- Vilma Kasperavičienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Viešnia: Muniškių socialinės globos namuose yra viešėjusi ir pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė. Nuotraukoje šalia dešinėje – įstaigos vadovė Irena Augonienė.
-
Kokių pokyčių ir naujų paslaugų socialinėje srityje gali tikėtis pakaunės gyventojai?
-
Kokių pokyčių ir naujų paslaugų socialinėje srityje gali tikėtis pakaunės gyventojai?
-
Kokių pokyčių ir naujų paslaugų socialinėje srityje gali tikėtis pakaunės gyventojai?
-
Kokių pokyčių ir naujų paslaugų socialinėje srityje gali tikėtis pakaunės gyventojai?
Gerinti socialinių paslaugų kokybę ir prieinamumą, didinti jų įvairovę – tokie tikslai numatyti Kauno rajono savivaldybės 2021 m. socialinių paslaugų plane, kurį vasario 25 d. patvirtino taryba. Nors socialinių paslaugų paketas išties turtingas, rajone nėra nakvynės namų, grupinio gyvenimo namų neįgaliesiems, palydimojo būsto jaunimui, paliekančiam globos įstaigas, nepakanka vaikų socialinės priežiūros centrų, nuolatinių globėjų, dienos socialinės globos ir priežiūros paslaugų asmens namuose.
Siekdama pasirūpinti kiekviena socialine grupe, savivaldybė būgštauja, kad augančios socialinių paslaugų kainos ir didėjantis paslaugų poreikis netrukus gali tapti didele našta biudžetui. Šiais metais socialinei sričiai biudžete skirta 468,8 tūkst. eurų daugiau, palyginti su 2020-aisiais.
Apie tai, kaip pandemija koregavo socialinį darbą, kokių pokyčių ir naujų paslaugų gali tikėtis pakaunės gyventojai, kalbamės su Kauno rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Margarita Vensloviene.
Margarita Venslovienė.
– Kas lemia pakaunės gyventojų socialinių paslaugų poreikį?
– Kauno rajono gyventojų socialinių paslaugų poreikį lemia savivaldybės gyventojų socialinė ir demografinė sudėtis, esama socialinių paslaugų infrastruktūra bei Kauno rajono savivaldybės geografinė padėtis. Didžiausios socialinių paslaugų gavėjų grupės pakaunėje yra senyvo amžiaus asmenys, suaugę neįgalūs asmenys ir vaikai, likę be tėvų globos. Socialinės paslaugos gerina ne tik šių asmenų, bet ir jų šeimų gyvenimo kokybę, sudaro galimybes aktyviau dalyvauti darbo rinkoje, derinti šeimos ir darbo įsipareigojimus, mažinti socialinę atskirtį.
Vaišės: „Nemuno krašto vaikai“ džiaugėsi galimybe pabendrauti su žymiu disko metiku Andriumi Gudžiumi, kilusiu iš Vilkijos apylinkių seniūnijos, ir kartu pasmaližiauti torto.
– Kokie socialinėje srityje Kauno rajono savivaldybei buvo praėjusieji metai? Su kokiais iššūkiais teko susidurti? Kaip paslaugas koregavo pandemija ir karantinai?
– 2020-ieji buvo kitokie dėl visą pasaulį užklupusios pandemijos, todėl papildomu iššūkiu tapo užtikrinti paslaugų gavėjų ir darbuotojų saugumą. Siekdami veiklos efektyvumo, darbus perorganizavome. Atsižvelgiant į kiekvienos socialines paslaugas teikiančios įstaigos darbo specifiką, parengti COVID-19 prevencijos ir kontrolės priemonių taikymo planai, darbuotojai aprūpinti asmeninėmis apsaugos priemonėmis, parengti saugaus darbo ir asmeninių apsaugos priemonių naudojimo mokymai, darbuotojams sudarytos galimybės dirbti nuotoliniu arba mišriu būdu, SBĮ Kauno rajono socialinių paslaugų centro darbuotojai apdrausti papildomu sveikatos draudimu.
Keitėsi ir socialinių paslaugų teikimo formos: dalis paslaugų teikta nuotoliniu būdu, pvz. sveikatinimo užsiėmimai, meno užimtumas, tačiau pagrindinių socialinių paslaugų apimtys nesumažėjo. Būtiniausių socialinių paslaugų teikimą užtikrinome darbą organizuodami taip, kad, darbuotojui susirgus ar būnant saviizoliacijoje, paslaugų teikimas nenutrūktų.
– Vienas patvirtinto 2021 m. plano tikslų – didinti paslaugų įvairovę. Kokių naujų paslaugų ketinama šiemet pasiūlyti pakaunės gyventojams?
– Šiemet akredituotą vaikų dienos socialinę priežiūrą vykdys septyni vaikų dienos centrai. Socialinių paslaugų centras ruošiasi socialinės priežiūros paslaugų akreditacijai. Vaikams, likusiems be tėvų globos, ilgalaikės ir trumpalaikės socialinės globos paslaugos bus teikiamos bendruomeniniuose vaikų globos namuose, kuriems pastatą savivaldybė įsigijo pernai gruodį. Vieną naują paslaugą – socialinę integraciją iš pataisos įstaigų grįžusiems asmenims – savivaldybė jau teikia nuo sausio 1 d.
Dėmesys: prieš užklumpant pandemijai, Kauno rajono meras Valerijus Makūnas dažnai lankydavosi socialinės globos įstaigose, o prieš šventes – ir su dovanomis.
– Galbūt jau šiemet prasidės institucinės socialinės globos pertvarka? Kas bus daroma?
– Šiemet savivaldybė planuoja įsigyti du būstus bendruomeninių vaikų globos namų veiklai. Taip pat kartu su partneriais VšĮ Socialinės terapijos namais ir VšĮ "Tapk laisvas" įgyvendins projektą "Socialinių paslaugų infrastruktūros tinklo sukūrimas ir plėtra asmenims, turintiems proto ir (arba) psichikos negalią, Kauno rajono savivaldybėje" , kurio metu Kauno rajone bus įkurti keturi grupinio gyvenimo namai ir du socialinių dirbtuvių / užimtumo centrai asmenims, turintiems proto arba psichikos negalią.
– Su kokiomis problemomis susiduriama didinant paslaugų įvairovę?
– Problemų esama dėl viešųjų pirkimų, kai turime visada pirkti pigiausią daiktą, sudėtinga vykdyti teisės aktų keliamus reikalavimus. Pavyzdžiui, priimti teisės aktai dėl atokvėpio paslaugų jau laukia pakeitimų. Su problemomis neišvengiamai susidursime, kai reikės surasti vietą grupinio gyvenimo ar nakvynės namams. Kitų savivaldybių patirtis liudija: bendruomenės priešinasi tiek tokių namų įkūrimui, tiek jų buvimui. Žmonėms trūksta empatijos kitokiems gyventojams. Tikriausiai nerimą kelia nežinia ir patirties gyvenimo šalia neįgaliųjų stoka.
Su problemomis neišvengiamai susidursime, kai reikės surasti vietą grupinio gyvenimo ar nakvynės namams.
– Kada ir kur atsiras grupinio gyvenimo namai neįgaliesiems?
– Dar per anksti pasakyti, kur įsikurs grupinio gyvenimo namai. Šiuo metu savivaldybė ieško keturių žemės sklypų, kuriuos įsigijus, prasidėtų tokių namų statyba.
– Kur ir kada turėtų atsirasti naujų vaikų dienos centrų?
– Šiais metais planuojame naujo vaikų dienos centro Linksmakalnio seniūnijoje atidarymą.
Komentaras
Gerins paslaugų kokybę, didins prieinamumą
Saulius Davainis, Kauno rajono savivaldybės tarybos Socialinių reikalų ir sveikatos komiteto pirmininkas.
Kauno rajono savivaldybės 2021 m. socialinių paslaugų planas įvertina esamą Kauno rajono savivaldybės teikiamų socialinių paslaugų situaciją ir numato galimybes gerinti socialinių paslaugų teikimą, kokybę ir prieinamumą Kauno rajono gyventojams.
Socialinių paslaugų teikimas grindžiamas prieinamumo principu, todėl paslaugos teikiamos visose 25-iose seniūnijose – kuo arčiau asmens (šeimos) gyvenamosios vietos, nors atokesnių kaimų gyventojams paslaugas teikti yra sudėtingiau dėl nepakankamai išvystytos viešojo transporto infrastruktūros. Visose Kauno rajono seniūnijose dirba socialinio darbo organizatoriai ir socialiniai darbuotojai darbui su šeimomis, kurie atlieka itin svarbų darbą konsultuodami seniūnijos gyventojus socialinių paslaugų skyrimo ir teikimo klausimais, priimdami iš seniūnijos gyventojų prašymus socialinėms paslaugoms gauti, nustatydami asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, teikdami kitas socialines paslaugas.
Savivaldybėje socialinių paslaugų gavėjams – senyvo amžiaus asmenims, suaugusiems asmenims, turintiems negalią, šeimoms ir vaikams, socialinės rizikos suaugusiems asmenims socialines paslaugas, priklausomai nuo nustatyto poreikio, teikia gana gerai išplėtotas Kauno rajono socialinių paslaugų tinklas – socialinės globos namai, šeimynos, vaiko gerovės centras ir vaikų dienos centrai, socialinių paslaugų centras.
Vis dėlto, augant paslaugų poreikiui, nevisiškai patenkinamas asmenų socialinės priežiūros savarankiško gyvenimo namuose poreikis, trūksta laikino apnakvindinimo ir apgyvendinimo nakvynės namuose paslaugų. Reikėtų pabrėžti, kad tokios paslaugos reikalingos asmenims, turintiems priklausomybę nuo alkoholio ar psichoaktyviųjų medžiagų. Galbūt dalį tokių paslaugų galėtų teikti nevyriausybinės organizacijos (NVO), tačiau Kauno rajone NVO socialines paslaugas teikia daugiau suaugusiems asmenims, turintiems negalią, ir vaikams, o asmenims, turintiems priklausomybių, socialines paslaugas teikia tik VšĮ "Sugrįžimas" ir "Laisva valia".
Žvelgiant į perspektyvą, Kauno rajone bus stiprinamas prevencinis darbas siekiant išvengti socialinės rizikos veiksnių šeimose, plečiamas vaikų dienos centrų tinklas. Bus siekiama patenkinti ir didėjantį pagalbos į namus bei dienos socialinės globos asmens namuose poreikį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kauno senamiestis turės eglutę: ją kūrė J. Šmidtienė2
Lapkričio 30 d. 16 val. Kaune, senamiestyje, bus įžiebta Kalėdų eglutė. Jos autorė – menininkė Jolanta Šmidtienė, pagrindines egles, iškildavusias Rotušės aikštėje, kurdavusi šešiolika metų. ...
-
VMI kliento profilis – tarsi vizitinė kortelė
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) prieš porą metų pristatė kliento profilį. Tai patogiai, vienoje vietoje pateikiami VMI vertinami duomenys apie įmonę, skirti susipažinti, kaip mokesčių mokėtoją mato ir kokių rizikų jo veikloje įžve...
-
Projekto „Saugus vaikas“ baigiamasis renginys: mums rūpi vaikų traumų prevencija
Kauno kolegijos Medicinos fakultetas, bendradarbiaujant su Kauno rajono švietimo įstaigomis, baigė įgyvendinti projektą SAUGUS VAIKAS, skirtą vaikų traumų prevencijai. Projektas finansuotas Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, ...
-
Ugniagesiai skubėjo prie Kauno pilies: teko atjungti kalėdines lemputes
Trečiadienio pavakarę ugniagesiai gelbėtojai vyko prie Kauno pilies. ...
-
Kauno meras kreipėsi į pareigūnus: „Žalgirio“ pergalės turi teikti džiaugsmą, o ne susiskaldymą240
Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis kreipėsi į teisėsaugininkus dėl praėjusio penktadienio incidento. ...
-
Kalėdiniai Kauno siurprizai: ir šventinis miestelis, ir susitikimai bei pramogos
Šventinė nuotaika Kaune jau skleidžiasi, Vienybės aikštėje papuošta kalėdinė miesto eglė kviečia susitikti, pabendrauti. Šalia įsikūrė ir smaližius viliojantys kupolai. Čia bus galima susitikti ir su Seneliu Kalėda. Se...
-
Norintiems renovuoti daugiabučius – kvietimas: mažiau biurokratijos, parama papildomoms priemonėms11
Neretai senų daugiabučių gyventojams šaltasis metų sezonas pirmiausia asocijuojasi su išaugusiomis sąskaitomis už šildymą. Atrenovavus pastatą šilumos tiekimo išlaidos gali net kelis kartus sumažėti. ...
-
VšĮ „Kauno teniso mokykla“ įgyvendina projektą1
VšĮ „Kauno teniso mokykla“ įgyvendina bendrai finansuojamą valstybės biudžeto lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, projektą &bdquo...
-
Ypatinga istorija: tėtis savo trimečiui sūnui padovanojo inkstą5
Kauno klinikose neeilinė sėkmės istorija – trimetis pacientas Matas sulaukė donorinio inksto, organo donoru tapo jo tėtis Edgaras. „Matukas tapo pirmuoju pacientu tiek Kauno klinikose, tiek Lietuvoje, kuriam esant tokio amžiaus inkstas buvo p...
-
Viena Kauno viešojo transporto stotelė pakeitė pavadinimą: kviečia pasinerti į Kalėdas17
Vienybės aikštėje įžiebus pagrindinę Kauno eglę, kauniečiai ir miesto svečiai kviečiami prisijaukinti šventinę nuotaiką. Kalėdinė eglė, mieste iškabintos dekoracijos eglučių alėjos – tik dalis šventinių staig...