Vilniuje – romų holokausto aukų atminimo diena

  • Teksto dydis:

Apie vokiečių okupacijos metu žudytus romus duomenų išlikę itin mažai, tačiau istorikų teigimu, romų tautybės žmonės, kaip ir žydai, buvo žudomi dėl rasinių priežasčių. Romų holokausto aukų atminimo diena, kaip ir visame pasaulyje, Lietuvoje minima rugpjūčio 2-ąją.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, Lenkijos institutas Vilniuje bei Romų visuomenės centras kviečia kartu paminėti šią dieną. 14.00 val. vyks gėlių padėjimo ceremonija Panerių memoriale. 16.00 val. numatyta filmo apie romų poetę „Papusza“ (rež. Joanna Kos-Krauze ir Krzysztof Krauze) peržiūra Genocido aukų muziejuje (Aukų g. 2A, Vilnius).

Iš viso pasaulyje holokaustas sunaikino pusę milijono romų. Lietuvoje deportuojami romai būdavo laikinai patalpinami policijos areštinėse arba kalėjimuose. Vėliau jie būdavo išsiunčiami į paskirstymo punktą – Pravieniškių darbo stovyklą, kur dalis jų buvo nužudyti. Vienos akcijos metu buvo sušaudyta apie 50 mažamečių vaikų ir senelių, kaip netinkamų dirbti fizinį darbą. Kiti toliau būdavo išvežami darbams į Štuthofo-Buchenvaldo koncentracijos stovyklas, į Branderburgo lėktuvų gamyklą Vokietijoje, į Prancūzijos Boilingo Faringo ir Versalio stovyklas. Dalis romų karo pabaigoje išvežti į masines naikinimo stovyklas.

Romai buvo taip pat žudomi Šalčininkų rajone, netoli Kirtimų – Parubankos, Kauno IX forte bei Paneriuose.

Vakarų Vokietija 1982 metais galiausiai pripažino romų genocidą.

Lietuvoje, Panerių muziejuje kabo Trečiojo Reicho laikų dokumentas pasirašytas 1942 m. liepos 13 d., kuriame rašoma, kad „Lietuvoje čigonų nelikę“. 

Romų aukų atminimo diena yra rugpjūčio 2 diena. 1944-asiais naktį iš rugpjūčio 2-osios į 3-ąją Aušvico-Birkenau koncentracijos stovykloje nužudyta apie 3000 romų tautybės žmonių. Tai didžiausia romų tautos tragedija, įvykusi Antrojo Pasaulinio karo metu.

Ši romų aukų diena Vilniuje, Panerių memorialiniame parke, minima nuo 2008-ųjų. 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių