- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Visuomenėje įsisiūbavus diskusijai, kas sveikiau – sviestas ar margarinas, verta atsižvelgti į specialistų nuomonę.
Sviestas pasaulyje smerkiamas jau nuo 1970 -ųjų, kuomet jis pradėtas sieti su širdies ligų pavojumi. Margariną pradėta labai plačiai gaminti Vakarų šalyse, juo buvo rekomenduojama pakeisti sviestą. Sakoma, kad jo gausa susijusi ir su Vakarų šalyse likdavusiomis daugybe atliekų nuo žaliavos (medvilnės, kukurūzų), kuriuos reikėjo kažkur panaudoti, rašoma Lietuvos sveikuolių sąjungos pranešime spaudai.
Sviestas yra pavojingas sveikatai?
Sviestas smerkiamas visų pirma už aukštą jame esančių sočiųjų rūgščių santykį (apie 50 proc.). Tačiau šis teiginys jau ne kartą sukritikuotas naujausiais klinikiniais tyrimais. Pačių tyrimų, kuriuose sočiųjų rūgščių vartojimas yra siejamas su didesne širdies ligų rizika (17 proc.), rezultatai yra migloti, nes nėra aišku, kokie kiti mitybos faktoriai buvo įtraukti. 2015 metaus išanalizavus 636151 žmonių gyvenimus, įskaitant 28271 mirties atvejus, nerasta tiesioginio ryšio tarp sviesto vartojimo, širdies ligų ir diabeto.
Kito tyrimo metu išanalizuoti 150000 širdies ligų atvejai ir nustatyta, kad tiriamieji nevartojo sočiųjų riebalų daugiau nei rekomenduojama.
Sviestas dar buvo kaltintas ir aukšto cholesterolio kiekiu. Cholesterolis yra būtinas mūsų organizmo funkcionavimui ir gaminasi jį pats. Tačiau dabar jau yra aišku, kad gaudamas daugiau cholesterolio su maistu, jis tiesiog jo mažiau gaminasi pats.
Sviesto privalumai
Visų pirma, sviestas yra natūralus produktas, jo gamyboje nenaudojami jokie cheminiai procesai. Kuo natūralesnis maistas, tuo jis naudingesnis mūsų organizmui ir lengviau virškinamas.
Sviestas, gaunamas iš tik žole šertų gyvulių pieno, turi ir daugiau teigiamų savybių:
Jame yra vitamino K. Moksliniais tyrimais įrodyta jo nauda organizmui, ypač norint išvengti vėžio, osteoporozės bei širdies ligų.
Svieste yra linoleino rūgšties, turinčios priešvėžinių savybių ir galinčios padėti mažinti kūno riebalus.
Žole šertų gyvulių svieste yra Omega 3 rūgšties (skirtingai nuo grūdais šeriamų, kuomet formuojasi Omega 6). Omega 3 labai svarbi mūsų organizmui riebalų rūgštis, nes ji mažina uždegiminius procesus tuomet, kai Omega 6 sukelia chronišką uždegimą, kuomet jos yra per daug. Idealiai santykis turėtų būti 1:1, tačiau šiuolaikinėje dietoje jis 20:1, todėl Omega 6 reiktų kiek įmanoma vengti.
Margarinas – ne natūralus produktas
Margarinas pradėtas labai plačiai gaminti pradėjus smerkti sviestą. Jį mielai ėmė naudoti maisto pramonė kepiniams ir gaminiams dėl jo pigumo ir pageidaujamos struktūros.
Margarinas hidrogenizacijos būdu gaminamas iš augalinių riebalų (aliejų), dalį nesočiųjų riebalų rūgščių paverčiant sočiosiomis, siekiant, kad skysti riebalai įgautų kietą konsistenciją kambario temperatūroje. Tam naudojami cheminiai procesai, aukštos temperatūros, katalizatoriai. Dėl to susidaro dideli transriebalų kiekiai, pavojingi mūsų organizmui.
Margarinas, nuolat kritikuotas už transriebalus, imtas gaminti ir kitu būdu, kuomet transriebalai pašalinami. Nepaisant to, didžioji dalis margarino rinkoje yra vis tiek hidrogenizuota, o jo gamyba yra cheminis procesas. Šis produktas – visiškai nenatūralus. Į margariną dažnai pridedama emulsinimo druskų, kvapų, kitų maisto priedų.
Moksliniai tyrimai įrodė, kad vartojant hidrintus riebalus kartu su cukrumi, jie sukelia priklausomybę, nutukimą.
Margarine yra daug Omega 6, kuri, kaip minėta, dideliais kiekiais sukelia chroniškus uždegiminius procesus, širdies ligas, nutikimą.
Susirūpinimą kelia ir tai, kad margarinas gaminamas iš sojų, kukurūzų aliejaus, kurie dažniausiai – genetiškai modifikuoti.
Moksliniai tyrimai įrodė, kad vartojant hidrintus riebalus kartu su cukrumi, jie sukelia priklausomybę, nutukimą.
Natūralus produktas visada geriau
Panašu, kad ši diskusija, kas sveikiau – sviestas ar margarinas, dar netils ilgai. Oficiali medicina vis dar laikosi sviesto ir apskritai riebalų smerkimo politikos dėl kelių mokslinių tyrimų, kurių išvados nėra įtikinamos ir aiškios, visiškai ignoruodama naujausias studijas, paremtas ilgamečiais stebėjimais.
Pamirškime tyrimus, pasitelkime tiesiog sveiką protą: ar gali produktas, kuriamas laboratorijose, paveikiamas daugybės cheminių procesų, sveikesnis už tą, kuris yra visiškai natūralus ir kurį žmonės vartojo šimtus metų? Mityboje visuomet reikia vadovautis paprasta taisykle – jei jūs nesuprantate, kaip produktas pagamintas, jūsų organizmas irgi nesupras. O tai sukelia ne tik virškinimo sutrikimus – chemiškai pakeistos, natūraliai maiste neegzistuojančios medžiagos sukelia uždegimus, alergijas, lėtines ligas bei vėžinius susirgimus.
Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė Sigita Kriaučiūnienė teigia, kad sveikatos apsaugos ministerijos darbuotojo, Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjo A. Kranausko, daug metų atsakingo už mitybos srities reguliavimą šalyje, veikla niekada nebuvo orientuota į rezultatą.
"Jo asmeninių nuostatų dėka vegetarinė ir veganinė mityba, kuri jau seniai vertinama civilizuotose šalyse, Lietuvoje buvo įvardijama kaip nepalanki sveikatai. Galimybė rinktis vegetarišką maistą valstybinėse ugdymo įstaigose kelią pradėjo skintis tik prieš keletą metų, o iniciatyva išleisti palankių sveikatai receptų knygą su technologinėmis kortelėmis buvo tampoma porą metų ministerijos koridoriuose, rekomenduojant sviestą pakeisti margarinu", – sako S. Kriaučiūnienė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nuo vasario valstybė kompensuos dar tris genetinius tyrimus
Nuo kitų metų vasario Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis onkologiniams pacientams bus kompensuojami dar trys brangūs genetiniai tyrimai, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). ...
-
Nacionalinis vėžio institutas nuo kitų metų veiks kaip Santaros klinikų filialas2
Ketvirtadienį patvirtinus Nacionalinio vėžio instituto (NVI) klinikinės veiklos perdavimo Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikoms sutartį, nuo 2025-ųjų institutas veiks kaip klinikų filialas. ...
-
Slaugytojai konsultuodami galės pratęsti paskirtą gydymą receptiniais vaistais5
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) plečia bendrosios praktikos slaugytojų profesines veiklos sritis. ...
-
Sėdimas darbas prilygsta žalingam įpročiui: kaip sau padėt?1
Šiais laikais sėdėjimo darbe išvengti sudėtinga. Apskritai, sėdėjimas žmogui evoliuciniu požiūriu yra visai nenatūralus ir net žalingas. Kaip sau padėti, patarė LNK studijoje apsilankęs kineziterapeutas Juozas Kupčiūnas. ...
-
Norisi gražios šypsenos? Teks paplušėti
Graži ir balta šypsena – daugybės žmonių siekiamybė, tačiau retas iš tiesų supranta, kad tai reikalauja pastangų. Įvairios namuose atliekamos dantų balinimo procedūros, netinkama burnos higiena ir netinkamai pasirinktos priemon...
-
Net orinis šautuvas gali būti mirtinai pavojingas6
Dviejų vaikų žaidimas su sandėliuke rastu oriniu šautuvu dešimtmetei mergaitei vos nesibaigė tragiškai: kulka perskrodė jos kūną beveik kiaurai ir įstrigo kitoje pusėje netoli stuburo. Laimei, nepažeidė širdies. ...
-
Dėl ko vaikams gali sutrikti kalbos vystymasis?1
Lietuvoje apie 22 tūkst. mokinių turi kalbos raidos sutrikimų. Logopedai pastebi, kad tokių vaikų daugėja. Be to, kalbos vystymąsi vis dažniau paveikia net darželinukų nuolat naudojamos planšetės, kompiuteriai bei gausėjantis gaunamos inform...
-
Vitamino D trūkumas lemia skaudžias pasekmes
Prasidėjus rudens lietums dažnas nusprendžia vasarą dar savaitei ar dviem pratęsti šiltuose kraštuose. Specialistų teigimu, išvykti pasimėgauti saule šaltuoju sezonu gali būti gera idėja, mat tokiu būdu galima gauti organi...
-
Rugsėjį nuo erkinio encefalito nemokamai pasiskiepijo virš 10 tūkst. 50–55-mečių
Per pirmąjį skiepijimo mėnesį – rugsėjį – nuo erkinio encefalito nemokamai pasiskiepijo virš 10 tūkst. 50–55 metų amžiaus gyventojų. ...
-
Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninė bus prijungta prie S. Kudirkos ligoninės: atskleidė, kada4
Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninę planuojama prijungti prie Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės kitų metų birželį, BNS nurodė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). ...