- Aurimas Ragelis, Lukas Juozapaitis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rugpjūtį metinei infliacijai siekiant 0,7 proc., o per mėnesį kainoms sumažėjus 0,4 proc., ekonomistai sako, jog rudenį kainos turėtų kilti, tačiau gyventojai augančios infliacijos šiemet dar nepajus, tuo metu kitų metų pradžioje numatomas jos šuolis.
„Metinė infliacija bus šiek tiek didesnė artimiausiais mėnesiais, bet kol kas rugsėjis-spalis turėtų būti pakankamai arti istorinės mėnesinės infliacijos. Didesni pokyčiai prasidės kitąmet, kai turėsime visai nemažą šuolį dėl dyzelino ir benzino CO2 dedamosios, didesnių akcizų, augs minimali alga. Bet manau, kad iki metų pabaigos žmonės (...) didesnės infliacijos neturėtų pajusti“, – BNS pirmadienį sakė SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.
Anot jo, nors šį šildymo sezoną nebeliks nulinio pridėtinės vertės mokesčio (PVM) centralizuotam šildymui, prognozuojamos panašios šilumos kainos, kaip ir pernai. Be to, ekonomistas tikisi, kad rudenį įsivyravus labiau vėjuotiems orams elektra labiau nepabrangs.
„PVM tarifas šildymui sugrįžta iki 9 proc., elektra yra šiek tiek brangesnė nei prieš metus. Bet manau, kad rudenį, tikėkimės, tos kainos nebus didesnės, palyginti su pernai. Nes ruduo yra vėjingesnis, čia darys įtaką gamtiniai faktoriai“, – teigė ekonomistas.
Šiaulių banko ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė teigia, kad šių metų infliacijos prognozės turėtų išsipildyti.
„Gegužės mėnesį prognozavome, kad vidutinė metinė infliacija šiems metams bus 0,9 proc. Kol kas, manau, kad ta prognozė yra visai įtikinanti“, – BNS sakė I. Genytė-Pikčienė.
Anot jos, nepaisant gerų prognozių, nerimą vis dar kelia pasaulinė naftos rinka, kuri gali pateikti siurprizų.
„Yra tam tikrų karštų geopolitinių židinių, kuriuose dalyvauja vieni didžiausių naftos rinkos žaidėjų, ir čia (naftos rinkoje – BNS) siurprizų gali nutikti“, – kalbėjo Šiaulių banko ekonomistė.
Bendra metinė infliacija, ekonomistės teigimu, yra atslūgusi ir susitraukusi, kas yra įprasta po netipinio šoko, buvusio po pandemijos.
„Normalizacijos laikotarpis yra būtinas, nes tai leidžia atsitiesti perkamajai galiai, kitiems makroekonominiams rodikliams prisivyti infliacijos šoko kilstelėtą kainų lygį“, – sakė I. Genytė-Pikčienė.
Akivaizdu, kad rugsėjį pamatysime mėnesinę infliaciją. Tik klausimas, kokia ji bus: ar arti istorinio lygio, ar gali būti šiek tiek mažesnė.
Po nemažos defliacijos rugpjūtį rugsėjį kainos turėtų augti
T. Povilausko teigimu, rugsėjį infliacija paauga kasmet, nes avalynės ir drabužių parduotuvėse nebelieka nuolaidų, taip pat baigiantis šviežių daržovių sezonui pabrangsta maistas.
Tačiau, pasak analitiko, mėnesio infliaciją turėtų mažinti pigesni degalai. Anot jo, kol kas nafta yra atpigusi, o degalų kainos tiek didmeninėje, tiek mažmeninėje rinkoje rugsėjį dar mažesnės.
„Akivaizdu, kad rugsėjį pamatysime mėnesinę infliaciją. Tik klausimas, kokia ji bus: ar arti istorinio lygio, ar gali būti šiek tiek mažesnė. Mėnesinė infliacija rugsėjį buvo 0,8–0,9 proc. Šiuo metu matome, kad degalai yra dar šiek tiek atpigę, todėl galime sakyti, kad mėnesinė infliacija gali slinkti į mažesnę pusę“, – sakė SEB ekonomistas.
I. Genytės-Pikčienės teigimu, rugpjūčio mėnesį fiksuota solidi mėnesio defliacija ir mažėjęs vartotojų kainų indeksas yra gera žinia, padedanti vartotojų perkamajai galiai atsitiesti.
„Naujienos išties yra malonios, geros ir palankios vartotojams. Tai, tikėtina, prisidės prie vartojimo ekonomijos, kalbant apie bendrojo vidaus produkto tolesnes tendencijas“, – BNS teigė ekonomistė.
Pasak jos, defliacijai įtakos turėjo sezoniškumo veiksnys – kainas lėmė išpardavimai, taip pat padidėjusi žemės ūkio produkcijos konkurencija.
„Po 2022–2023 metų, kuomet toks įprastas sezoniškumas buvo užgniaužtas energetikos kainų ir infliacijos šoko, jau matome, kad kainų tendencijos yra sugrįžusios į įprastas vėžes“, – sakė I. Genytė-Pikčienė.
„Mėnesinė defliacija buvo didesnė nei tikėjausi rugpjūtį“, – sakė SEB ekonomistas T. Povilauskas.
Pasak jo, defliaciją rugpjūtį, kaip ir kasmet, nulėmė mažesnės drabužių, avalynės ir maisto kainos, tačiau šiemet ją dar labiau skatino atpigę degalai.
„Per pastaruosius dešimt metų nebuvo tokios aukštos mėnesio defliacijos. Tai yra pakankamai didelė defliacija, kaip rugpjūtį“, – kalbėjo ekonomistas.
Valstybės duomenų agentūra pirmadienį pranešė, kad rugpjūčio mėnesį fiksuota 0,7 proc. metinė ir 1,2 proc. vidutinė metinė infliacija, tuo metu per mėnesį kainos mažėjo 0,4 proc.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
N. Mačiulis: paliekame infliacijos dugną
Po kurį laiką vyravusios defliacijos rudenį vartotojų kainoms vėl kylant, ekonomistai teigia, kad infliacijos žemumos – jau praeityje. ...
-
Ministerija: JAV teiks Lietuvai informaciją apie mažuosius branduolinius reaktorius
JAV padės Lietuvai vertinti galimybes ateityje statyti ketvirtosios kartos mažuosius branduolinius reaktorius. ...
-
Lietuviai skolas dažniau „išsimušinėja“ patys: nepasitiki teisine sistema?
Tik kas ketvirtas lietuvis dėl negrąžintos skolos kreipiasi į antstolius ir vis daugėja tokių, kurie skolas „išsimušinėja“ patys. ...
-
Lapkritį – išankstinė 0,5 proc. mėnesio ir 1,1 proc. metinė infliacija
Išankstinė metinė infliacija – lapkritį, palyginti su pernai lapkričiu – siekia 1,1 proc., o mėnesio – lapkritį, palyginti su spaliu, – 0,5 proc., trečiadienį skelbia Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Vyriausybė – už atlyginimų kėlimą mokslininkams
Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad nuo kitų metų rugsėjo vidutiniškai 8 proc. augtų atlyginimai valstybiniuose mokslinių tyrimų institutuose dirbantiems mokslininkams. ...
-
Viceministras: 2026 metais pensijos turėtų viršyti skurdo ribą2
Atotrūkis tarp santykinės skurdo ribos, vertinamos pagal žmogaus pajamas, ir vidutinės pensijos toliau mažėja, o 2026 metais pensijos turėtų būti didesnės nei skurdo riba, sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus. ...
-
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje. Vyriausybė trečiadienį patvirtino tokios vertės paramos Ukrainos energetikos sektoriui programą. ...
-
Vyriausybė: 74 mln. eurų RRF lėšų – baterijoms, dviračių ir pėsčiųjų takams
Beveik 74 mln. eurų iš Lietuvai skirtų Europos Sąjungos (ES) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (RRF) lėšų bus papildomai skirta energijos kaupimo įrenginiams (38,55 mln. eurų) bei dviračių ir pėsčiųjų takams įrengti (...
-
D. Kreivys iš naujojo ministro tikisi darbų tęstinumo10
Darbą baigiantis energetikos ministras Dainius Kreivys viliasi, kad sekantis Energetikos ministerijos vadovas toliau tęs vykdytus darbus, įgyvendins pradėtus projektus. ...
-
ES teismas atmetė Lietuvos ieškinį dėl 13 mln. eurų sumažintos paramos žemės ūkiui
Europos Sąjungos Bendrasis Teismas (ESBT) atmetė Lietuvos ieškinį Europos Komisijai (EK) dėl jos sprendimo daugiau nei 13 mln. eurų sumažinti paramą šalies žemės ūkiui. ...