dioksido taršos teisėmis. ...
-
Švedijos pakrančių apsauga stebi kinų laivą, kuris gali būti susijęs su kabelių apgadinimu
Po to, kai Baltijos jūroje buvo pažeisti du povandeniniai kabeliai, ir Švedijos pakrančių apsauga ėmė stebėti kinų laivą, buvusį netoli vieno kabelių. „Galime patvirtinti, kad pasiuntėme vieną didžiausių savo laivų“, – ...
-
Rumunijoje vyksta prezidento rinkimai
Rumunijoje sekmadienį vyksta prezidento rinkimai, kuriuose balsavimo teisę turi beveik 19 mln. piliečių. ...
-
Apie kovai su klimato kaita skirtus milijardus dolerių: šis dokumentas yra tik optinė iliuzija3
Pasaulis sekmadienį klimato kaitos konferencijoje COP 29 Azerbaidžane patvirtino sunkiai suderėtą susitarimą dėl klimato kaitos. ...
-
Lapkričio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 24-oji, sekmadienis, 47 savaitė. ...