Prezidentė siūlo įteisinti visuomenės dalyvavimą teismų veiklos tyrimuose

Prezidentės iniciatyva parengtos ir Seime registruojamos Teismų įstatymo pataisos, kuriomis siūloma peržiūrėti teismų vadovų įgaliojimus teismų administravimo srityje ir numatyti galimybę teismų veiklos tyrimuose (pavyzdžiui, analizuojant bylų skirstymo teisėjams objektyvumą, tiriant bylų vilkinimo atvejus ar teisėjų elgesio su proceso dalyviais kultūrą ir pan.) dalyvauti ne tik teisėjams, bet ir kitiems specialistams, mokslininkams, taip pat visuomenės atstovams.

Platesnius įgaliojimus teismų administravimo srityje siūloma suteikti Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

„Bylų vilkinimas, netinkamas ar aplaidus teisėjų darbas ir elgesys yra tos priežastys, dėl ko žmonės nepasitiki teismais ir teisingumu, todėl teismų veiklos kontrolė negali būti formali. Šiuo metu teismuose veikianti teismų administracinės veiklos kontrolės sistema yra sustabarėjusi ir neefektyvi, todėl ją būtina keisti ir sustiprinti. Norint sugrąžinti žmonių pasitikėjimą teismais, būtina sudaryti galimybes ir pačiai visuomenei dalyvauti teismų veikloje", - teigia šalies vadovė.

Pataisomis taip pat siūloma peržiūrėti teismų vadovų pavadavimo tvarką. Šiuo metu laikinus žemesnių teismų vadovus skiria aukštesnių teismų vadovai.

Prezidentės teigimu, tokia praktika, kai žemesnio teismo vadovo skyrimas priklauso nuo aukštesnio teismo vadovo valios yra ydinga ir kelia abejonių dėl atitikties Konstitucijai.

Šalies vadovė siūlo Teismų įstatyme įtvirtinti aiškias teismų vadovų pavadavimo taisykles, kuriose numatyta, kad pirmininko pareigas laikinai eina didesnį darbo stažą tame teisme turintis pavaduotojas, skyriaus pirmininkas ar kitas didesnį darbo stažą tame teisme turintis teisėjas, jei teisme nėra pavaduotojų ar skyrių pirmininkų.


Šiame straipsnyje: teismai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių