Pačios kvailiausios technologijų progreso prognozės

Prognozuoti technologinio progreso ateitį – tikrai nedėkingas darbas. Kaip taisyklė, „aiškiaregys“ gana greitai supranta, jog jis, švelniai tariant, atsidūrė idioto vietoje, o į jį kiaušinių lekia tiek, jog visą likusį gyvenimą galima valgyti tik omletą.

Štai kai kurie iš pasisakymų, kurie šiandien atrodo visiškai nekaip. Juokingiausia, jog pasisakydavo tie žmonės, iš kurių buvo tikimasi didesnės kompetencijos. 

„Aš prognozuoju, jog Internetas greitai pavirs efektinga supernova ir 1996 metais pabaigos savo egzistavimą katastrofa“, – 1995 m. žurnale InforWorld rašė Robert Metcalfe, kompanijos 3COM įkūrėjas ir Ethernet technologijos išradėjas. R. Metcalfe ir pats suprato, kokia kvaila tai buvo prognozė. Jam, matyt, tiesiogine to žodžio prasme praryti savo pasisakymą: 1999 metais, dalyvaudamas šeštoje tarptautinėje Pasaulinio Voratinklio konferencijoje, jis paėmė savo straipsnio kopiją, sumalė su blenderiu ir, visiems matant, greitai išgėrė.

„Praktiškai nėra jokių šansų, jog palydovai bus naudojami telefonijos, telegrafo, televizijos ir radijo ryšio gerinimui JAV teritorijoje“, – 1961 metais teigė JAV Federalinės ryšių komisijos narys  T.A.M. Craven. Ką jau ir kalbėti, jog šioje institucijoje šis žmogus jau nebedirba.

„Manau, pasaulio rinka gali sutalpinti, sakykim, penkis kompiuterius“, – 1943 metais pareiškė IBM vadovas Thomas J. Watson. Žinoma, jis omenyje turėjo tuo lempinius kambario dydžio monstrus, bet vis tik…

„Amerikiečiams reikalingi telefonai, o mums – ne. Mes turime pakankamai berniukų – pasiuntinių“, – 1876 m. pareiškė D. Britanijos Pašto valdybos vyriausias inžinierius, seras William Preece. Įdomu tai, jog po gerų trijų šimtmečių D. Britanija turėjo vieną iš didžiausių komunikacinių centrų (tame tarpe ir telefonijos), jungusių visą Britų Imperiją.

„Šis „telefonas“ turi per daug trūkumų, jog jis būtų laikomas rimta ryšio priemone“,- teigė kompanijos Western Union tarnybinis raštelis. Progresyvumu šios amerikiečių kompanijos tikrai neapkaltinsi: ji savo paskutinę telegramą išsiuntė tik 2006 metais.

„Televizija neišsilaikys nė vienoje rinkoje daugiau nei pusmetį. Žmonės greitai pavargs kiekvieną vakarą spoksoti į dėžę iš faneros“, – štai taip 1946 m. žmonija tikėjo Darryl Zanuck iš kompanijos 20th Century Fox. Ir jis buvo teisus: žmonija dabar spokso į aliuminio ir plastiko „dėžes“.

„Manęs visąlaik klausinėja, kada Apple išleis mobilųjį telefoną. Mano atsakymas – greičiausiai niekada“, – 2006 m. The New York Times rašė analitikas David Pogue. Jis taip teigė, remdamasis prielaida, jog Steve Jobs neiškęs mobiliojo ryšio operatorių kišimosi, derinant įrenginio dizainą, kurį jie sutiks aptarnauti. Ekspertas nežinojo, jog Apple vadovas pateiks pasiūlymą, kurio ne kiekvienas galės atsisakyti: jūs nekišate nosies į dizainą, o mes leisime jums pasirašyti su telefonų pirkėjais penkerių metų sutartį.

Ypatingą vietą šioje prognozių kolekcijoje užima žmogaus, vardu Bilas Geitsas (Bill Gates). Dažniausiai prisimenama jo 1981 metais išsakyta sparnuota frazė „640 KB užteks bet kam“. Beje, tai labiau panašu į legendą: nėra jokių įrodymų, jog tai iš tikrųjų buvo pasakyta, o ir pats B. Geitsas viską neigia.

Tačiau 2004 metais Pasauliniame ekonomikos forume Bilas Geitsas pažadėjo, jog el. šiukšlių (spam) problemą pavyks išspręsti per artimiausius keletą metų. Tačiau iki šiol 90% elektroninių laiškų patenka būtent į šią kategoriją.

Ir tai toli gražu ne paskutinis vieno iš Microsoft įkūrėjų perliukas. OS/2 programuotojams skirtos instrukcijos (1987) įžangoje, Bilas Geitsas rašė: „Įsitikinęs, jog OS/2 lemta tapti visų laikų svarbiausia operacine sistema (ir, galbūt, programa).“ Čia komentarų nereikia.

Taip pat 2002 metais vykusioje parodoje COMDEX tas pats B. Geitsas pareiškė: „Po penkerių metų jis taps pačia populiariausiu asmeniniu kompiuteriu JAV rinkoje“. Buvo kalbama apie Windows Tablet PC… Gal ir neprašauta labai pro šalį: planšetiniai kompiuteriai dabar populiarėja ne dienomis, o valandomis. Tiesa, Microsoft šiame segmente tenka vilktis karavano uodegoje, ir dar neaišku, ar pavyks dorai pasivyti.

Dar viena įdomi kategorija – tai pasisakymai apie greitą kompanijos „Apple“ mirtį:

„Kai jūs skaitysite šį straipsnį, ši ekscentriška kultinė kompanija nebeegzistuos kaip nepriklausoma įmonė“ (žurnalas Fortune, 1996 m. vasario 19 d.).

„Apple – tai minia žmonių be strateginio mąstymo ir tikrai be ateities“ (žurnalas TIME, 1996 m. vasario 5 d.).

„Kompanijos NeXT įsigijimas – per mažai ir per vėlai. Apple mirė“ (Nathan Myhrvold, Microsoft techninis direktorius, 1997 m.)

„iMac pirks tik patys ištikimiausi gerbėjai. Jis geras, elegantiškas, nemoka skaityti diskelių – iš esmės, pasmerktas“ (laikraštis Boston Globe, 1998 m. gegužės 14 d.).

„Aš tiesiog uždaryčiau Apple ir grąžinčiau pinigus akcininkams“ (Michael Dell, korporacijos Dell vadovas, 1997).

Tačiau 1997 m. rugsėjo mėnesį prie Apple vairo vėl sėdo Steve Jobs. O kas nutiko toliau, žino kiekvienas mokinys.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Čiubaka

Čiubaka portretas
Klaidos, klaidos, klaidos
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

  • DI priemonė padės atpažinti ir moksleiviu nerimą
    DI priemonė padės atpažinti ir moksleiviu nerimą

    KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto Taikomosios matematikos katedros docentė dr. Liepa Bikulčienė vadovauja Lietuvos tyrėjų komandai, dirbančiai tarptautiniame projekte „Gerovė@dirbtinis intelektas“. Jį įgyvendinant mokslininkai si...

    1
  • Linkėjimai iš kreidos periodo
    Linkėjimai iš kreidos periodo

    Honkongo mokslininkai pranešė pirmą kartą aptikę dinozaurų fosilijų atokioje saloje šalia miesto, kuri yra saugomo geoparko dalis. Ekspertai jau patvirtino, kad fosilijos yra didelio dinozauro fragmentas. ...

  • „LinkedIn“ skirta 310 mln. eurų bauda
    „LinkedIn“ skirta 310 mln. eurų bauda

    Airijos reguliavimo institucija, padedanti prižiūrėti Europos Sąjungos (ES) duomenų privatumą užtikrinančių reglamentų laikymąsi, ketvirtadienį pranešė, kad profesinių ryšių platformai „LinkedIn“ skyrė 310 mln. eurų b...

    1
  • Kiek kainuoja sekundė netikslaus laiko?
    Kiek kainuoja sekundė netikslaus laiko?

    Ar žinojote, kad laikas Vilniuje ir Palangoje skiriasi? Pasirodo, tai priklauso nuo žemės pasisukimo kampo. Netrukus mes suksime savo laikrodžio rodykles valandą atgal, tačiau mokslininkai tą daro nuolat. Įrangos pagalba šie tikslina net mums me...

    2
  • Keturi TKS astronautai dėl blogų orų toliau priversti laukti grįžimo į Žemę
    Keturi TKS astronautai dėl blogų orų toliau priversti laukti grįžimo į Žemę

    Dėl nepalankių orų sąlygų keturi Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) esantys astronautai toliau priversti laukti kelionės namo. NASA astronautai Matthew Dominickas, Michaelis Barrattas, Jeanette Epps ir rusų kosmonautas Aleksandras Grebenkinas i&sca...

    1
  • Skelbia kibernetikos ekspertų konkursą: už atrastas spragas – piniginiai prizai
    Skelbia kibernetikos ekspertų konkursą: už atrastas spragas – piniginiai prizai

    Kibernetinio saugumo entuziastus Vilniaus miesto savivaldybė antrus metus iš eilės kviečia išbandyti savo įgūdžius konkurse „Bug Bounty“. Konkurso dalyviai per 10 darbo dienų turės atrasti spragas savivaldybei priklausančiose...

    1
  • E. Musko „X“ išvengė griežtų ES konkurencijos taisyklių
    E. Musko „X“ išvengė griežtų ES konkurencijos taisyklių

    Milijardieriaus Elono Musko platformai „X“ nebus taikomos griežtos Europos Sąjungos konkurencijos taisyklės, kuriomis siekiama, kad skaitmeninės rinkos būtų atviros, trečiadienį pranešė Europos Komisija. ...

    1
  • TEA: pasaulis žengia į elektros energijos amžių
    TEA: pasaulis žengia į elektros energijos amžių

    Tarptautinė energetikos agentūra (TEA) trečiadienį pareiškė, kad iki 2030 metų daugiau nei pusė pasaulio elektros energijos bus pagaminama iš mažai teršiančių šaltinių, tačiau švarios energijos naudojimas pasaulyj...

    1
  • Kaip apsaugoti vaiką nuo pavojų internete?
    Kaip apsaugoti vaiką nuo pavojų internete?

    Per paskutinius du dešimtmečius internetas tapo neatsiejama kiekvieno iš mūsų gyvenimo dalis. Ne išimtis ir jaunoji karta – vaikai ir paaugliai internete praleidžia vis daugiau laiko, todėl saugumas virtualiojoje erdvėje &ndash...

  • NASA: saulė pasiekė aktyvumo maksimumo periodą
    NASA: saulė pasiekė aktyvumo maksimumo periodą

    JAV kosmoso agentūra NASA antradienį paskelbė, kad saulė pasiekė aktyvumo maksimumo laikotarpį, kuris tęsis dar vienerius metus, o jam trunkant ateinančiais mėnesiais danguje bus matomos pašvaistės. ...

Daugiau straipsnių