Specialistai vertino lietuviško šokolado kokybę

Šokolado patikrinimų metu didžiausias dėmesys buvo skiriamas šokolado ir kakavos gaminių bei kitų skanėstų saugai ir kokybei.

Lietuvoje pagaminti šokolado gaminiai, saldainiai ir kiti skanėstai – saugūs ir kokybiški. Tokias išvadas padarė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai artėjant didžiosioms metų šventėms įvertinę šių gaminių saugą ir kokybę.

Patikrinimų metu didžiausias dėmesys buvo skiriamas šokolado ir kakavos gaminių bei kitų skanėstų saugai ir kokybei, taip pat buvo tikrinta, ar jie teisingai paženklinti.

Tikslinių patikrinimų metu įvertinta daugiau kaip 38 t įvairių šokolado gaminių ir saldainių, atlikti jų sudėties laboratoriniai tyrimai. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute tirti įvairūs lietuviški pieniško ir juodojo šokolado gaminiai, šokoladiniai saldainiai su vaisių įdarais, zefyrai, chalva ir kiti skanėstai.

„Po laboratorinių tyrimų gauta išvada, kad pagrindinis šokolado kokybės rodiklis - kakavos sausųjų neriebių medžiagų kiekis visuose tirtuose mėginiuose atitiko reikalavimus. Tyrimų metu saldainiuose ir zefyruose nebuvo nustatyta viršijančių leistinas koncentracijas bendrojo sieros dioksido, konservantų natrio benzoato ir kalio sorbato kiekių. Visi tirti mėginiai atitiko įmonių standartų, receptūrų reikalavimus”, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vida Jarošienė.

Specialistės teigimu, vertinant kakavos, šokolado ir cukraus skanėstų ženklinimą, buvo nustatyta keletas atvejų, kai vartotojams nebuvo suteikta išsami informacija apie gaminį.

Pavyzdžiui, prieš pavadinimą buvo rašomas žodis „rūšinis“, nors šokoladas į rūšis ir klases neskirstomas. Todėl ir vartotojai neturėtų būti klaidinami. Be to nustatyta, kad šio produkto gamyboje naudojami dažikliai E 120, E 161 b, todėl jis negali būti vadinamas šokoladu.

Tokiam gaminiui tiktų pavadinimas „šokolado” arba  „saldžioji“ plytelė ar pan. Kasmet į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą kreipiasi vartotojai dėl įsigytų saldumynų saugos ar kokybės. Vidutiniškai užregistruojama apie 30 skundų, apie pusė kurių, atlikus patikrinimus, pasitvirtina. Vartotojai dažniausiai skundžiasi, kad įsigijo saldumynų, kurių pasibaigę tinkamumo vartoti terminai ar, kad įsigyti saldainiai (ypač su riešutų įdarais) apnikti kenkėjų, padengti pelėsiu ir pan.

„Mūsų specialistai tiria kiekvieną tokį pranešimą, nes prekybininkų pareiga užtikrinti, kad nebūtų parduodami netinkami vartoti, pasenę, užteršti kenkėjais maisto produktai, taip pat ir saldumynai“, – pabrėžė V. Jarošienė.

Pasak V.Jarošienės, vartotojai dažnai kreipiasi į specialistus norėdami išsiaiškinti, kodėl kartais šokoladas pabąla, kuo skiriasi šokoladas nuo šokolado plytelės arba kokių alergenų gali būti šiame saldumyne.

Maisto skyriaus vyriausiosios specialistės V.Jarošienės teigimu, laikant nesandarioje pakuotėje, drėgnoje ar labai šiltoje patalpoje, šokoladas arba šokoladiniai saldainiai pabąla – pasidengia plonu cukraus kristalų sluoksniu, tačiau tai nereiškia kad toks gaminys yra sugedęs ar netinkamas vartoti, nukenčia tik prekinė produkto išvaizda.

Specialistė perspėja, kad daugelis šokolado gaminių gali sukelti įvairias alergijas. Mažiausiai alerginių reakcijų sukelia juodasis šokoladas, kuris gaminamas tik iš kakavos miltelių, kakavos sviesto ir cukraus.

Tačiau pieninis ar kiti šokoladai turi mažiau kakavos produktų, į jų sudėtį dedami įvairūs komponentai (pienas, riešutai, sojos lecitinas ir kt.), kurie gali sukelti alergines reakcijas.

Vartotojus dažnai klaidina ir saldumynų, vadinamų „saldžiąja plytele“ arba „šokolado plytele“, pavadinimai. Pasak V. Jarošienės, produktai, vadinami „šokoladine plytele“, savo savybėmis skiriasi nuo tikro šokolado. Tikrojo šokolado pagrindas – jo sudėtyje esanti kakava. Kuo didesnė kakavos masės dalis, tuo šokoladas yra vertingesnis savo skoniu, maistingumu.

Viena pagrindinių tikrojo šokolado sudedamųjų dalių yra kakavos sviestas ir kakavos sausųjų medžiagų kiekis, tokiame šokolade visuomet yra mažiau cukraus, o tuo pačiu ir kalorijų. Jei į šokolado sudėtį be kakavos sviesto pridedama ir kitokių augalinės kilmės riebalų, o jų masė produkte sudaro daugiau kaip 5%, toks gaminys negali vadintis šokoladu, jis vadinamas „saldžiąja plytele“ arba „šokolado plytele“.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių