Pagrindine vyrų mirtingumo priežastimi Lietuvoje vis dar išlieka kardiovaskulinės ligos, kurioms priklauso ir periferinių arterijų liga. Respublikinės Panevėžio ligoninės gyd. intervencinis radiologas Mantas Buitkus teigia, jog mūsų vyrai yra kantrūs ir neretai nekreipia dėmesio į pradinius periferinių arterijų ligos simptomus.
Komplikacijos po galūnių amputacijos nusineša 60 procentų moterų ir 40 procentų vyrų gyvybių per pirmus metus. Tokia negailestinga statistika gerokai lenkia ir piktybinių ligų mirtingumo rodiklius per pirmuosius gydymo metus. Tai gali pakeisti gydymo būdas, išsaugantis paciento galūnes, kuris jau taikomas VUL Santaros klinikose.
Šalčiui neskubant trauktis iš uostamiesčio, kol kas skaičiuojamos pavienės šalčio aukos, kurioms prireikė rimtesnės medikų pagalbos. Gydytojai prognozuoja, kad darbymetis prasidės po kelių savaičių, kai nušalusieji galūnes pamatys akivaizdžius kūno pokyčius.
Pasitelkus kamienines ląsteles, pirmą kartą Lietuvos medicinos istorijoje nuo amputacijos apsaugota 13 pacientų su gangrenuojančiomis galūnėmis. Toks rezultatas pasiektas šalies mokslininkams kartu su medikais atlikus eksperimentinį tyrimą, kurio metu kamieninių ląstelių terapija pavyko išgydyti 87 proc. nuo kritinės galūnių išemijos kentėjusių ligonių.
Šiandien iš ligoninės išrašomas septyniolikmetis vaikinas, kuris prieš pusantro mėnesio buvo įkritęs į šiaudų smulkintuvą ir patyrė daugybę sunkių sužalojimų. Medikams teko kovoti už vaikino gyvybę.