- Dovilė Jablonskaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prie Seimo rūmų užvakar surengtoje protesto akcijoje "Mūsų nebereikia?!" dalyvavęs muzikantas Andrius Mamontovas asmeniškai krizės nejaučia ir ragina nepulti į paniką.
Peilis šalies kultūrai
"Kalbos apie krizę yra gerokai sutirštintos. Kai kas tą daro net sąmoningai. Pavyzdžiui, darbdaviams vadinamoji krizė tapo pretekstu atleisti dalį darbuotojų ar mažinti jų atlyginimus", – svarstė A.Mamontovas.
Vis dėlto naujosios valdžios užmojai papildomai apmokestinti autorinius honorarus ir padidinti PVM tarifą kultūros sektoriui muzikantui atrodo nepamatuoti.
"Toks sprendimas man labai skaudus. Tai formalus žingsnis, nemąstant apie pasekmes. Tai peilis kultūrai, kurios padėtis Lietuvoje ir taip tragiška. Jei keli mokesčius, sukurk kultūros rėmimo programas, parenk paramos įstatymą. Tokie sprendimai duos atsakomųjų rezultatų: vieni veršis diržus, kiti ieškos landų, kaip nuslėpti mokesčius", – neabejojo A.Mamontovas.
Skaudina politikų požiūris
Ant kūrybinių darbuotojų pečių užkrovus sunkesnę mokesčių naštą menininkai esą niekur nedings – jie negali pabėgti nuo savo pašaukimo. Tačiau A.Mamontovą žeidžia neadekvatus naujosios Vyriausybės požiūris į meno žmones.
"Kūrybininkams negalima taikyti tų pačių principų kaip kitiems darbininkams ar verslininkams. Veiklos specifika visiškai kita. Mes įpratę matyti tik kūrybinės veiklos rezultatą. Tačiau ar kas nors susimąsto, kiek laiko reikia skirti geram, kokybiškam kūriniui? O juk už tą kūrybinį laiką, kai nemiegi naktimis, repetuoji, niekas nemoka. Honorarai, kuriuos menininkai uždirba, dažniausiai skiriami tam, kad atsipirktų laikotarpis, kai negauni jokių pajamų. Premjero ketinimai byloja, kad jam tai nesvarbu", – apgailestavo atlikėjas.
Krizė – natūralu
Menininkai nuolat gyvena finansinės rizikos epicentre. Solidus uždarbis dažniausiai atidedamas laikotarpiui, kai seksis prasčiau. "Vieną dieną užsidirbsi visiškai nemažai, tačiau vėliau gali būti absoliučiai tušti metai – laukiant įkvėpimo ar jaukinantis sėkmę", – muzikantų darbo specifiką apibūdino A.Mamontovas.
Atūžusį ekonomikos nuosmukį atlikėjas vertina filosofiškai. Girdi, perėjimas iš vieno etapo į kitą visada būna chaotiškas.
"Tai – ne pirmoji krizė pasaulyje. Krizės kartojasi. Tai – natūralus procesas. Todėl jį ir turėtume priimti natūraliai – kaip diena keičia naktį, naktis – dieną. Stebėtis, kad kilo krizė, naivu. Ekonomikos vadovėliuose yra sukaupta daug žinių ir išdėstyta patirtis, kaip išgyventi kritinius laikotarpius", – kalbėjo A.Mamontovas.
Pats ekonomikos vadovėlių jis dar neskaitė, tačiau džiaugiasi turintis žmoną ekonomistę.
Turėti tiek, kiek reikia
Savo įpročių A.Mamontovas keisti kol kas neketina. "Mano poreikiai niekada nebuvo grobuoniški ir pernelyg didžiuliai. Laikausi principo, kad ir kiek turėtum pinigų banko sąskaitoje, vis tiek ryte užtenka išgerti vieną puodelį kavos. Nors gyventum dvidešimties kambarių name, vis tiek miegotum tik viename jų. Visą gyvenimą stengiausi neturėti nieko, ko man iš tikrųjų nereikia – tik būtiniausius daiktus", – pasakojo A.Mamontovas.
Atlikėjas neseniai grįžo iš už Atlanto. Amerikoje jis praleido beveik mėnesį. "Žmonės ten gyveno kaip gyvenę. Yra problemų, kai kurie negali sumokėti paskolų, todėl apleidžia namus, tačiau padėtis nėra tragiška. Nedramatizuokime jos ir mes", – linkėjo A.Mamontovas.
Gintaras Kaminskas, 46 metų valstybės tarnautojas
Krizės nejaučiu nei truputėlio. Darbus abu su žmona turime, vaikai – irgi. Anūkės sveikos. Ko daugiau norėti? Be to, turime šiek tiek santaupų, nes visada gyvenome skaičiuodami. Pasverdavome savo lūkesčius ir galimybes. Mano atlyginimas artimiausiu metu nekils, bet ir mažėti neturėtų.
Rūta Baranauskienė, 24 metų bendrosios praktikos slaugytoja
Kol kas krizės nejaučiu. Manau, daugiau apie ją šnekama, nei ji realiai yra. Žmonės įbauginti. Kartais tas nerimas užkrečia ir mane, bet manau, jei dirbsime, stengsimės, išplauksime.
(SU KAPIŠONU) Arūnas Janušauskas, 35 metų lakūnas
Krizė mūsų galvose. Tikiu, ji žmonėms išeis tik į gerą. Nuosmukis išgrynina tai, kas tikrai svarbu. Kas nereikšminga, atsisijos. Išeitį visada galima rasti – nepražūsime.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Mes turime laimėti“: apie 200 žmonių Vilniuje remia protestuotojus Sakartvele6
Vilniuje, prie Sakartvelo ambasados, pirmadienio vakarą apie porą šimtų žmonių susirinko palaikyti protestuojančių šios Pietų Kaukazo šalies gyventojų ir jų siekio tapti Europos Sąjungos (ES) dalimi. ...
-
„Litgrid“ ties elektros liniją nuo Žirmūnų iki Naujosios Vilnios1
Stiprinant Vilniaus elektros tinklą, bendrovė „Litgrid“iki 2031-ųjų ketina nutiesti naują maždaug 15 kilometrų ilgio kabelį nuo Žirmūnų iki Naujosios Vilnios. ...
-
Savivaldybė: artimiausiomis dienomis lėktuvo avarijos vietą Vilniuje saugos šauliai
Policijai baigiant darbą lėktuvo katastrofos vietoje, ją šią savaitę saugos Lietuvos šaulių sąjunga. ...
-
Atlyginimų atotrūkis tarp sostinės ir kitų regionų trečiąjį ketvirtį kiek mažėjo1
Atlyginimų atotrūkis tarp Sostinės ir Vidurio ir vakarų Lietuvos regionų trečiąjį šių metų ketvirtį siekė 394,7 euro ir per ketvirtį sumažėjo 18,9 euro, pirmadienį pranešė Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Siekiant išreikšti paramą Sakartvelo žmonėms, Vilniuje rengiamas palaikymo mitingas13
Sakartvelo valdantiesiems nusprendus ketveriems metams atidėti stojimo į Europos Sąjungą (ES) procesą, pirmadienį prie šalies ambasados Vilniuje bus surengtas palaikymo mitingas. ...
-
Vilnius plečia saugotinų medžių sąrašą: įtraukta dar 26,5 tūkst. objektų
Sostinė tęsia mieste esančių medžių inventorizaciją ir plečia jų, kaip saugotinų objektų, sąrašą. Trečiadienį posėdžiavusi Vilniaus miesto savivaldybės taryba į jį įtraukė dar beveik 26,5 tūkst. medžių. ...
-
Kalėdinė šventė Grigiškėse: įžiebta miesto eglė1
Gruodžio 1-ąją Grigiškės skendėjo šventinėje nuotaikoje – čia vyko dviguba šventė: iškilmingai įžiebta miesto eglė ir oficialiai atidaryta ilgai laukta aikštė prie Šventosios Dvasios bažnyčios. &Sca...
-
Ieškoma, kas sukurs civilinės saugos aplikaciją vilniečiams
Vilniaus miesto savivaldybė ieško, kas sukurs mobiliąją civilinės saugos programėlę. Ją sostinės gyventojams planuojama pristatyti kitų metų viduryje. ...
-
Širvintų Kalėdų eglė sužibėjo magiškame sniego rutulyje4
Sekmadienio vakarą Širvintose įžiebta pagrindinė miesto Kalėdų eglė. Žėrinčiame sniego rutulyje su daugybe kalėdinių dekoracijų suspindusi eglutė į šventinį koncertą pagrindinėje miesto aikštėje subūrė rekordinį skai...
-
Sostinės Ateities gatvėje esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje nustatytas servitutas
Trečiadienį posėdžiavusi Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė servituto nustatymui Ateities gatvėje esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje. Pagal šį sprendimą, per aikštelę, kurią valdo Savivaldybės įmonė &bdqu...