Valstybinė darbo inspekcija (VDI) nustatė psichologinio smurto apraiškas ir darbo laiko pažeidimus Kauno klinikų Anesteziologijos klinikoje, ketvirtadienį pranešė nacionalinio transliuotojo LRT naujienų portalas.
Lietuvoje ištiriama vis daugiau nelegalaus darbo ir darbuotojų išnaudojimo atvejų. Vien praeitais metais išnagrinėta 300 skundų dėl psichologinio smurto darbe, o nukentėjusiems darbuotojams priteista daugiau nei 10 mln. eurų. Profesinės sąjungos sako, kad pažeidėjams skiriamos per mažos baudos, todėl net ir darant nusikaltimus didelės žalos nepatiriama.
Darbo kodekso 126 straipsnio 2 dalis numato, kad kiekvienam darbuotojui turi būti suteiktos ne mažiau kaip 20 darbo dienų (jeigu dirbama penkias darbo dienas per savaitę) arba ne mažiau kaip 24 darbo dienų (jeigu dirbama šešias darbo dienas per savaitę) kasmetinės atostogos. Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis arba skirtingas, darbuotojui turi būti suteiktos ne trumpesnės kaip keturių savaičių trukmės atostogos. Kasmetinės atostogos turi būti suteikiamos bent kartą per darbo metus ir jų laikotarpiu darbuotojui paliekamas jo vidutinis darbo užmokestis (Darbo kodekso 130 straipsnio 1 dalis).
Į Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos teritorinį skyrių vis dažniau kreipiasi užsieniečiai, kuriantys mūsų šalyje verslą. Bet dar dažniau tai būna žmonės, atvykę į mūsų šalį dirbti ir jaučiantys skriaudą dėl nesąžiningų darbdavių veiksmų.
Nuo karo į Lietuvą pabėgusios ukrainietės vienoje kavinėje turėjo itin uoliai dirbti, tačiau, atėjus laikui gauti atlyginimą, moterys teišgirdo trijų įmonių savininkės aimanas, kad nėra pinigų. Darbinius santykius užsienietės užbaigė išeidamos iš darbo, o kavinės savininkė vietoj algos joms pakišo vekselius, tačiau paaiškėjo, kad jie negaliojantys.
Mokamas mažesnis atlyginimas, nei pažadėta, darbo sutartis pasirašo nesuprantama kalba, tad nežino net, kas jose, dirba nelegaliai – tai tik keletas karo pabėgėlių iš Ukrainos skundų. Kokios dar problemos juos atgena pas darbo inspektorius, LNK žurnalistė teiravosi Darbo inspekcijos Klaipėdos skyriaus vadovo Vytauto Ročio.
Darbo inspekcijos duris karo pabėgėliai iš Ukrainos varsto kasdien. Jiems kyla daugybė klausimų. Inspektoriai neslepia – mūsų darbdaviai neretai su jais elgiasi nesąžiningai.
Pastaruoju metu gerokai išaugo nelegaliai dirbančių nepilnamečių skaičius. Apie bėdas ir problemas, su kuriomis galima susidurti, jei nepilnametis atsiranda darbo vietoje, pokalbis su Valstybinės darbo inspekcijos darbo ir migracijos teisės specialistu Aru Petrevičiumi.
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) kol kas nežino atvejų, kad darbuotojai būtų atleisti iš darbo, nes atsisakė skiepytis nuo koronaviruso arba nuolat nesitestuoja.