- Vida Gerikienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nemažai individualių namų ir sodų savininkų susiduria su problema, kaip atsikratyti organinėmis atliekomis. Išmesti jas į bendrus konteinerius – lengviausias, tačiau vargu ar protingas sprendimas. Juk puoselėjant sodo ir daržo augalus organinių atliekų kompostas – aukso vertės medžiaga.
Nemažai individualių namų ir sodų savininkų susiduria su problema, kaip atsikratyti organinėmis atliekomis. Išmesti jas į bendrus konteinerius – lengviausias, tačiau vargu ar protingas sprendimas. Juk puoselėjant sodo ir daržo augalus organinių atliekų kompostas – aukso vertės medžiaga.
Infekcijų neplatina
Kompostavimas namų ūkyje yra puikus biologiškai skaidžių atliekų tvarkymo būdas.
Dar kartą panaudojus maisto atliekas dirvai tręšti ar dirvožemiui gerinti, mažiau teršiama gamta, taip pat mažėja išlaidos atliekoms tvarkyti.
Kompostavimo metu organinės medžiagos sugrąžinamos atgal į medžiagų apykaitos ratą. Komposte vyksta tie patys procesai, kaip ir dirvoje, tačiau daugelį kartų greičiau ir efektyviau.
Visiškai perpuvęs kompostas ligų infekcijų neplatina. Paskleistas nevisiškai subrendęs kompostas gali privilioti šimtakojus, kurie lysvėse gali pagraužti gležnus daigelius, dygstančias sėklas.
Kompostuoti geriausia pradėti pavasarį arba vasaros pabaigoje, rugpjūčio rugsėjo mėnesiais. Pūdymo būdu galima perdirbti daugiau kaip 50 proc. buitinių atliekų. Iš sodo ir daržo atliekų nesunkiai galima pasigaminti vertingo komposto.
Lėtai pūvančios medžiagos
Medžio šakos, pjuvenos ir žievė pūva lėtai, bet ir jas galima kompostuoti. Subertos storu sluoksniu kompostinės dugne jos pamažu pus, sugers skysčių perteklių ir bus puikus drenažas.
Stambias šakas reikia sukapoti arba susmulkinti smulkintuvu. Kad atliekos irtų, krūvos viduje turi būti pakankamai drėgmės ir šilumos.
Labai sausą ir karštą vasarą krūvą reikia keletą kartų palaistyti. Lietingu metu drėgmės čia bus per daug – tada įmaišoma sausų atliekų (lapų, šiaudų, durpių) arba perkasama, kad prieitų oro ir greičiau džiūtų (kompostines galima uždengti, kad neprilytų ir neišgaruotų drėgmė).
Šviežias, drėgnas ir sausas atliekas geriausia sluoksniuoti su durpėmis arba šienu. Storesnis kaip 50 cm šviežios žolės sluoksnis kompostinėje sukris, suslūgs ir be oro pradės rūgti.
Vietoje sluoksniavimo su durpėmis galima rinktis kitą būdą – dieną kitą padžiovinti žolę ir tada sukrauti ją į kompostinę, tačiau ne storesniu kaip 1 m sluoksniu.
Tiks nuošalesnė vieta
Atliekas galima sluoksniuoti ir su žeme. Ir dar – kompostą būtina dažnai perkasinėti, judinti, kad į jį patektų deguonies.
Į kompostinę negalima mesti piktžolių su sėklomis, nes pribyrėjusios į krūvos pakraščius jos nesupus ir vėl užterš
lysves.
Jeigu yra vietos, patartina statyti ne vieną, bet dvi arba tris kompostines. Tai leis nuolat turėti vertingų organinių trąšų.
Pirmąją kompostinę reikėtų pradėti krauti rudenį (šakos, lapai, pjuvenos, žievės) arba pavasarį ir pildyti visą ateinančią vasarą.
Kitą rudenį reikia persijoti pirmąją krūvą, subrendusį kompostą supilti į antrą kompostinę, pusiau supuvusį palikti pūti toliau, o trečiojoje kompostinėje pradėti kaupti naują krūvą.
Kompostavimo vieta parenkama nuošalesnėje sklypo vietoje, geriau – nedideliame šešėlyje, kad neišdžiūtų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
VSTT atsako vėjo parkų vystytojams – erelius rėksnius būtina saugoti2
Vėjo parkų vystytojams skundžiantis, kad Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) saugodama mažuosius erelius rėksnius blokuoja vėjo parkų statybas, pastaroji pareiškė, kad šiuos erelius būtina saugoti. ...
-
Gamtininkas prabilo apie žiemos planus: baltos Kalėdos – tik svajonė?2
Pastaruoju metu dažniau skundžiamės dėl orų nei jais džiaugiamės ir neretai kaltiname sinoptikus už netikslias prognozes. Vis dėlto, jų kaltinti nereikėtų – tiksliai numatyti orus kelioms dienoms į priekį yra sudėtinga net šiandien....
-
Pradedamas lesyklėlių sezonas2
Pajūrio tyrimų ir planavimo instituto mokslininkas, ornitologas Julius Morkūnas tvirtina, kad šaltuoju metų laiku sparnuočius maitinti reikia, tik maistas jiems turi būti tinkamas ir lesyklėlės pritvirtintos saugioje vietoje, kur jų negalėtų ...
-
Islandijoje dėl vulkaninio išsiveržimo teko evakuoti kaimą
Pietvakarių Islandijoje vėlyvą trečiadienį buvo evakuotas vienas žvejų kaimas ir turistų pamėgta vieta, toje vietovėje septintą kartą per metus prasidėjus vulkaniniam išsiveržimui, pranešė pareigūnai. ...
-
Lietuvoje plečiamas saugomų teritorijų tinklas, bus įsteigti nauji draustiniai3
Lietuvoje plečiamas saugomų teritorijų tinklas – trečiadienį Vyriausybė nusprendė Asvejos, Kurtuvėnų ir Anykščių regioniniuose parkuose įsteigti naujus draustinius bei plėsti esamas teritorijas. ...
-
Tyrimas atskleidė, kas kasdien pražudo milijonus bičių2
Neseniai Jutos valstijos universitete atliktas tyrimas atskleidė, kad greitkeliuose automobiliai kasdien pražudo milijonus bičių. Remdamiesi vidutinio paros eismo intensyvumo vertėmis, mokslininkai paskaičiavo, kad per vieną šešių mėnesi...
-
Vilniaus zoologijos sode gimė surikatų jaunikliai2
Vilniaus zoologijos sode „Zoopark“ gimė du plonauodegių surikatų (lot. Suricata suricatta) jaunikliai. Šiuo metu mažyliai jau drąsiai tyrinėja aplink esantį pasaulį, susipažįsta su prižiūrėtojais ir lankytojais. ...
-
Supermėnulio šou: paskutinis šansas šiais metais
Dangaus stebėjimo entuziastai šią savaitę turi šansą „sugauti“ paskutinįjį supermėnulį šiais metais. Kito tokio reginio dar teks palaukti beveik metus. Tai bus ketvirtasis ir paskutinis šių metų supermėnulis, ...
-
Vyriausybė nutarė išplėsti Širvintos kraštovaizdžio draustinį1
Vyriausybė trečiadienį nutarė išplėsti Širvintos kraštovaizdžio draustinį. ...
-
Į šešis Kretingos rajono tvenkinius paleista pusantro tūkstančio žuvų1
Šeši Kretingos rajono tvenkiniai pagausinti žuvų ištekliais. Iš viso į juos paleistos keturios žuvų rūšys, kurių bendras skaičius siekia kiek daugiau nei pusantro tūkstančio. ...