- Aušra Šiaulytė / lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nuo realaus bendravimo vengimo ir pykčio priepuolių. Kokios psichologinės problemos kamuoja vaikus ir paauglius, ir ar užtenka pagalbos? Sveikatos apsaugos ministerija tikina, kad vaikai psichologinę pagalbą turėtų gauti mokyklose, bet kalbama ir apie iššūkius. Vaikus auginančios šeimos turi galimybę patekti ir į mažai viešintą specialią programą, kur vietoj triženklių sumų už privačias psichologines konsultacijas, jas gauna nemokamai.
Vilniaus Ryto progimnazijos direktorė parodė mokykloje esantį sveikatos kabinetą. Susižeisti ne taip ir sudėtinga, bet mokykloje sveikatos priežiūros specialisto nėra, nors reikėtų.
„Tikėtina, kad jų trūksta, bet su sveikatos biuru turime pasirašę sutartį, jie priskyrė mobilią komandą“, – kalbėjo Vilniaus „Ryto“ progimnazijos direktorė Roberta Juodelienė.
Be fizinių traumų, vaikus lydi ir psichologiniai iššūkiai: nerimas ir baimės. Vadovė džiaugėsi, kad pavyko pritraukti ir išlaikyti bent jau du psichologus.
Valdžia sako, dėl vaikų gerovės daranti daug, numatomi tolimesnio tobulinimo žingsniai. Bet ar jų pakaks?
„Jeigu bus poreikis, planuosime, kaip galime pagelbėti visuomenės sveikatos specialistams, kad jie galėtų vaikams mokykloje suteikti reikiamą pagalbą“, – žadėjo SAM Investicijų įgyvendinimo skyriaus vedėja Gytė Sirgedienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Paradoksas – apie emocinę sveikatą kalbama vis daugiau, bet Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) surinkti bendri duomenys, kur dalyvavo ir Lietuva, progreso nerodo.
„Tiriami 11–15 metų vaikai. Deja, teigiamai vertinančių sveikatą mažėja. Ypatingai ryškus mažėjimas mergaičių tarpe. Taip pat mažėja pasitenkinimas gyvenimu, savęs vertinimas“, – teigė PSO biuro Lietuvoje vadovė Ingrida Zurlytė.
Susierzinimas, įtampa, pykčio priepuoliai – apie tai kalba ir patys tėvai. Jie ir seneliai dalijosi asmeninėmis patirtimis.
„Norėčiau, kad su manimi bendrautų, o vaikas neturi nuotaikos. Neatmetu ir technologijų įtakos“, – sakė moteris.
Tiriami 11–15 metų vaikai. Deja, teigiamai vertinančių sveikatą mažėja. Ypatingai ryškus mažėjimas mergaičių tarpe.
„Su nerimu laukiame paauglystės“, – šnekėjo kita moteris.
„Skandalai, kad pradinukai ieško antrų pusių, mane šokiravo. Manau, kad ir patyčios slegia jaunimą“, – kalbėjo vyras.
Šeimos konsultacija galėtų būti išeitis, bet, pavyzdžiui, viename iš psichologijos centrų Vilniuje, ji kainuoja apie 130 eurų.
Retas žino, kad yra galimybė pasikonsultuoti visiškai nemokamai. Reikia praeiti specialią programą.
„Turime laukiančių eiles, nemažai žmonių sužino apie programą. Papildomai reklamuoti ir viešinti nereikia, nes informacija keliauja iš lūpų į lūpas “, – kalbėjo „Neįtikėtinų metų“ programos veiklos vadovė Marina Mažionienė.
Neviešinta programa Lietuvoje veikia jau ketverius metus. Programa skirta auginantiems vaikus nuo trijų iki dvylikos metų.
Norint patekti į tokią programą Vilniuje, reikia laukti apie tris mėnesius.
Vadovė sako, šeimos kreipiasi ir tais atvejais, kai prie stalo neįmanoma susodinti vaikų, nes šie nevaldomi ir nesiklauso.
„Tėvai ateina su įvairiais jausmais, kaltės jausmu, kad kažko nepadarau, nemoku“, – pasakojo M. Mažionienė.
Registracija į programą vykdoma per sveikatos biurus. Laukia dvylika susitikimų po dvi valandas. Programa veikia tik trečdalyje savivaldybių.
Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, nuo 2020 metų savivaldybėse pradėtos teikti papildomos paslaugos. Vaikų, jaunimo ir šeimų psichinei gerovei, kaip skelbiama, skiriamas ypatingas dėmesys.
„Yra keli rajonai, kur visuomenės sveikatos biurų darbuotojams krūvis yra didelis. Yra rajonų, kur sprendžiame ir ieškome, kaip padengti. Negalime teigti, kad viskas tobula, bet iššūkius sprendžiame. Vaikai turėtų gauti pagalbą mokyklose“, – aiškino Sveikatos apsaugos ministro patarėjas Edgaras Diržius.
Programai atseikėtos tarptautinės investicijos – beveik 10 mln. eurų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius3
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?2
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Seimas svarsto atnaujintą Lietuvos ir Latvijos susitarimą dėl greitosios pagalbos
Seimas po pateikimo pritarė atnaujintam susitarimui dėl greitosios medicinos pagalbos teikimo Lietuvos ir Latvijos pasienio teritorijose. ...
-
Lietuvai – rekomendacijos įkurti LGBT lygybės darbo grupę, skatinti romų įtrauktį8
Europos komisijos prieš rasizmą ir netoleranciją (ECRI) spalį paskelbtoje ataskaitoje, Lietuvos valdžios institucijos raginamos įsteigti nuolatinę LGBT lygybės darbo grupę ir užtikrinti geresnes galimybes romų tautybės žmonėms gauti i&scaro...
-
Grįžta prie klausimo dėl nemokamų pietų visiems pradinukams: kodėl jo reiktų?2
Naujos sudėties parlamentinis Švietimo ir mokslo komitetas svarstys buvusios kadencijos Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ iniciatyvą nemokamai maitinti visus pradinukus. ...
-
Lietuva Ukrainai perdavė generatorių, šarvuočių dalių, įvairių ginklų
Ukrainą pasiekė elektros generatorių, atsarginių dalių šarvuočiams M113 ir įvairių ginklų bei jų dalių siunta, sekmadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Sinoptikai praneša orus, o gyventojai dalijasi: įspūdingas dangus šį rytą
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba dalijasi šios dienos orų prognoze. ...
-
Pradedama nauja paramos Ukrainai iniciatyva „ApaRatai“
Asociacija „Lygiai“ pradeda naują paramos Ukrainai iniciatyvą „ApaRatai“, kuria siekiama užtikrinti moterims reikalingą medicininę pagalbą. Organizatorių teigimu, už žmonių suaukotas lėšas tikimasi nupirkti ultra...
-
Vilniuje nelieka raitosios policijos: priežastys – dvi4
Dėl mažo efektyvumo ir finansinių priežasčių, Vilniuje planuojama atsisakyti raitosios policijos, sekmadienį pranešė LRT radijas. ...