NASA atsiribojo nuo tvirtinimų apie nežemiškus mikrobus

NASA mokslininkai pareiškė, kad kolegos tvirtinimo apie meteorite rastus už Žemės ribų gimusius mikrobus negalima paremti jokiais moksliniais įrodymais.

JAV kosmoso agentūra formaliai atsiribojo nuo NASA mokslininko Richardo Hooverio penktadienį leidinyje „Journal of Cosmology“ paskelbto straipsnio, praneša naujienų agentūra AFP.

Reaguodama į tai žurnalo vyriausioji redaktorė Lana Tao užsipuolė „visiškai neprofesionalų ir nesąžiningą įvairių NASA dirbančių asmenų elgesį, kurie griebėsi melų, šmeižto ir argumentų prieš žmogų“.

„Mokslinė abejonė nesusideda iš isterijos ir melų. Tai ženklai, kad reikia gydytis“, – elektroniniame laiške rašė ji.

Atlikdamas tyrimą, R. Hooveris supjaustė keleto rūšių anglies chondritų meteoritus, kuriuose gali būti gana aukštas vandens ir organinių medžiagų lygis, ir per galingą mikroskopą pažvelgė į vidų.

Ten jis aptiko į bakterijas panašių gyvių, kuriuos pavadino „tenykštėmis fosilijomis“. Jos, mokslininko manymu, atsirado už Žemės ribų, ir čia nepateko po to, kai meteoritas nukrito.

„Tai reiškia, kad gyvybė yra visur, ir kad gyvybė į Žemę galėjo atkeliauti iš kitų planetų“, – teigiama tyrime.

NASA Astrobiologijos instituto vadovas Carlas Pilcheris apibūdino R. Hooverį kaip „NASA darbuotoją“, dirbantį Alabamos valstijoje esančiame laboratorijos Saulės fizikos skyriuje.

„Tą R. Hooveris tvirtino jau keletą metų. Man nežinomi jokie kiti meteorito tyrimai, galintys paremti šį gana keistą teiginį, kad mikrobų pėdsakų meteorite buvo dar prieš tai, kai jis nukrito į Žemę, ir kad tai nebuvo užterštumo pasekmė jam nukritus“, – kalbėjo C. Pilcheris.

„Paprasčiausias paaiškinimas – kad meteorituose yra mikrobų ir tai Žemės mikrobai. Kitais žodžiais tariant, tai užteršimas“, – sakė jis.

Anot C. Pilcherio, meteoritai, kuriuos R. Hooveris tyrė, į Žemę nukrito prieš 100–200 metų ir buvo intensyviai čiupinėjami žmonių. „Taigi šiuose meteorituose tikiesi aptikti mikrobų“, – teigė NASA mokslininkas.

NASA mokslo misijos direktorato Vašingtone vyriausiasis mokslininkas Paulas Hertzas taip pat išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad NASA neremia R. Hooverio radinių.

„Nors vertiname laisvą keitimąsi idėjomis, duomenimis ir informacija, kuris yra mokslinio ir techninio tyrinėjimo dalis, NASA negali stovėti už ar paremti mokslinių teiginių, kol jų neperžiūrėjo ar atidžiai neištyrė kiti kvalifikuoti ekspertai“, – tvirtino jis.

Pirmieji tyrimai, teigiantys, kad iš kosmoso tolybių atkeliavusių mikrobų galima rasti meteorituose, pasirodė dar septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, tačiau mokslinėje bendruomenėje jie vertinami gana skeptiškai.

„Nebent jis suklastojo šias nuotraukas, kuo abejoju, negaliu įsivaizduoti, kad tai galėtų būti teršalai. Žinau, kad yra skepticizmo, nes tai nepaprastas atradimas, jei jis bus patvirtintas“, – kalbėjo „Journal of Cosmology“ redaktorė Chandra Wickramasinghe.

„Jei tai bus priimta, tai reikš, kad didžioji dalis visuotinai priimtų žinių apie tai, kaip Žemėje gimė gyvybė, turės būti peržiūrėta“, – pridūrė ji.

Ch. Wickramasinghe teigimu, tyrimą peržiūrėjo keturi geleologai ir geochemiškai iš Rusijos ir Europos, iš trijų sulaukta teigiamos reakcijos.

Žurnalas pakvietė ekspertus pateikti savo argumentus dėl R. Hooverio tvirtinimo, o pirmadienį žurnalo interneto puslapyje pasirodė ir skeptikų, ir rėmėjų komentarai.

„Turint omenyje šių rezultatų svarbą, būtina toliau ieškoti kriterijų, kurie būtų tvirtesni nei vizualinis panašumas, ir nustatyti šių nepaprastų struktūrų kilmę“, – rašė Michaelas Engelis iš Oklahomos universiteto.

NASA finansuotas tyrimas gruodį paskelbė, kad Kalifornijos ežero gilumoje rasta iki šiol nematytos formos bakterija, kurios išgyvenimui reikia arseno. Taip prie šešių, mokslininkų manymu, esminių gyvybės sudedamųjų dalių pridėta dar viena.

 Šis tyrimas sulaukė daug kritikos, ypač po to, kai NASA tai pavadino nežemiškos gyvybės atradimu. Mokslininkai dabar bando šiuos rezultatus atkartoti.


Šiame straipsnyje: NASAmeteoritas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • DI priemonė padės atpažinti ir moksleiviu nerimą
    DI priemonė padės atpažinti ir moksleiviu nerimą

    KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto Taikomosios matematikos katedros docentė dr. Liepa Bikulčienė vadovauja Lietuvos tyrėjų komandai, dirbančiai tarptautiniame projekte „Gerovė@dirbtinis intelektas“. Jį įgyvendinant mokslininkai si...

    1
  • Linkėjimai iš kreidos periodo
    Linkėjimai iš kreidos periodo

    Honkongo mokslininkai pranešė pirmą kartą aptikę dinozaurų fosilijų atokioje saloje šalia miesto, kuri yra saugomo geoparko dalis. Ekspertai jau patvirtino, kad fosilijos yra didelio dinozauro fragmentas. ...

  • „LinkedIn“ skirta 310 mln. eurų bauda
    „LinkedIn“ skirta 310 mln. eurų bauda

    Airijos reguliavimo institucija, padedanti prižiūrėti Europos Sąjungos (ES) duomenų privatumą užtikrinančių reglamentų laikymąsi, ketvirtadienį pranešė, kad profesinių ryšių platformai „LinkedIn“ skyrė 310 mln. eurų b...

    1
  • Kiek kainuoja sekundė netikslaus laiko?
    Kiek kainuoja sekundė netikslaus laiko?

    Ar žinojote, kad laikas Vilniuje ir Palangoje skiriasi? Pasirodo, tai priklauso nuo žemės pasisukimo kampo. Netrukus mes suksime savo laikrodžio rodykles valandą atgal, tačiau mokslininkai tą daro nuolat. Įrangos pagalba šie tikslina net mums me...

    2
  • Keturi TKS astronautai dėl blogų orų toliau priversti laukti grįžimo į Žemę
    Keturi TKS astronautai dėl blogų orų toliau priversti laukti grįžimo į Žemę

    Dėl nepalankių orų sąlygų keturi Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) esantys astronautai toliau priversti laukti kelionės namo. NASA astronautai Matthew Dominickas, Michaelis Barrattas, Jeanette Epps ir rusų kosmonautas Aleksandras Grebenkinas i&sca...

    1
  • Skelbia kibernetikos ekspertų konkursą: už atrastas spragas – piniginiai prizai
    Skelbia kibernetikos ekspertų konkursą: už atrastas spragas – piniginiai prizai

    Kibernetinio saugumo entuziastus Vilniaus miesto savivaldybė antrus metus iš eilės kviečia išbandyti savo įgūdžius konkurse „Bug Bounty“. Konkurso dalyviai per 10 darbo dienų turės atrasti spragas savivaldybei priklausančiose...

    1
  • E. Musko „X“ išvengė griežtų ES konkurencijos taisyklių
    E. Musko „X“ išvengė griežtų ES konkurencijos taisyklių

    Milijardieriaus Elono Musko platformai „X“ nebus taikomos griežtos Europos Sąjungos konkurencijos taisyklės, kuriomis siekiama, kad skaitmeninės rinkos būtų atviros, trečiadienį pranešė Europos Komisija. ...

    1
  • TEA: pasaulis žengia į elektros energijos amžių
    TEA: pasaulis žengia į elektros energijos amžių

    Tarptautinė energetikos agentūra (TEA) trečiadienį pareiškė, kad iki 2030 metų daugiau nei pusė pasaulio elektros energijos bus pagaminama iš mažai teršiančių šaltinių, tačiau švarios energijos naudojimas pasaulyj...

    1
  • Kaip apsaugoti vaiką nuo pavojų internete?
    Kaip apsaugoti vaiką nuo pavojų internete?

    Per paskutinius du dešimtmečius internetas tapo neatsiejama kiekvieno iš mūsų gyvenimo dalis. Ne išimtis ir jaunoji karta – vaikai ir paaugliai internete praleidžia vis daugiau laiko, todėl saugumas virtualiojoje erdvėje &ndash...

  • NASA: saulė pasiekė aktyvumo maksimumo periodą
    NASA: saulė pasiekė aktyvumo maksimumo periodą

    JAV kosmoso agentūra NASA antradienį paskelbė, kad saulė pasiekė aktyvumo maksimumo laikotarpį, kuris tęsis dar vienerius metus, o jam trunkant ateinančiais mėnesiais danguje bus matomos pašvaistės. ...

Daugiau straipsnių