- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Fabrikas Vilniuje gamina lipdukus ir etiketes pakuotėms, praneša LNK.
„Įtampų pasaulyje užtenka. Ir jos kol kas auga. Neabejotinai, kad tai paliečia ir mūsų klientus, ir mus pačius“, – prisipažino „Pakmarko“ generalinis direktorius Virginjus Gumbaragis.
Įmonė turi padalinį Vokietijoje, nemaža dalis užsakymų – iš Vokietijos. Įmonės vadovas sako, kad mato, kaip vokiečiai kone kasdien ieško sprendimų tuomet, kai visa Vokietijos ekonomika išgyvena radikalų posūkį atsisakant priklausomybės nuo rusiškų dujų.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Racionaliai pertvarko, atpigina energetinius resursus, „brangiomis valandomis“ išjungia gamybos energetinius poreikius. Mes matome tai iš vidaus labai ryžtingus ir racionalius sprendimus“, – savo pastebėjimais dalinosi V. Gumbaragis.
Vien ryžto ir racionalumo gali neužtekti. Didžiausias Vokietijoje „Deutsche Bank“ skelbia, kad Vokietijos ekonomika – šaltyje. Nepaisant trijų milžiniškos apimties gelbėjimo paketų, Vokietijos BVP kitais metais gali smukti 3-4 proc. Didžiausiai ekonomikai Europoje, vienai didžiausių pasaulyje, toks smukimas būtų milžiniškas.
„Vokietijos ekonomika jau yra recesijoje. To mes nematome oficialioje statistikoje, bet pamatysime, kai bus paskelbti trečio metų ketvirčio duomenys. Nes eksporto užsakymai mažėja jau 6 mėnesius iš eilės. Vokietijos apdirbamosios gamybos apimtys yra nukritusios iki žemiausio lygio per 8 metus“, – įspėja „Swedbanko“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Vokiečių problemos atsilieptų visai Europai. Lietuvos įmonėms Vokietija – pagrindinė prekybos partnerė.
„Atitinkamai per tai mes galime pajusti, kad mažėja Lietuvoje pagaminamų prekių ir paslaugų paklausa“, – pastebėjo Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.
„Tai yra didžiausia Lietuvos eksporto rinka, daugiau negu dešimtadalis Lietuvoje pagamintų prekių yra eksportuojama į Vokietiją. Natūralu, kad ir Lietuvos pramonės eksporto apimtys per ateinantį pusmetį sumažės“, – tikino N. Mačiulis.
Dalis įmonių jau dabar jaučia, kad užsakymų iš Vokietijos mažėja.
„Žmonės pradeda taupyti, mažėja vartojimas. Natūraliai ir užsakymų kiekis yra mažėjantis. Tai yra normalu. Tą pastebime Europoje. Mūsų pramonė bendradarbiauja su dideliais Vokietijos gamintojais iš statybų sektoriaus, kurie dirba su scenarijais kitais metais pradedant nuo sausio mėn. mažinti 20-30 proc. gamybą. Galbūt ne visai stabdyti“, – įžvalgomis dalinosi „Klasmann-Deilmann“ vadovas Kazimieras Kaminskas,
Vokiečių kancleris keliauja po pasaulį, ieško naujų dujų tiekėjų. „Netapsime priklausomi nuo vieno tiekėjo, mums taip tikrai nepasikartos“, – tikino Olafas Scholzas.
Bet transformacija užtruks. Šią žiemą gigantiškoms vokiečių gamykloms gali tekti stoti ir savo noru. Ne dėl to, kad truktų dujų, bet jų kaina būtų tokia aukšta, kad neapsimokėtų veikti. Panašiai kaip Lietuvoje jau stojo „Achema“, „Lifosa“ ir keliolika smulkesnių įmonių.
„Net jeigu nereikės fiziškai apriboti dujų, elektros tiekimo, kurios įmonės gali vartoti, kurios – ne, mes matysime vis tiek stabdomas įmones“, – įspėjo N. Mačiulis.
Lietuvos bankas, Finansų ministerija tebesilaiko prognozės, kad Lietuvos ekonomika kitais metais augs. Nors galingiausia Žemyno ekonomika – Vokietija – sau numato ryškų smukimą.
Reikia sugebėti greitai prisitaikyti, reaguoti į kažkokius naujus iššūkius.
„Lietuvos bankas šitą dalyką vertina. Darydami prognozes dalyvaujame bendrame Europos centrinio banko sistemos prognozavimo procese. Ten visi šie dalykai yra vertinami“, – gynėsi G. Šimkus.
Priežasčių optimizmui Lietuvoje yra. Jei recesija Vokietijoje išplistų, problemų kiltų visoms Europos šalims. O Lietuvos verslininkai ne kartą įrodė, kad prisitaiko vieni pirmųjų. Taip buvo po 2008-tųjų krizės, po 2014-ųjų sankcijų karo su Rusija, per pandemiją.
„Reikia sugebėti greitai prisitaikyti, reaguoti į kažkokius naujus iššūkius. Kol kas mūsų apkrovimas pilnas ir mes su tuo susitvarkome“, – sakė „Pakmarko“ generalinis direktorius.
Lietuvos įmonės – vienos mažiausiai įsiskolinusių Europoje. Bet lygiai taip pat energijos kainos – rekordinės. Ir senokai pasaulis matė tiek įtampų, kai per vieną dieną prognozės ar planai gali apsiversti.
„Alternatyvių neigiamų scenarijų tikimybė yra labai didelė ir turbūt labai arti 50 proc. Gali būti ir taip, ir taip“, – sakė N. Mačiulis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis2
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas93
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...
-
I. Trinkūnaitė Lietuvos banko sprendimą panaikinti „Foxpay“ licenciją vadina susidorojimu6
Lietuvos banko (LB) sprendimą už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikinti finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, jos vadovė Ieva Trinkūnaitė vadina susidorojimu bei siekiu pagrįsti kuo griežtesnę ba...
-
Alytuje atidaryta nauja „Kauno grūdų“ gamykla2
Žemės ūkio ir maisto gamybos grupės „Akola group“ valdoma bendrovė „Kauno grūdai“ Alytuje atvėrė dar vieną gamyklą. ...
-
S. Krėpšta: panaikinus „Foxpay“ licenciją, bendrovės klientai neturėtų pajusti nepatogumų
Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta tvirtina, kad nutraukus mokėjimo bendrovės „Foxpay“ licenciją, klientai nepatogumų nepajus. ...