- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
„Šešėlis yra labai svarbi žmogaus prigimties dalis, ir tik naktį šešėlio nėra“, – šiais moderniosios psichoterapijos tėvu laikomo Karlo Gustavo Jungo žodžiais pristatomas naujausias Lietuvoje namus radusios japonų menininkės Noe Kuremoto-Vavilovas projektas.
Pasaulio pilietė
Pasarčių kaimo miške, Rokiškio rajone, kartu su vyru Edvinu, trimis vaikais, dešimčia avių, dvylika vištų, dviem šunimis ir kate gyvenanti keramikė sėkmingai derina lietuvišką aplinką su gimtosios tautos tradicijomis, kurių supama užaugo.
„Mano skulptūrose vaikiškas paprastumas derinamas su šiuolaikiniu rafinuotumu, o mano išsilavinimas vaizduojamojo meno ir dizaino srityje susijęs su gimtosios Japonijos kultūros paveldu“, – kūrybos kryptį apibūdina menininkė.
Japonijoje, Osakoje, gimusi, vėliau Naujojoje Zelandijoje gyvenusi, Jungtinėje Karalystėje studijavusi N. Kuremoto-Vavilovas sako save matanti kaip pasaulio pilietę Lietuvoje.
„Savo meno praktiką skiriu tam, kad mano vaikų tėvynė (Lietuva) būtų ta vieta, kuria jie galėtų nuoširdžiai didžiuotis", – pabrėžia menininkė.
Objektai: iš japoniškosios kaukių tradicijos atkeliavęs motyvas N. Kuremoto-Vavilovas rankose virto keramikos kūriniais. K. Žilionio nuotr.
Vidinių šešėlių kalba
Naujausias menininkės projektas įkvėptas demonų kaukių tradicijos. „Namuose, kuriuose užaugau, buvo siena, ant kurios buvo sukabintos kaukės, – sako N. Kuremoto-Vavilovas. – Jos mus mokė kiek kitokio moralės pasakojimo. Pasakojo apie tai, kad galime daryti tai, ko neturėtume daryti.“
Japonijoje matydami demono kaukę̨ kieno nors namuose arba dėvimą per festivalį̨, galime susimąstyti: kodėl kviečiame piktąsias dvasias tapti mūsų gyvenimo dalimi? Demono kaukė kviečia žmones susidurti su bauginančia mūsų puse. „Ji žadina vidinį šešėlį ir kviečia jį žaisti. Tada galime jį suvaldyti ir prireikus integruoti į savo gyvenimą. Kaukė simbolizuoja disciplnuotą agresiją“, – sako menininkė.
Demono kaukė kviečia žmones susidurti su bauginančia mūsų puse. Ji žadina vidinį šešėlį ir kviečia jį žaisti. Kaukė simbolizuoja disciplinuotą agresiją.
Nors šiandienis pernelyg supaprastintas moralės kodas neleidžia mums prasiskverbti į gilesnius savos psichikos užkaborius, demonų kaukės, anot keramikės, padeda pasiekti visas savyje esančias energijas – teigiamas ir neigiamas. Tokiu būdu galima visapusiškai išnaudoti savo asmenybę, t. y. būti visu savimi.
Drąsa pripažinti tiesą
Gėris negali egzistuoti be blogio, įsitikinusi kūrėja ir pabrėžia, kad kaip ir daugelis mūsų užaugo pačioje taikiausioje žmonijos istorijoje epochoje, kai moralinė struktūra sukurta atsižvelgiant į kapitalizmo komfortą ir saugumą. Nors agresijos sąvoka paneigiama, ji svarbi formuluojant „gero žmogaus“ kriterijus.
K. Žilionio nuotr.
Ar esi geras žmogus? Gal taip bijai konfliktų, kad slepiesi po gero žmogaus kauke? Išorėje esi ramus, kantrus, vengi konfliktų, niekada nepyksti, praleidi tuos, kas veržiasi į lyderius, nesakai ne viršininkui, bijodamas aplinkinių reakcijos nesiryžti keisti toksiškų santykių, bijai pripažinti, jog turi agresyvių minčių?
Gal savo baimes slepi po moralės skraiste ir geras žmogus tėra įvaizdis? Galiausiai įvaizdžiui paaukojęs savo savitumą sumoki siaubingą kainą? Kada paskutinį kartą kovojai už save, kada tiksliai įvardijai savo širdies turinį? Ar išliksi malonus visą gyvenimą?“ – tarsi savo kūriniais kreipdamasi į auditoriją sako keramikė.
Kas, jei, kurdami savo gerojo žmogaus kaukę, sukuriame ir savo tamsiąją? Jei nuo mūsų slepiamos tiesos priklauso mūsų sielos, šeimos, tavojo pasaulio likimas? Gero žmogaus kaukės nebeužtenka, norint įveikti gyvenimą. Meluodami, liekame skolingi patys sau.
„Pasigilinkime, būkime pasirengę akistatai su šiandienos konfliktu dėl ateities taikos. Atraskime, kur gyvenimas gali mus nuvesti, kai pašalinamos visos ribos, kai elgiamės drąsiai, nuoširdžiai, rodydami dantis ir ragus“, – ragina N. Kuremoto-Vavilovas.
Kas? N. Kuremoto-Vavilovo skulptūrų paroda-projektas „Šešėlis“.
Kur? Kriaunų muziejuje (Sartų g. 12, Kriaunų k., Rokiškio r.)
Kada? Veikia iki rugpjūčio 26 d.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Užgęso rašytojas ir skulptorius J. Šikšnelis
Klaipėdą pasiekė liūdna žinia apie netikėtą rašytojo, skulptoriaus ir buvusio Klaipėdos I. Simonaitytės bibliotekos vadovo Juozo Šikšnelio mirtį. Gruodžio pradžioje jis planavo pristatyti klaipėdiečiams savo naujausią roman...
-
Lietuvos radijo 100-mečiui – speciali programa1
Seimui dar 2021-ųjų pavasarį paskelbus 2026-uosius Lietuvos radijo metais, Kultūros ministerija parengė minėjimo programą ir siūlo ją tvirtinti Vyriausybei. Taip būtų paminėtas Lietuvos radijo šimtmetis. ...
-
Minint M. K. Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, siūloma rengti ekskursijas, parodas
Kitąmet minint poeto, pamokslininko Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, vyks ekskursijos, koncertai ir parodos. ...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Knygos S. Paltanavičių atvedė į Kauną
Tado Ivanausko zoologijos muziejuje gamtininko Selemono Paltanavičiaus knygų kelias – nuo pirmosios, rašytos septintoje klasėje su klaida varde, iki šimtosios „Su gamta kišenėje“. ...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
Jaunieji muzikos lyderiai išpildys svajonę groti su orkestru2
„Užlipusi ant scenos pasimėgausiu akimirka, kurios taip ilgai laukiau“, – sako keturiolikmetė pianistė Kotryna Janavičiūtė. Su kitais aštuoniais jaunaisiais muzikantais ji pasirodys Kauno valstybinės filharmonijos scenoje. Kart...
-
Į amžinojo poilsio vietą išlydimas A. Kulikauskas1
Penktadienį amžinojo poilsio išlydėtas muzikantas ir kompozitorius Andrius Kulikauskas. ...
-
V. Kernagio sūnus apie A. Kulikauską: jam visada galėjai paskambinti, jis turėdavo atsakymus2
Lapkričio 17-ąją maestro Andriui Kulikauskui scenos uždanga nusileido paskutinį kartą. Kompozitorius užgeso po sunkios ligos. ...
-
Susirinkti tapatybę iš gyvenimo skeveldrų
„Nuo rytojaus pasikeisiu, būtinai pasikeisiu“, – sako Herojus (akt. Dainius Svobonas). Panašiai suformuluota frazė girdėta daugybę kartų, manau, daugelio ir pačių pasakyta, įvairiausiomis gyvenimo aplinkybėmis, siekiant nustat...