- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vasaros išpardavimai – magiški žodžiai, kurie vilioja pirkėjus į parduotuves. Tačiau kur nuolaidos, ten ir nuolaidų spąstai. Tie, kuriuos lietuviški išpardavimai nuvilia, jau buvo įprasta, kad geresnių kainų bėga ieškoti į kaimyninę Lenkiją. Tačiau lietuviai ten tiek nebeišlaidauja. Kodėl, aiškintasi LNK reportaže.
„Tikrai dažnai važiuojame ir tikrai ten apsimoka pirkti, ypač maisto produktus, avalynę, drabužius“, – tikino vilnietė Violeta.
„Lenkijoje? O kur ta šalis? Neapsimoka ten važiuoti pensininkui. Už degalus sumokėti, kelionė ilga“, – priešingą nuomonę pateikė kitas.
Apsipirkimų patirtys Lenkijoje skirtingos, o skaičiai rodo, kad lietuviai nebeišlaidauja kaimyninėje šalyje tiek daug, kiek anksčiau.
„Lietuvos gyventojams nėra taip patrauklu reguliariai apsipirkti Lenkijoje“, – tikina „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Pirmąjį šių metų pusmetį krito ne tik atsiskaitymų banko kortelėmis skaičius, bet ir pati atsiskaitymų suma. Tokią tendenciją pastebi ne vienas komercinis bankas. Net ir vasarą Lenkijoje išleista neįprastai mažiau.
„Matome, kad praėjusiais metais, liepos, rugpjūčio mėnesiais, lietuviai išleisdavo po 14–15 mln. eurų, šiemet apimtis nukrito iki 10–12 mln. eurų“, – statistiką pateikė „Swedbank“ ekonomistė Greta Ilekytė.
Priežasčių, kodėl Lenkija nebepatraukli – ne viena. Prekių kainas Lenkijoje jau reikia dalyti iš mažesnio skaičiaus – prieš dvejus metus už 1 eurą buvo galima įpirkti 5 zlotus, dabar – jau tik 4,3 zloto.
„Valiutos kursas nėra toks palankus, koks, tarkime, buvo 2022 m., kuomet, na, išties buvo dar viena paskata vykti į Lenkiją“, – teigė Šiaulių banko ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.
Brangsta ir pačios prekės Lenkijoje. Vasarą, išvydusi kainų duomenis, šokiruota liko ir pati Lenkijos Vyriausybė.
„Lenkijoje birželio mėnesį infliacija buvo 2,6 proc. Liepą ji pašoko daugiausia – net 4 proc.“, – skaičiavo Rytų Europos kolegijos Vroclave vadovas Laurynas Vaičiūnas.
Vien maistas Lenkijoje pabrango 2 proc., nes išaugo kaštai prekybininkams, reikėjo kelti algas kasininkams, kitiems darbuotojams, o ir valdžia po rinkimų nebe tokia dosni lengvatų.
Lenkijoje? O kur ta šalis? Neapsimoka ten važiuoti pensininkui.
„Yra kitų dalykų, kurie tikrai lėmė tą kainų šuolį, kalbama, žinoma, apie Lenkijoje panaikintas energijos kainų lengvatas. Jos šią vasarą mažėja“, – sakė L. Vaičiūnas.
Paprastai Lenkijoje didžiausią pajamų dalį Lietuviai išleidžia maistui ir degalams, tad vos tik lenkiškiems produktams pabrangus lietuviai netruko to pajusti.
„Kategorijos nepasikeitė, tai vis dar sudaro reikšmingiausią atsiskaitymų dalį, bet matome, kad pačios apimtys yra pakritusios“, – sakė ekonomistė G. Ilekytė.
Nebevilioja ir degalų kainos. Lenkijoje litras dyzelino kainuoja 1,56 euro, o benzinas 1,5 euro, tad įsipilti degalų dabar pigiau Lietuvoje.
Tikslo važiuoti į Lenkiją su tuščiais pirkinių maišais ekonomistas nemato ir dėl perkamosios galios. „Atsigaunant gyventojų perkamajai galiai, nebėra toks aktualus tas pigesnis apsipirkimas Lenkijoje, kaip, tarkime, praeitais metais, kai infliacija dar siekė dviženklį skaičių“, – teigė A. Izgorodinas.
„Tikrai didžioji dauguma maisto kainų indeksų yra pastarųjų trejeto metų žemumose. Šiek tiek galbūt brangimas matomas aliejinių kultūrų, bet situacija išties nekelia rimto nerimo“, – įsitikinusi I. Genytė-Pikčienė.
Ekonomistai tikina, kad Lenkijoje neišleisti milijonai jau grįžta į Lietuvos biudžetą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Premjeras: Maisto taryba – ne kainų kontrolės mechanizmas
Premjeras Gintautas Paluckas tikina, kad Maisto taryba nevykdys kainų kontrolės, nes jos funkcijų spektras bus daug platesnis. Anot Vyriausybės vadovo, naujoji institucija rūpinsis kainų skaidrumu, sveikesne visuomenės mityba ir stebės importo konkuren...
-
Paukščių gripas – jau Lietuvoje: VMVT turi prašymą
Lietuvoje registruotas pirmasis šiemet paukščių gripo atvejis laukinėje gamtoje. Kaip pranešė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), nuo šios ligos nugaišusi gulbė buvo rasta Alytaus rajone, Kriokialaukio se...
-
Paluckas: yra tam tikrų neapibrėžtumų, kuriuos geriausiai išspręstų Europos vadovai
Premjeras Gintautas Paluckas pirmadienį pareiškė, kad prezidentui Gitanui Nausėdai teks kertinis vaidmuo, Europos Sąjungoje (ES) tariantis dėl bendrų mechanizmų finansuoti krašto apsaugai. ...
-
Žada drausminti be priežasties praleidusius Seimo posėdžius
Premjeras Gintautas Paluckas pritaria Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio siūlymui sumažinti parlamentines išlaidas ir griežčiau bausti tuos parlamentarus, kurie be pateisinamų priežasčių nelankys posėdžių. ...
-
Paluckas: kiekvienas iš šių incidentų kainuoja labai rimtus pinigus
Baltijos jūroje sekmadienį pažeidus dar vieną kabelį, premjeras Gintautas Paluckas pabrėžia, kad nuo tokių galimai sabotažo aktų nukenčiančias valstybes finansiškai galėtų paremti Europos Sąjunga (ES). ...
-
Premjeras: antros pakopos pensijų sistema bus lankstesnė
Premjeras Gintautas Paluckas šią savaitę žada pateikti siūlomus pensijų kaupimo sistemos pakeitimus. Jo teigimu, bus siūlomas kiek lankstesnis reguliavimas – paprastesnės pasitraukimo sąlygos bei disponavimas fonduose sukauptomis lė&scaro...
-
Lenkijoje kilusio skandalo gijos gali pasiekti ir Lietuvą?
Baltarusiški traktoriai iš Lietuvos laukų neišnyko. Vien šiemet Lietuvoje registruoti 42, nors jų vežtis nevalia jau devynerius metus, nes neatitinka europinių taršos standartų. Lenkijoje dėl baltarusiškų trakto...
-
Siūlo griežčiau kontroliuoti gydymo įstaigas, didinti baudas
Galimybes piktnaudžiauti kontroliuojant valstybinių lėšų panaudojimą gydymo įstaigose nustačiusi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) siūlo dažniau taikyti atsakomybę, griežtinti baudas. ...
-
Į Turto banko rankas pateko 682 objektai – tarp jų ir vadinamieji Seimo garažai
Praėjusias metais Turto banko rankas pateko 682 turto objektai, kurie buvo perimti iš valstybės įstaigų, paveldėti valstybės ar perimti likvidavus įmones. Į bendrą turto objektų skaičių įeina ir 178 pastatai bei patalpos, kuriuos Turto bank...
-
Ministrė: vidutiniškai tris mėnesius ieškoti darbo ir gauti pašalpą – normalu
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė pareiškė, kad kelis mėnesius nedarbo išmokas gaunantys žmonės nepiktnaudžiauja sistema – anot jos, vidutinis trijų mėnesių buvimo bedarbiu laikotarpis yra normalus. ...