J. Vileišio anūkė nepamiršo lietuvių kalbos

Nuošaliame Kretos kaimelyje, kalnuose, jau keliolika metų nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens mėgaujasi Graikijos gamta ir dirba Lietuvoje gerai žinomo Jono Vileišio anūkė Danga Vileišis, gimusi Lietuvoje, užaugusi JAV ir nuo jaunystės gyvenanti Berlyne.

Įsikūrė atsitiktinai

Į šią Kretos salos pusę, o juolab – į Kakodikio kaimelį kalnuose turistai užklysta rečiau. Jie dažniausiai ilsisi priešingoje salos pusėje. Be to, Kakodikio kaimelį nuo jūros ir ant jos kranto įsikūrusio kurortinio miestelio Poleochoros skiria apie 10 km, kuriuos reikia įveikti vingiuotais kalnų keliais.

Tačiau Dangai pasiekti jūrą ir dažnai nuplaukti joje kelis kilometrus per dieną, net ir lapkritį, nėra jokia problema, nors moteris jau perkopusi 70 metų slenkstį. Tai tik paso duomenys, nes realiame gyvenime Danga – sportiška, aktyvi, iki šiol rašanti ar verčianti straipsnius politikos, filosofijos, moterų judėjimo temomis.

Danga šią vietovę, Kakodikį, surado atsitiktinai ir, pasitaikius progai, išsinuomojo namelį kalnuose. Per prabėgusius keliolika metų vasarnamis Dangos pastangomis tapo labai patrauklus, patogus vasaroti. Čia mielai atvažiuoja draugai, užsuka kaimynai, kurie ją, puikiai kalbančią graikiškai ir lengvai prisitaikiusią prie vietos papročių, laiko sava.

Vis dėlto čia, Kretos kalnuose, ji ne vien poilsiauja, augina prie namelio gėles ir daržoves, prižiūri kasmet čia iš Berlyno atsivežamą katę Lisą.

Šeimoje išmoko lietuviškai

"Būdama čia daug dirbu – rašau, verčiu straipsnius, knygas politikos teorijos, filosofijos temomis. Šiemet drauge su savo kolega Friederiu Otto Wolfu redaguojame antologiją, kuri bus išleista JAV. Toje antologijoje penkiolika autorių iš įvairiausių pasaulio šalių pateikia naują kritišką požiūrį į jauno Karlo Marxo idėjas", – apibūdino savo darbo Kretoje temą Danga.

Iš kur tas stojiškas gyvenimo stilius, polinkis į politiką, jos teoriją? Pasirodo, tam įtakos turėjo du vyrai: senelis ir tėvas. Dangos senelis Jonas Vileišis – vienas žymiausių Lietuvos visuomenės ir politikos veikėjų, teisininkas, nuoseklus kairiųjų pažiūrų kovotojas už Lietuvos nepriklausomybę, miręs vokiečių okupacijos metais Kaune. Kai 1944 m. sovietinė armija priartėjo prie Lietuvos, J.Vileišio žmona Ona su dukra Rita ir sūnus Kazys su žmona Veronika bei vos pusės metukų dukrele Danga pasitraukė į Vakarus.

Po kelerių metų Dangos tėvas su šeima įsikūrė JAV, Delavero valstijoje, nes būtent šios valstijos kraštovaizdis priminė Vileišių šeimai lietuviškąjį.

"Ten nebuvo nė vieno lietuvio, tačiau aš su jaunesniuoju broliu išmokome kalbėti lietuviškai, nes tėvai tarpusavyje ir su mumis bendravo tik gimtąja kalba", – aiškino Danga.

Drąsi ir pilietiška

Danga jau vaikystėje išsiskyrė iš bendraamžių drąsa, priešinimusi rutinai, trykštančia energija. Tam didelės įtakos turėjo gydytojas tėvas, kuris pasiimdavo nenuoramą dukrą į keliones po Kanadą ir Aliaską. Tose kelionėse Danga išmoko jodinėti, plaukti, meškerioti, gyventi gamtos prieglobstyje, po atviru dangumi. Tai vėliau turėjo įtakos jos pasirinkimams, sprendimams.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Pilietis

Pilietis portretas
Žiūrkės bėgo iš Lietuvos ,kaip žiūrkės iš skęstančio laivo bėga,dabar matai įžimybės pasidarė.Kodėl neliko patrijotai Lietuvoje ,nekovojo jeigu, jie tikri patrijotai buvo.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių