- Greta Kunsmanė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Praėjus 52 metams po Romo Kalantos žūties, jo auką dėl laisvės ir Kauno pavasario antitarybinių protestų dvasią miestiečiai tradiciškai prisimins gegužės 14-osios vakarą, Muzikinio teatro sodelyje skambant kompozitorės Zitos Bružaitės „Requiem. Laisvės vardan“.
Tradicija atminti
„Tai reikšminga tradicija tapęs renginys, kuris itin reikalingas miestui. Jo metu prisimename tautiečius, išėjusius ir atidavusius savo gyvybę už Lietuvos laisvę, – sakė Kauno valstybinio muzikinio teatro (KVMT) vadovas Benjaminas Želvys. – Susirinkę miestiečiai kartu ne tik pagerbia istorinę atmintį, bet įžiebia patriotiškumo ir tvirtybės jausmą savo bendryste.“
Anot dirigento Jono Janulevičiaus, net ir praėjus daugiau nei 50 metų nuo tos dienos, kai R. Kalanta atidavė savo gyvybę dėl Lietuvos laisvės, vis dar yra daug žmonių, manančių, kad laisvė yra duotybė ir prigimtinė teisė. „Šiems piliečiams būtina priminti, kokia yra laisvės kaina. Šių dienų sukrečiančių įvykių fone tai būtina, nebijant sutirštinti tikrųjų spalvų“, – sako menininkas.
Kita svarbia šios dienos minėjimo priežastimi dirigentas vadina jaunimą, būtinybę jų širdyse išsaugoti R. Kalantos atminimą. „Plačiai ir skambiai minėdami šią dieną, mes prisidedame prie šio įsipareigojimo. Jaučiame, kad tai labai svarbus istorinis įvykis Lietuvos laisvės kelyje. Minint R. Kalantos auką, jau treti metai iš eilės Kauno valstybinis muzikinis teatras šiai dienai ruošia vis kitą atminimo simbolį. 2022 m. įvyko Kipro Mašanausko roko operos „1972“ premjera, 2023 m. – Jeroslavo Cechanovičiaus „Requiem“, o šiemet ruošiame Z. Bružaitės „Requiem. Laisvės vardan“, – pastebėjo J. Janulevičius.
Amžina ramybė
Būtent requiem žanras tinkamiausiai atspindi jausmus, kuriuos patiriame prisimindami R. Kalantos ir kitų tautiečių aukas. Žanro pavadinimas kilęs iš krikščioniškosios laidotuvių liturgijos „Requiem aeternam dona eis, Domine“ („Amžiną ramybę duok jiems, Viešpatie“). Seniausi krikščioniškųjų gedulinių apeigų paminėjimai mus pasiekia iš II a., ankstyviausi tekstai iš VIII–XIX a. šaltinių, o seniausios choralinės giesmės – iš X a.
Pirmasis šio žanro kūrinys, nors ir nepilno ciklo, priskiriamas XV a. prancūzų ir flamandų kompozitoriui Johannesui Ockeghemui.
Viduramžiais, baroko, klasicizmo laikotarpiais requiem sudarydavo dvylika dalių ir tokio kūrinio plano buvo laikomasi, o jau nuo XIX a. pradėta kiek laisviau, įvairiau traktuoti requiem struktūrą. Dauguma XVII–XVIII a. gedulingų mišių buvo kuriamos ypatingomis progomis – didikų ir bažnyčios vadovų laidotuvėms, mirties metinėms, jas pradėta atlikti ir iškilių asmenybių mirties proga. Tokios tendencijos išliko iki šių dienų. Requiem – tai stambios formos koncertinė kompozicija chorui, solistams ir orkestrui.
Skausmingi akcentai
Muzikinio teatro sodelyje nuskambėsiančio kompozitorės Z. Bružaitės „Requiem“ užuomazgos gimė prieš daugelį metų Vėlinių laikotarpiu, apmąstant mūsų visų laikinumą, aplinką, tarpusavio santykius, laikinai svarbius dalykus ir užgyventų daiktų vertes.
„Šio kūrinio natos augo keliolika metų – iš lėto, galvojant apie savo šalį, jos istoriją, mažus ir didelius savo darbais, dvasia ir pasiryžimais žmones. Apie tuos, kurie sudegė iš meilės savo šaliai, savo svajonėse matė laisvą ir klestinčią Lietuvą“, – atviravo kompozitorė.
Z. Bružaitės „Requiem“ pirmą kartą nuskambėjo 2015-aisiais, atliktas Kauno valstybinio choro ir Kauno miesto simfoninio orkestro. 2022 m. kūrinys, jau atliekamas valstybinio choro „Vilnius“ ir Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro, sugrįžo kaip paminklas simboliniam didvyriui, artikuliuodamas istorines žmonijos kančias.
„Kai 2022 m. buvo minimas R. Kalantos žūties 50-metis, teko prisidėti rengiant parodą „1972. Pramušti sieną“. Tiek naujų ir gilių atradimų buvo patirta apie Kauno pavasarį, R. Kalantos laiką, nenumaldomą laisvės siekį, kuris tvyrojo ir simboliais liejosi visur – muzikoje, dailėje, teatre, šokyje. Taip atsirado nauja redakcija „Requiem. Laisvės vardan“, kurioje į lotyniškų numerių seką įaudžiamos dainos lietuviškais tekstais. Naujų dalių – dainų – įvedimas tampa nusilenkimu praeityje pasodintam lietuviško roko daigui, R. Kalantai, mus į šią dieną vedusiems laisvės šaukliams, meile savo kraštui degusiems Lietuvą“, – pasakojo kompozitorė.
Šio kūrinio natos augo keliolika metų – iš lėto, galvojant apie savo šalį, jos istoriją, mažus ir didelius savo darbais, dvasia ir pasiryžimais žmones.
Naujausią kūrinio redakciją išgirs ir šiemet gegužės 14-osios vakarą Miesto sode R. Kalantos atminimą pagerbsiantys miestiečiai. Lyginant su tradicinio requiem sąranga Z. Bružaitės kūrinys yra kiek kitoks: jį sudaro ne dvylika, bet keturiolika dalių. Opusas skirtas šešiems solistams, chorui, ritmo grupei ir orkestrui.
„Ritmo grupės dėka akademinė muzika ir solidi šio žanro prigimtis trumpam nuneša į džiazo ir roko muzikos erdves. Tokį lengvą nuskridimą įprasminau soliniais numeriais, kuriems sukūriau ir tekstus“, – sako kompozitorė.
Plastiškas akademinio ir lengevsnės muzikos suliejimas yra jos kūrybos skiriamasis bruožas, daugeliui atpažįstamas iš nesudėtingo, tačiau įtaigaus, emocionalaus muzikinio naratyvo.
Kviečia susitelkti
Renginyje dalyvaus Valstybinis choras „Vilnius“, KVMT simfoninis orkestras, vadovaujamas vyriausiojo dirigento J. Janulevičiaus, solistai Ingrida Kažemėkaitė, Gabrielė Kuzmickaitė, Raminta Vaicekauskaitė, Martynas Beinaris, Žygimantas Galinis, Mindaugas Zimkus. Aktorius Gintaras Mikalauskas skaitys specialiai šiam renginiui poeto Arno Ališausko sukurtus eilėraščius.
Per penktą veiklos dešimtmetį žengiančio choro „Vilnius“ vyriausiasis dirigentas Artūras Dambrauskas prisimena Z. Bružaitės „Requiem“ premjerą.
„Panašios tematikos kūriniai chorui „Vilnius“ tikrai ne naujiena. Kiekvienais metais atliekame 2-3 šios arba panašios tematikos stambios formos kūrinius. Šio renginio metu kauniečiai išvys pilną mūsų choro sudėtį – 43 dainininkus. Drauge paminėkime amžinas vertybes – laisvę, nepriklausomybę, taiką ir atviro pasaulio džiaugsmą“, – kvietė A. Dambrauskas.
„Dramatiškame šių dienų fone vis dažniau galvoje praskrieja mintys, kad esame šiandien laimingi, dėkingi už laisvės dovaną, tačiau ji gali būti labai trapi. Reikia būti budriems ir sutelktai vieningiems“, – muzikui antrino ir Z. Bružaitė.
Kas? R. Kalantos aukai pagerbti – Zitos Bružaitės „Requiem. Laisvės vardan“.
Kur? Muzikinio teatro sodelyje.
Kada? Gegužės 14 d. 17 val.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuvos mokslininkai atrado medžiagą, galinčią sukelti revoliuciją medicinoje1
Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai kartu su medikais atrado būdą, kaip susintetinti augalinę medžiagą, ant kurios sėkmingai užauginami organai, kurie vėliau gali būti transplantuoti žmogui. Ta pati medžiaga gali būti pritaikoma ir ...
-
Prisiminė, kaip Nemunas ties Kaunu užšaldavo dar lapkritį
Praeityje Lietuvos klimatas buvo kur kas šaltesnis. Kai kuriais metais meteorologinė žiema prasidėdavo dar lapkričio pradžioje, o vandens telkiniai ir net upės užšaldavo lapkričio viduryje. Taip buvo nutikę ne kartą XIX a. pabaigoje. &S...
-
Sinoptikai praneša orus, o gyventojai dalijasi: įspūdingas dangus šį rytą
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba dalijasi šios dienos orų prognoze. ...
-
Kuri Kauno eglutė gražesnė: šių ar praėjusių metų?36
Nauja puošimo komanda Kaune šiandien paskleidė meduolių kvapą – Vienybės aikštėje įžiebta miesto eglė. Praeitais metais Kalėdos Kaune susitelkė ties lengvumo tema. Tada eglę puošė menininkė Jolanta Šmi...
-
Lietuvoje įžiebta pirmoji Kalėdų eglė: Kaunas pakvipo meduoliais, Kalėdų Senelis leidosi stogu105
Kauno Vienybės aikštėje įžiebta eglė – smaližių širdis tirpdančiomis dekoracijomis papuoštas kalėdinis medis ėmė skaičiuoti iki didžiųjų metų švenčių likusį laiką. ...
-
Restauruoti Prienų ir Kauno rajono miškuose rasti partizanų dokumentai23
Po metus trukusių darbų restauruota dalis Lietuvos partizanų Tauro apygardos Geležinio Vilko ir Žalgirio rinktinių dokumentų. Dalies dokumentų, daugiau kaip 70 metų išbuvusių po žeme, nepavyko atkurti. ...
-
Kauniečiai sveikino Lietuvos kariuomenę: didžiuokimės tuo, ką turime26
Įvairiuose Lietuvos miestuose renginiais paminėtos 106-osios Lietuvos kariuomenės atkūrimo metinės. Kauniečiai tradiciškai susibūrė Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje. ...
-
Kalėdų eglės įžiebimas Kaune (vaizdo įrašai)31
Kaunas pirmasis šalyje šiandien žiebia kalėdinę eglę ir įjungia šventinį laikmatį. Įspūdingą šventę stebėkite kartu su portalu „Kauno diena“ nuo 19.30 val.! ...
-
Knygos S. Paltanavičių atvedė į Kauną
Tado Ivanausko zoologijos muziejuje gamtininko Selemono Paltanavičiaus knygų kelias – nuo pirmosios, rašytos septintoje klasėje su klaida varde, iki šimtosios „Su gamta kišenėje“. ...
-
Ar naujo Seimo priklausomybių politika bus efektyvesnė?17
Dalis Kaune išrinktų parlamentarų mano, kad reikėtų peržiūrėti su visuomenės sveikata susijusius strateginius dokumentus, nes kol kas valstybė nesuteikia pakankamai savalaikės ir tinkamos pagalbos žmonėms, norintiems išgyti nuo prikla...